вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1056 прочитания

    Бъдещето на технологиите вероятно ще е и доста персонализирано

    „Видях, че в България съществува значима общност, готова да сподели опит и знания, за мен е важно младите хора да се възползват от този ресурс“, казва тазгодишният носител на награда „Джон Атанасов“ за проект с висок обществен принос Йонко Чуклев
    15 октомври 2024, 09:55 a+ a- a

    Снимка: Личен архив

    Йонко Чуклев е тазгодишният носител на наградата „Джон Атанасов“ за проект с висок обществен принос. Тя му бе връчена за участието в проекта „Инкубатор по роботика“ (PARA Robotics Incubator) – образователно-менторска програма, която предоставя на младежи от страната с технически идеи финансиране за компоненти, подкрепа от опитни инженери, както и достъп до лаборатории и развойни центрове с цел достигане до завършен прототип. 

    Economy.bg се свърза с г-н Чуклев, за да разкаже с какво всъщност се занимава, защо участва в този проект, с какво той е полезен и какво му донесе наградата „Джон Атанасов“.

    Имате богат опит в света на финансите и разнообразни интереси. Бихте ли разказали за нашите читатели кой е Йонко Чуклев?
    На първо място съм човек, който вижда не само бъдещето на технологиите, но и ролята на България в неговото създаване. По образование съм юрист, но по време на цялото си следване четях и се интересувах също и от финанси. Тези разностранни интереси ме преведоха през редица летни училища, академии, стажове и срещи с изключителни професионалисти. Дори и извън двете направления, които съчетавам в работата си, обичам да се занимавам с неща, които са по-скоро непривични за професионалния ми профил. Без значение дали е създаване на мой модел на робот в GAZEBO, тестване автоматизация на работен процес в AppSheet, или анализ на потребителските настроенията от 300 имейла с нов инструмент, намирам всичко това за много интересно. Точно комбинацията от опит и интереси ми помогна да видя, че България разполага с огромен потенциал в областта на технологиите. За да насърчим развитието на високотехнологичния бранш у нас, през 2018 г. със съмишленици създадохме Асоциацията по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), на която имам удоволствието да съм зам.- председател и до днес.

    Преди няколко дни Ви бе връчена наградата „Джон Атанасов“ за проект с висок обществен принос. Какво Ви носи тази награда?
    Първо, носи увереност, че вървим в правилната посока. Второ, затвърждава постоянството ми да продължавам да влагам усилия в развитието на българския технологичен сектор.

    Разкажете ни за PARA Robotics Incubator?
    Това е образователно-менторска инициатива, която дава на участниците три неща – финансиране за компоненти, техническо менторство и координиране на посещения в развойни центрове и лаборатории. Целта на програмата е да помогне на младежи с технически идеи или разработки да достигнат до завършен прототип. Вече имаме два случая от първия сезон на Инкубатора, в които прототипите успяха да пораснат до реален бизнес. 

    Инициативата е на голям екип. Защо решихте да се включите в нея?
    Решихме да създадем инициативата, защото при посещения в над 20 училища и университетски клубове в цяла България забелязахме следната тенденция – много млади хора са запалени по техника и STEM, имат интересни идеи за продукти и услуги, но им липсваха основни ресурси като техническо менторство, финансиране и достъп до среда, в която могат да видят как работят нещата на практика. PARA Robotics Incubator обединява мрежата на PARAi с цел да запълни тази празнина и да се насърчат младежите да се занимават с инженеринг и с технически науки.

    Как на практика работи тази образователно-менторска програма за младежи под 18 години? Ако някой дойде с наистина добро изобретение/идея, какво следва?
    Процесът в PARA Robotics Incubator започва с идентифициране на нуждите на участника или участващия екип. Насърчаваме го да създаде списък с компонентите и софтуера, необходими за създаването или надграждането на прототипа му. След това придобиваме тези ресурси или чрез директни покупки, или чрез партньорства. Следващият важен елемент е да идентифицираме областите, където участникът има нужда от менторство. Някои участници са по-силни в софтуера, но по-слаби в механиката, трети имат много малко опит в батерии и захранващи модули, ние опитваме да намерим подходящи ментори спрямо конкретните нужди. Също така свързваме екипи с лаборатории, центрове за разработка или фабрики, което им позволява да видят реални приложения на техните прототипи и да получат ценна обратна връзка. Накрая посрещаме всички участници на демонстрационен ден на PARA Robotics Incubator, където екипите показват своите проекти пред панел от инженери, инвеститори и учени и най-добрият екип винаги получава парична награда.

    Какво според Вас е бъдещето на технологиите?
    Бих очертал две големи тенденции. На първо място, бъдещето на технологиите ще бъде много тясно свързано с развитието на изкуствения интелект. През 2024 г. изкуствен интелект се ползва за създаване на промишлени дизайни, анализ и одобрение на кредитни заявки, създаване на лекарствени молекули, дори една от университетските болници у нас се похвали наскоро с интелигентен ендоскопски модул с изкуствен интелект. Затова смятам, че всяко технологично направление – финтех, машиностроене, биотехнологии и прочее, ще е много обвързано с развитието на ИИ. Втората голяма тенденция в технологиите е за персонализацията. Виждам как навлизат все повече инструменти за персонализирано образование, за пазаруване, за персонализирано здравеопазване. Затова бъдещето на технологиите вероятно ще е и доста персонализирано.

    Защо е хубаво да се изучават точни науки?
    Могат да се изтъкнат много причини – развитие на логическото мислене, намиране на добри кариерни възможности, как работи сложната техника в днешния дигитален свят. Въпреки това бих изтъкнал друг аргумент – точните науки са основният градивен елемент на иновациите и технологичния напредък. За да може един млад човек да създаде нов робот, лекарствена молекула, умно реле или автономен автомобил, ще му трябват дълбоки знания в няколко точни науки. 

    Какъв съвет бихте дали на младежите с интереси в тази област, които искат да бъдат и предприемачи?
    Виждам, че често когато млади хора започват да работят по идея, базирана на софтуер, електроника или машини, в рамките на 6 до 12 месеца те често се губят в лабиринта от необходими решения. Процесите по дизайн на продукта, определяне на ключовите функционалности, подготовка за полеви тестове и много други решения могат да бъдат объркващи. В същото време в България разполагаме с талантливи учени, инженери и предприемачи, които успешно са реализирали свои продукти на световните пазари, например български роботи и манипулатори, продавани на шест континента. Затова краткият ми съвет би бил да потърсят менторство. Това е ключовият елемент, който може да ги преведе през хаоса и извън метода „проба – грешка“. Видях, че в България съществува значима общност, готова да сподели опит и знания. Затова за мен е важно младите хора да се възползват от този ресурс.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 11 часа
    преди 11 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 15 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа