сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    883 прочитания

    Каква е ролята на управлението на риска при криптоактивите?

    България е малка страна, но надхвърля размера си на световната сцена, когато става дума за технологични таланти и дигитални активи, казва Елена Цветинова, COO в Eunice и лектор на ETHSofia
    10 октомври 2024, 15:38 a+ a- a

    Елена Цветинова, COO в Eunice и лектор на ETHSofia (Снимка: Личен архив)

    Елена Цветинова е главен оперативен директор (COO) на Eunice, базирана в Лондон технологична компания, която революционизира управлението на крипто риска. Eunice обединява данни за риска във и извън веригата с прозрения, управлявани от AI, за да предложи холистичен поглед върху риска при криптоактивите. Елена има над две десетилетия опит във финансовите услуги и регулиране, обхващащ банкиране, пазари и финтех. Преди да се присъедини към Eunice, тя работи в една от най-големите финансови институции в света повече от десетилетие и ръководи някои от най-значимите им инициативи за иновации и регулаторни промени. Тя е запалена по сближаването на технологиите, регулирането и финансите, за да помогне за създаването на по-добро бъдеще за нашата финансова среда.

    Елена Цветинова ще бъде лектор по време на двудневната конференция ETHSofia, посветена на Etherum и крипто екосистемата. Economy.bg разговаря с нея за управлението на риска в тази среда, кое е специфичното, каква роля играят регулациите и какво предстои.

    Можете ли да обясните на нашите читатели какво прави Eunice и каква е вашата роля като главен оперативен директор (COO)?
    Eunice е специализирана в базирана на AI комплексна проверка и мониторинг на криптоактиви. Предоставяме подбрани данни, за да помогнем на институциите, компаниите и проектите да изследват, оценяват и наблюдават криптоактиви, със случаи на използване, обхващащи изследвания, съответствие, управление на риска и растеж. С разрастването на индустрията за цифрови активи нараства и необходимостта от прозрачност и управление на риска, на които ние обръщаме внимание.

    Като главен оперативен директор моята роля е широка. Аз оформям нашата стратегическа посока, разработвам продуктови предложения и управлявам ежедневните операции. Прекарвам много време във взаимодействие с настоящи и потенциални клиенти, за да гарантирам, че нашите продукти отговарят на техните нужди, което е от решаващо значение в това бързо развиващо се пространство.

    Защо управлението на риска е толкова важно в света на криптовалутите и върху какви конкретни рискове се фокусирате в Eunice?
    Управлението на риска е от решаващо значение в криптовалутата поради децентрализираното му естество 24/7, което затруднява пълното разбиране на активите и субектите. Нещата могат да се променят бързо и има изобилие от нестандартизирани данни, което затруднява проследяването и реагирането на развитията. Освен това регулациите се развиват в световен мащаб, добавяйки сложност.

    В Eunice предоставяме подбрани данни както от източници във веригата, така и извън нея, за да помогнем на клиентите да изследват и наблюдават криптоактиви. Нашата собствена рискова рамка, която съчетава регулаторни изисквания с най-добри практики в индустрията, улеснява надлежната проверка и мониторинг на риска. Например работим с големи централизирани крипто борси, за да подпомогнем техните процеси на листване, премахване (de-listing) и преглед.

    Кои са най-големите рискове пред криптовалутите в момента?
    Анонимността поставя значителни предизвикателства. Например централизацията в рамките на криптовалута – където няколко участници контролират голям дял – може да доведе до схеми за изпомпване и изхвърляне (pump-and-dump). В Eunice идентифицирахме такава схема, включваща токен, който претърпя рязък спад на цената.

    Развиващият се регулаторен пейзаж е друг основен риск. Много клиенти смятат, че е трудно да се справят с променящите се регулации между юрисдикциите. Eunice помага, като предлага инструмент за наблюдение, който предоставя актуализации в реално време за регулаторни промени, хакове и рискове от централизация, като помага на клиентите да бъдат информирани.

    Как Eunice подхожда към управлението на риска по различен начин в сравнение с традиционните финансови сектори или други фирми за управление на крипто риск?
    Eunice предлага холистичен поглед върху риска от криптоактиви, използвайки източници на данни във веригата и извън нея, като правителствени документи, надеждни новинарски издания и активност в социалните медии. За разлика от ранните решения за крипто риск, фокусирани върху KYC/AML и трансакционни данни, ние се фокусираме върху риска от крипто активи, позиционирайки Eunice уникално на пазара.

    Как развиващите се регулации в глобален мащаб ще повлияят на рисковата среда в крипто индустрията?
    Регулациите са от ключово значение за отключването на по-широко институционално приемане. Виждаме положителен напредък в региони като Европа (MiCA) и Обединеното кралство, но прилагането ще бъде истинското предизвикателство. След като работих върху регулаторни промени в традиционните финанси (TradFi), знам колко трудно може да бъде това, дори за големи институции със значителни ресурси.

    В пространството на цифровите активи прилагането на регулациите е неизследвана територия. Нуждаем се от сътрудничество между участниците в индустрията и регулаторите, за да създадем стандарти, които балансират иновациите със защитата на потребителите. Ние в Eunice сме силно мотивирани да играем роля в този процес.

    Какви нови инструменти или технологии се разработват за управление на риска в криптовалутите?
    Управлението на риска се измества към по-силна защита на инвеститорите, като инструментите за наблюдение на пазара и тези за риска за активите стават стандарт в регулаторните среди. Търсенето на управлявани от изкуствен интелект персонализирани решения нараства и ние проектирахме техническата инфраструктура на Eunice да бъде гъвкава, адаптираща се към рисковата рамка на всеки клиент. Тази седмица (бел.ред.: 30.09-6.10.2024) стартираме нашия AI Research Assistant, за да подобрим проучването на риска с анализ както във веригата, така и извън нея.

    Децентрализираното финансиране отваря много възможности, но и въвежда нови рискове. Как да управляваме риска в DeFi средата?
    DeFi демократизира финансовите услуги, но създава предизвикателства поради децентрализирания си характер – когато нещата се объркат, кой носи отговорност? Това е основна грижа за регулаторите и индустрията. Един от начините е саморегулирането, което започваме да виждаме да се появява.

    Също така виждаме преминаване към решения, фокусирани върху съответствието, като компании като Chaos Labs предлагат сигурност в реално време и оптимизация за DeFi протоколи, сигнализирайки за по-силен акцент върху контрола на риска.

    Как виждате развитието на управлението на крипто риска през следващите 5 до 10 години, особено с възхода на децентрализираните платформи и новите крипто продукти?
    Вярвам, че управлението на крипто риска все повече ще наподобява традиционните финансови практики, особено в области като наблюдението на пазара. Въпреки това, присъщите различия на крипто, като блокчейн технология и децентрализация, ще изискват уникални подходи за управление на риска.

    Оценката на рисковете в крипто включва анализиране на фактори като разпределение на възли (nodes), структури на управление и активност във веригата – параметри, които се различават от традиционните финанси. С напредването на децентрализираните платформи и продукти управлението на риска ще трябва да се адаптира, смесвайки принципите на TradFi със специфични за блокчейн инструменти и техники.

    Какъв съвет бихте дали на финансови институции или инвеститори, които се колебаят да навлязат в крипто пространството поради възможни рискове?
    Както всеки нововъзникващ пазар, навлизането в крипто изисква разбиране на свързаните рискове, но това не е уникално за цифровите активи. Въпреки че части от индустрията са непостоянни, това не определя цялото пространство. Всъщност, през последните 6 месеца, представянето на биткойн беше по-изравнено с S&P 500, за разлика от акциите на някои технологични компании.

    Традиционните финансови пазари също са изправени пред нестабилност и много от водещите банки приемат това. Големи институции като BlackRock и BNY Mellon навлизат в крипто пространството, сигнализирайки увереност в бъдещето му. Освен това, одобрението на регулирани крипто ETF подчертава как традиционните финанси се сливат с цифровите активи.

    За институциите, загрижени за риска, усъвършенствани решения като Eunice могат да помогнат за управлението му. С правилния подход ползите от навлизането в това пространство далеч надхвърлят рисковете.

    Как ETHSofia допринася за дискусиите относно управлението на риска в блокчейн, и какво очаквате да споделите на събитието?
    България е малка страна, но тя надминава размера си на световната сцена, когато става дума както за технологични таланти, така и за дигитални активи, а ETHSofia обединява някои от най-ярките умове в индустрията. Като българка се гордея с ролята на страната ни и имам честа да говоря на събитието.

    Ефективното управление на риска е от съществено значение за растежа на индустрията и изисква сътрудничество от създатели, регулатори и експерти по съответствие. Вълнувам се да споделя прозрения от моя опит в TradFi за това как можем да изградим прозрачна, устойчива индустрия, като се учим от традиционните финанси и правим нещата по-добре.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 12 часа
    преди 13 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 17 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа