понеделник, 14 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2116 прочитания

    DEA Accelerate: Искаме да помогнем на възможно най-много жени да превърнат бизнес идеите си в реалност

    Нашата програма е първата в региона, която подкрепя жени на толкова ранен етап от развитието на техния бизнес – Роберта Тихомирова, съосновател на DEA Accelerate, пред Economy.bg
    27 август 2024, 16:32 a+ a- a

    Около 30 – 35% от предприемачите у нас са дами. По този показател България е близо до средното ниво в ЕС, но страната има значителен потенциал за подобрение. Проучванията обаче сочат, че жените предприемачи често срещат трудности при получаването на капитал и финансиране за своите бизнес начинания. Те по-трудно получават рисков капитал или бизнес заеми в сравнение с мъжете.

    За да помогне на повече жени да реализират бизнес идеите си, у нас стартира първият акселератор специално за дами предприемачи. DEA e 3-месечна програма, която започва на 18 септември и продължава до 16 декември. Завършва с Демо ден, на който екипите ще имат възможност да представят идеите си пред потенциални инвеститори. До момента са събрани над 100 апликации, като може да се кандидатства до 31 август.

    Как и защо беше създаден първият акселератор за жени предприемачи у нас, какъв тип идеи ще бъдат подкрепени, от кои сектори има най-голям интерес, кои ще са менторите, какви резултати се очакват от програмата, ще има ли осигурено финансиране за най-добрите проекти, кои са основните предизвикателства пред дамите предприемачи, колко са те у нас и как може да бъде увеличен делът им – тези и други въпроси коментирахме с Роберта Тихомирова.

    Роберта Тихомирова е маркетинг мениджър във фонда за рисков капитал Eleven Ventures, посланик на Организацията за подкрепа на жени предприемачи Future Females Sofia и част от основателския екип на акселераторската програма DEA Accelerate.

    Страстта (и работата) ѝ са свързани с това да разказва историите на успешните предприемачи в региона, да подкрепя с опит, знания и ресурси повече жени да превръщат идеите си в реалност, както и да помага на стартиращи компании да изградят своя бранд и комуникационна стратегия.

    Има богат опит като организатор и участник в предприемачески програми и неправителствени организации, насърчаващи младите хора в бизнеса и технологиите. Пътят ѝ в индустрията започва като част от екипа на първия студентски акселератор на Балканите Elevate AUBG към Американския университет в Благоевград, където и тя самата е завършила образованието си с две специалности в – „Бизнес администрация“ и „Журналистика и масови комуникации“.

    Откъде тръгна идеята за акселераторска програма, насочена конкретно към жени предприемачи?
    Програмата стартира като партньорство между SpaceTree Ventures и Future Females Sofia. Още от самото си стартиране, FFS цели да подкрепя, подпомага и вдъхновява жените в България, които имат или искат да започнат собствен бизнес и да се развиват кариерно. Всеки месец организираме събития на различни теми – финанси, маркетинг, продажби, говорене пред публика, които да обогатят знанията на всеки присъстващ и да му дадат възможност да разшири кръга си от познати. Акселераторът е естественото и по-практически насочено продължение на тази наша кауза, с която се надяваме още повече да вдъхновим и подпомогнем амбициозните жени на България, които искат да развият идеите си в успешни бизнеси.

    От друга страна пък, SpaceTree Ventures бяха перфектни партньори за целта, тъй като екипът съчетава доста богат предприемачески опит с такъв в инвестирането и работата със стартиращи компании.

    За кои компании е най-подходяща програмата? Какъв тип идеи приоритетно ще подкрепите?
    Търсим дами с идея, проект или вече стартиран бизнес на ранен етап (не е нужно да имат напълно валидиран бизнес модел, плащащи клиенти и т.н.). Екипът може да е смесен, но 51% от бизнеса сега или в бъдеще трябва да принадлежат на жени. Няма други особености в критериите, било то ограничения за индустрията или размера на пазара.

    Има ли вече сериозен интерес към програмата? От кои сектори са основно апликациите?
    Към момента имаме близо 100 апликации, като очакваме тази седмица да бъде пикът (все пак е последна). Секторите са изключително разнообразни – от бебешки дрешки със специална слънчева защита, направени от рециклиран материал, до платформа за фактуриране с интегриран изкуствен интелект и сладолед, намаляващ разхищението на храна.

    Кои ще са менторите?
    Всеки един екип ще работи с индивидуален ментор – всички са жени, защото искаме екипите да могат изцяло да резонират с опита, преживяванията и уроците, през които и менторите ни са минали. Те са добре познати в бизнес средите, някои от които: Боряна Узунова, съосновател на NOLD; Ива Гумнишка от Humans in the Loop; Ирина Обущарова от The Recursive и други. Още има тук: https://www.deaaccelerate.com/ourmentors
    Гост-лекторите, от друга страна, са както жени, така и мъже.

    Колко време ще трае програмата?
    Програмата е 3-месечна. Започва на 18 септември и продължава до 16 декември, като завършва с Демо ден, на който екипите ще имат възможността да представят идеите си пред света и потенциални инвеститори.

    Какви резултати очаквате от нея?
    Няма конкретни резултати, към които се стремим. Искаме да помогнем на колкото се може повече жени да превърнат бизнес идеите си в реалност и да се чувстват подкрепени, можещи и вдъхновени. Искаме да увеличим броя на жените, стартиращи собствени начинания, както и да покажем колко стойност могат да донесат на обществото бизнесите, създадени от жени.

    Ще бъде ли осигурено финансиране за най-добрите идеи?
    Най-добрите екипи ще привлекат финансиране от фондове и ангели инвеститори, които ще присъстват на Демо деня в края на програмата. Работим и върху привличане на корпоративни партньори, които да подкрепят някои от екипите с допълнително финансиране, за да превърнат идеите си в реалност.

    Има ли подобни програми в региона?
    Има подобни (макар и да се броят на пръсти), но няма програма, която да подкрепя жени на толкова ранен етап от развитието на техния бизнес. А както знаем, началото е най-трудно. Други аспекти, които ни различават, са индивидуалните подходи към всеки един екип и общността, която създаваме.

    Кои са основните предизвикателства пред жените предприемачи?
    Според мен някои от основните предизвикателства са:

    Достъпът до финансиране: жените предприемачи често срещат трудности при получаването на капитал и финансиране за своите бизнес начинания. Проучвания показват, че жените по-трудно (и рядко) получават рисков капитал или бизнес заеми в сравнение с мъжете.

    Балансът между професионалния и личния живот: много жени в бизнеса изпитват натиск да балансират между своите професионални задължения и личния живот особено ако имат семейство и деца. Ние целим да докажем, че е възможно да бъдеш добра майка (и съпруга) и да имаш успешен бизнес едновременно.

    Липса на женски ролеви модели: недостатъчният брой жени на лидерски позиции и успехите в бизнеса могат да бъдат пречки за младите и тепърва стартиращи предприемачи. Липсата на ролеви модели ограничава вдъхновението и увереността на жените да стартират и развиват свои собствени начинания.

    Какъв е делът на жените предприемачи у нас и как той може да бъде увеличен? Къде сме спрямо останалите страни в ЕС?
    Според данни от последните години, делът на жените, които се занимават с предприемаческа дейност в България, е около 30 – 35%. Това включва жени, които ръководят собствени малки и средни предприятия (МСП) или са самонаети.
    Сравнено със средното за Европейския съюз, България е близо до средното ниво по отношение на дела на жените предприемачи. В някои страни като Латвия, Литва и Португалия процентът на жените предприемачи е по-висок от средното, докато в други страни като Германия и Франция е по-нисък. Това поставя България на сравнително добро място, но все още има значителен потенциал за подобрение.

    Ето и няколко идеи как:

    Подобряване на достъпа до финансиране. Създаването на специфични фондове и програми за финансиране, насочени към жени, може да стимулира повече жени да стартират собствен бизнес.

    Разширяване на обучителните и менторските програми. Създаването на мрежи от успешни жени предприемачи, които да споделят опит и знания, също е важно.

    Създаване на гъвкави условия на работа и подкрепа за балансиране на личния и професионалния живот. Политики, които подкрепят гъвкавото работно време и осигуряват помощни услуги като детски градини, могат да улеснят жените да стартират и развиват бизнес.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията
    преди 5 часа
    Заради рецесията в Германия и кризата у нас: ОББ понижи прогнозата си за ръста на икономиката ни
    До 3-6 месеца е възможно България да покрие инфлационния критерий за Еврозоната, прогнозират от банката
    преди 7 часа
    SpaceX улови ускорителя на Starship с гигантски механични ръце
    Успешният тестов полет приближава човечеството стъпка по-близо до цяла ракета за многократна употреба
    преди 8 часа
    Летище Пловдив с нови чартърни полети и редовни линии
    Полетите ще улеснят достъпа на туристи от Румъния и Чехия до ски курортите Пампорово и Чепеларе