понеделник, 14 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1698 прочитания

    ИТ проектите в България: По какви проекти работи ITF Group?

    Повече за проектите и технологиите, които използват, научете от Стоил Гювийски, IT Мениджър в ITF Group
    29 юли 2024, 14:46 a+ a- a

    Стоил Гювийски, IT Мениджър в ITF Group. Снимка: Личен архив

    ИТ секторът в България продължава да се развива динамично и да предлага много и интересни възможности за професионална реализация. Технологичните екипи в България работят по проекти на компании и организации от цял свят, разработват собствени софтуерни продукти, които намират приложение в разнообразни области от живота.

    По какви проекти работи финтех компанията ITF Group, научете от Стоил Гювийски, IT Мениджър в ITF Group.

    Стоил Гювийски притежава бакалавърска степен по информатика и магистърска по IT услуги – и двете от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започва кариерата си в ICB България, водещ доставчик на софтуерни решения в сфери като морската индустрия, IoT, Industry 4.0, Machine Learning, Digital Transformation, банковия сектор и др. Интересът му към уеб технологиите го води в Stanga1, водещ доставчик на IT услуги в много области, включително финтех и киберсигурност, а по-късно в търсене на по-комплексни, предизвикателни и дългосрочни проекти, работи в инвестиционната платформа Trading 212. През 2017 г. започва работа в ITF Group с визия да приложи наученото дотук и да изгради екип, който да развива софтуерната финтех платформа, ключова за бизнес модела на компанията. Интересите му са фокусирани в области като софтуерно инженерство, разработка на продукти (product development), ефективно управление и др.

    Разкажете ни кой е основният проект/продукт или ключовите проекти/продукти, по които работи екипът Ви.
    IT екипът ни е сравнително малък, но много квалифициран и ефективен. Успяваме да развиваме голям брой теми, ключови за финтех бизнес модела на компанията. Основните направления, по които работим в момента, са автоматизация на бизнес процесите, развитие на иновативни финансови продукти, програмата ни за стратегически партньорства и постоянно подобрение на системите ни за сигурност.

    Бихте ли разказали накратко за всеки от тях?
    Автоматизацията на бизнес процесите представлява развитие на технологиите ни в ключови сфери като: оценка на кредитоспособността на клиентите (Customer scoring), комуникация с клиентите (работа в колцентъра), изпълнение на изискванията по отношение на KYC (Know your customer), превенция на опити за злоупотреби (Fraud detection) и т.н.

    Основните финансови продукти, които предлага ITF Group, са добре познати на клиентите, но ние постоянно ги подобряваме. Освен това работим и по развитието на нови, специализирани продукти, които целят да достигнат до по-тесни сегменти от клиенти. 

    Партньорската програма, която е ключова за развитието на бизнеса на стратегическо ниво, е един от фокусите ни в последните месеци, а във всеки спринт (по системата Scrum) имаме поне по едно подобрение в сферата на сигурността както на системно ниво, така и на потребителско.

    Колко души работят по всеки от проектите и какви специалисти са те?
    Във всяко направление работят от един до трима души. В зависимост от целите в спринта бройката и хората се менят. Във всяко направление имаме средно двама души, които познават всичко в дълбочина, и още един-двама, които могат да се включат, за да помогнат при нужда с по-общи задачи. Все още не си позволяваме тясна специализация. Работата доста наподобява тази в startup  с тази особеност, че бизнесът е вече стабилен, гледаме дългосрочно и се стремим да не прегряваме.

    Какви технологии използвате за отделните проекти?
    Основните ни езици за програмиране са JS и Java, но имаме и някои проекти на Python. Архитектурата на системата ни е микросървиси, което ни позволява да сме доста гъвкави и във всеки проект с лекота да включваме технологии, позволяващи ни да работим ефективно в проблемната област. За пример мога да дам включването за пръв път на Python, когато трябваше да се справим с някои OCR задачи. За част от fraud предизвикателствата заложихме на графова база данни. Много малко са екипите, които имат на плещите си поддръжка на жива система, разработват нови бизнес продукти и си позволяват толкова технологични експерименти. 

    Как е организиран работният процес и каква е мениджмънт структурата при отделните проекти? Доколко екипът Ви има самостоятелност да взема решения?
    Въпреки че в последните години почти се утрои като брой хора, екипът ни е малък и повечето теми минават през мен. Последните месеци започвам ясно да усещам как все по-малко ми се налага да се грижа за детайлите. Всички в екипа подхождат много отговорно към поставените задачи. 

    Аз всъщност не харесвам думата „задачи“ и много рядко я ползвам, когато говоря за работа. Задачата е нещо добре дефинирано, рамкирано, оценено и т.н. Нашата атмосфера е по-различна – както казах, ние сме малък екип и не се делим на мислители и изпълнители. Работата е по-скоро съвместно развитие на идеи. През всички фази минаваме заедно. Определяме кой ще работи по проекта, изясняваме контекста и целите, често разсъждаваме заедно с бизнес хората, след което се проучват и набелязват технологичните решения, а след като решим поставения проблем, следим дори дали се случват бизнес очакванията. В ИТ екипа работят свободни и отговорни хора с широк поглед.

    Как се промени проектът/проектите през годините?
    Първите 5 години използвахме PHP сайт с административен модул. След това стартирахме изцяло нова система с основи, върху които градим и днес. Тогава се състоеше от ядро, уебсайт и административен модул. Днес имаме около 15 специализирани услуги.

    Кои са най-големите предизвикателства при този проект или при всеки от ключовите проекти, по които работите?
    Обръщайки се назад, в последните години преодоляхме доста предизвикателства, като всяко от тях ни направи по-добри в работата ни. Голямо предизвикателство бе да заменим стария софтуер, върху който вървяха повечето процеси в компанията, с изцяло нов като технологии, интерфейси. Той наложи промяна и на начина на работа на всички оперативни служители. Една сутрин просто всичко бе ново. С колегите започнахме по тъмно. С добра подготовка стана за няколко часа. Беше запомнящо се. :)

    В момента сме на етап, в който ITF Group започва да се цели по-високо, и то с все по-бързи темпове. Всички проекти, които изброих по-горе, са резултат от това движение напред. Предизвикателството е да успеем ефективно да работим по всички тези теми, като едновременно с това постигаме дълбочина във всяка от тях. 

    Друго голямо предизвикателство ще бъде създаването на финансови продукти със силно индивидуални условия. В сегмента, в който оперираме, освен предпочитанията и поведението се налага да следим (по-точно да предвиждаме) вероятността клиентите ни да изпитат финансови затруднения. Това прави персонализацията една идея по-сложна, респективно предизвикателна и интересна. :) 

    Кои са най-големите постижения, които можете да отбележите за този проект/продукт или при всеки от ключовите проекти/продукти, по които работите?
    Първо, много бързо генерирахме висока степен на автоматизация – за една година вдигнахме автоматичните оценки на кредитоспособност от 0 на 60 %. Това развитие е ключово за бизнес модела ни, като финтех компания, защото, от една страна, гарантира необходимия висок ръст на ефективността на нашата технологична платформа, а от друга – силно подобрява клиентското изживяване.

    Второ, много съществено, е че осигурихме свързаност с почти всички публични национални регистри за клиентски данни. Това е жизнено важно както за бързото оценяване, така и за защитата ни от измами.

    И третата голяма стъпка от стратегическа гледна точка за развитие на бизнеса – за малко над месец вдигнахме първата версия на партньорското ни приложение.

    Какво предстои при този проект и/или отделните проекти?
    Целим да автоматизираме максимално работата на нашия колцентър, така че работата на колегите ни там да стане по-малко рутинна и да се повиши нейната ефективност. Да могат с минимални усилия да обслужват възможно най-много клиенти. Сегментът ни е такъв, че не можем да осигурим отлично клиентско изживяване без отлична работа на колцентъра. Накратко – искаме клиентите ни да са доволни.

    В последно време започваме да експериментираме в разработката на нови по-специализирани и персонализирани продукти. Това е нещо ново за нас. Предизвикателствата са не само технологични, но съм убеден, че ще се справим.

    Вижте профила и актуалните позиции за работа на АЙ ТИ ЕФ ГРУП АД в Jobs.bg

     

    ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ПРОЕКТИТЕ В БЪЛГАРИЯ:    

    Какви продукти разработва NavTech?
    Какви продукти разработва NitroPack?
    По какви проекти работи РОИТИ

    По какви проекти работи Infopulse Bulgaria

    Какви продукти разработва HALO Precision Diagnostics?

    По какви проекти работи Технологичното звено на Аксенчър в България?
    Какви продукти разработва App Streams?

    По какви проекти работи SiteGround?
    По какви проекти работи TSD?
    По какви проекти работи Cosmos Thrace?

    По какви проекти работи Commetric?
    По какви проекти работи Центърът за интелигенти операции на Accenture в България

    Какви продукти разработва Tarya Fintech?
    По какви проекти работи Next IT Services?
    Какви продукти разработва CSoft?

    По какви проекти работи Burgiss?

    Какви продукти разработва DevOcean Solutions

    По какви проекти работи Digital Workplace екипът на Commerzbank DTC Sofia
    По какви проекти работи Антхил?

    По какви проекти работи Абалта Технолоджис?
    Какви продукти разработва iCard?

    По какви проекти работи SAP екипът на KPMG IT Service?
    По какви проекти работи Коника Минолта България?

    По какви проекти работи SoftServe в България?
    По какви проекти работи GlobalFoundries България?

    Какви продукти разработва Software AG България?
    По какви проекти работи myPOS?    
    Какви продукти разработва Uber Engineering София?
    По какви проекти работи Sciant?

    По какви проекти работи Обджект Системс Интернешънъл?
       
    По какви проекти работи Дигиталният Технологичен център на Commerzbank?
    По какви проекти работи Modern Workplace сервизната линия на DXC Technology?
    По какви проекти работи INDUSTRIA?
    По какви проекти работи Software Engineering екипът на KPMG IT Service?
    Какви продукти разработва SMSBump?
    Какви продукти разработва Treasury Intelligence Solutions?
    По какви проекти работи Деспарк?
    Какви продукти разработва Cobuilder?
    По какви проекти работи Zariba Games?
    По какви проекти работи СТАНГА?
    По какви проекти работи отделът по киберсигурност на DXC Technology България?
    По какви проекти работи SEPA Cyber Technologies?
    По какви проекти работи Accedia?
    По какви проекти работи Festo в България?
    По какви проекти работи SoftGroup?
    По какви проекти работи LimeChain?
    Какъв продукт разработва AMPECO? 
    Какви продукти разработва WPX?
    Какви продукти разработва Gtmhub?
    По какви проекти работи Региоком България?
    Какви продукти разработва „Уча.се“?
    По какви проекти работи DROXIC?
    Какви продукти разработва Delasport?
    По какви проекти работи Бош Инженеринг Център София?
    По какви проекти работи ТехноЛогика?
    По какви проекти работи Godel Technologies?
    Какви продукти разработва ICDSoft?
    Какви продукти разработва „Алтерко“?
    Какви продукти разработва OfficeRnD?
    По какви проекти работи Motion Software?
    По какви проекти работи Matrix Eastern Europe?
    По какви проекти работи Mobile Wave Solutions?
    По какви проекти работи TINQIN?
    По какви проекти работи Tek Experts?
    Какви продукти разработва TIMIFY?
    По какви проекти работи Eos Matrix?
    По какви проекти работи GemSeek?

    По какви проекти работи Milestone?
    По какви проекти работи ITGix?
    По какви проекти работи Devision?
    Какви продукти разработва Acronis?
    По какви проекти работи EPAM Systems
    По какви проекти работи KPMG ITS?
    По какви проекти работи Scalefocus?
    Какъв продукт разработва OpenTag?
    По какви проекти работи Anakatech?
    По какви проекти работи Flat Rock Technology?
    По какви проекти работи Atos Bulgaria Competency Center
    Какви продукти разработва Balkan Services?
    По какви проекти работи Нетера?
    По какви проекти работи Fourth?
    По какви продукти работи Dynamo Software?
    По какви проекти работи Мнемоника?
    По какви проекти работи Paysafe?
    Какви продукти разработва Alcatraz AI?
    Какви продукти разработва PROS?

    По какви проекти работи News UK екипът на Questers?
    По какви проекти работи Tick42?
    По какви проекти работи Grafixoft?
    По какви проекти работи Gameloft?
    Какви продукти разработва VMware?
    По какви проекти работи HeleCloud?
    Какви продукти разработва AtScale?
    По какви проекти работи Smart IT?
    Какви продукти разработва Infragistics?
    По какви проекти работи Appolica?
    По какви проекти работи Astea Solutions?
    По какви проекти работи „Сенсата Технолоджис“?
    По какви проекти работи HPE?
    По какви проекти работи Mansion?
    По какви проекти работи А1 България?

    По какви проекти работи Dreamix?
    По какви проекти работи Immedis?
    По какви проекти работи SEEBURGER?
    По какви продукти работи DIGITALL
    По какви проекти работи Енетпулс?
    Какъв продукт разработва StorPool Storage?
    По какви проекти работи Блубито?
    По какви проекти работи Модис?
    Какви продукти разработва Playtech?
    По какви проекти работи Coherent Solutions?
    Какви продукти разработва Experian?
    По какви проекти работи DHL Freight ESS?
    По какви проекти работи "Бианор Сървисиз"
    По какви проекти работи МенторМейт?
    По какви проекти работи Proxiad?
    По какви проекти работи DataArt?
    По какви проекти работи Resolute Software?
    Какви продукти разработва Progress?

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията
    преди 3 часа
    Заради рецесията в Германия и кризата у нас: ОББ понижи прогнозата си за ръста на икономиката ни
    До 3-6 месеца е възможно България да покрие инфлационния критерий за Еврозоната, прогнозират от банката
    преди 6 часа
    SpaceX улови ускорителя на Starship с гигантски механични ръце
    Успешният тестов полет приближава човечеството стъпка по-близо до цяла ракета за многократна употреба
    преди 7 часа
    Летище Пловдив с нови чартърни полети и редовни линии
    Полетите ще улеснят достъпа на туристи от Румъния и Чехия до ски курортите Пампорово и Чепеларе