Колко дълго е лечението, какви са методите, какъв трябва да е скринингът, разказва проф. Валтер Клепетко, Директор на Международния център по гръдна онкология във Виена (VICTO)
Д-р Валтер Клепетко е международно признат гръден хирург с над 40-годишен опит в хирургичното лечение на сложни гръдни заболявания, особено онкологични. Той е и водещ изследовател, в топ 2% на най-цитираните учени в света на Станфордския университет. Научното му портфолио включва повече от 700 оригинални публикации. Д-р Валтер Клепетко е професор и ръководител на Катедрата по гръдна хирургия и основател на една от водещите в света програми за белодробна трансплантация в Медицинския университет във Виена. Той е почетен член на Чешкото дружество по трансплантация, Румънското дружество по гръдна хирургия и трансплантация, Унгарското дружество по хирургия и пулмология, както и на Британското дружество на кардиоторакалните хирурзи. Бил е гостуващ професор в най-добрите академични институции като Харвард, Станфорд, университети в Кливланд, Копенхаген, Рим и Цюрих.
Основана през 1871 г. във Виена, Wiener Privatklinik (WPK) е една от най-големите частни болници в Австрия и притежава сертификат World‘s Best Hospitals (2021 – 2023 г.). Wiener Privatklinik предоставя медицински услуги в повече от 30 специалности, като разполага с 10 центъра за компетентност, 145 легла, хирургично отделение с 4 операционни зали и радиологичен център, оборудван с ПЕТ-КТ и нуклеарна медицина. В болницата се намира и единственият частен център за лъчетерапия в Австрия, открит през 2020 г. Пациентите имат достъп до над 300 международно признати медицински експерти, които използват най-новите и съвременни методи за диагностика и лечение. Проучване, проведено от WPK, показва, че все повече български пациенти пътуват в чужбина, за да търсят лечение в напреднал стадий на рака след пандемията от Ковид. През 2023 г. се наблюдава увеличение на онкоболните пациенти на възраст под 40 години и на пациентите, диагностицирани с редки досега онкологични заболявания, включително рак на панкреаса. Повече от 50% от пациентите на болницата са от Източна Европа. Лечебното заведение отчита нарастващ брой българи, както и сърби, украинци и руснаци, пътуващи до Виена, Австрия, за второ мнение, медицинска помощ или контролни прегледи след лечение.
Economy.bg разговаря с проф. Клепетко във Wiener Privatklinik (WPK), където той също практикува. С него обсъдихме последните новости при лечението на рак на белите дробове, как трябва да изглежда скринингът на това заболяване, колко дълго продължава лечението и разликите между стандартните и електронните цигари.
Кои са последните иновации в лечението на рак на белите дробове?
Ако говорим за хирургия, вече предлагаме хирургия под различни форми. Имаме минимално инвазивни подходи, а сме разработили и максимално инвазивните подходи. Така че сме в състояние да предложим за правилната ситуация правилния подход, който е необходим. А от гледна точка на медицинската терапия това е разширяването на възможностите от химиотерапия към имунотерапия и най-отскоро таргетирана терапия към генетични промени.
Може ли да се лекува само с операция?
Разбира се, ранните етапи се лекуват само с хирургическа намеса. Но системната медицинска терапия сега се прилага в още по-ранни етапи, докато хирургията вече се предлага и в още по-напреднали етапи. Това е припокриващо се развитие. И комбинацията от двете е важното, което подобрява общия ни процент на успех.
Какъв процент от случаите на рак на белия дроб са лечими днес?
Аз, като хирург, се занимавам повече с по-ранните, а не напълно напредналите, напълно широко разпространени стадии. Така че бих казал, че процентът за мен определено е по-висок спрямо моите колеги онколози, които понякога виждат изключително напреднали ситуации. За мен процентът, който можем да лекуваме, е доста висок. Бих казал, че са около две трети.
Колко време продължава лечението?
Стандартното лечение обикновено се извършва в рамките на една седмица. Това е, което винаги се стремим да постигнем, особено за пациентите, които идват от чужбина. Трябва да предложите много бърз алгоритъм на лечение, защото те не могат да останат толкова дълго. Това отнема много време, скъпо е. Трябва да го направите много бързо, така че нещата да вървят напред бързо. Обикновено прилагаме подход за една седмица.
Какъв е най-добрият Ви съвет към пациентите с тази диагноза?
Моят съвет би бил да видите дали диагнозата наистина е установена по правилния начин, като търсите всички възможни итерации, които туморът може да има, и след това да потърсите опитен екип, който да ви лекува, защото това е екипен подход и това е, което се опитваме да предложим тук.
Какво трябва да включва профилактиката на рак на белия дроб и кога трябва да започне?
Стойността на скрининга е в процес на обсъждане. Няма съмнение, че особено за популацията с висок риск, което означава пациент на възраст над 50 години, заклет пушач, редовният скрининг с компютърна томография има смисъл. Обсъжда се дали иначе нормалните пациенти, които никога не са пушили, също трябва да имат това. Но мога да ви кажа например, че аз самият правя компютърна томография на всеки 4 или 5 години.
Но не пушите?
Не пуша.
Има ли разлика между обикновените и електронните цигари?
Убеден съм, че електронните цигари са по-добри от стандартните. Но все пак в тях има вреда. И не трябва ненужно да причинявате тази вреда на тялото си. Трябва да внимавате с живота си. Трябва да внимавате с тялото си. Това е най-важното.
Още по темата:
Какво трябва да знаем за HPV и връзката му с рака?
Какви са спецификите при лечение на деца с редки или ракови заболявания?
Кое е най-важното нещо при лечението на ракови заболявания?
Ракът ще бъде едно от най-големите предизвикателства за здравеопазването
Защо онкоболните пациенти се увеличават?
Коя е най-добрата профилактика на раковите заболявания?