Научете повече за учебната компания EM-PAX, която спечели трето място в програмата „Изгряващи звезди“ 2024 на JA България
(л) Кристиана Станчева, Ерина Радославова, Ванеса Вучкова и Александра Василева (Снимки: Личен архив)
EM-PAX е учебна компания, създадена от 4 ученички в 137. СУ „Ангел Кънчев“ – София с учител Стефка Маноилова. ЕМ-PAX се стреми към намаляването на парниковия ефект, който е най-големият причинител на глобалното затопляне, чрез пречистване на въздуха от замърсители като въглероден диоксид и фини прахови частици, генериращи се при изгарянето на изкопаеми горива и дърва. Продуктът представлява иновативен филтър за комини, базиран на жизнената дейност на микроводорасли и мъхове. Екипът спечели трето място в тазгодишното издание на конкурса за учебни компании на JA България „Изгряващи звезди“.
Ето какво разказаха Кристиана Станчева, Ерина Радославова, Ванеса Вучкова и Александра Василева за своята идея и нейната реализация.
Как се роди идеята за Вашия продукт?
Кристиана: Продуктът ни е биофилтър за комини, който абсорбира вредните емисии от дима. Идеята на нашия продукт се роди от самата нужда да съществува такъв продукт. Целият ни екип живее в райони, където има къщи, отопляващи се на дърва, пелети и т.н. Съответно през зимните месеци въздухът е изключително замърсен и вреден за дишане.
На какъв етап от реализацията сте?
Александра: Към момента имаме 14 разработени филтъра, които са тествани в напълно естествена среда с професионално оборудване, предоставено от нашия ментор Росен Иванов.
Кои бяха най-големите предизвикателства и как се справихте с тях?
Кристиана: Най-голямото предизвикателство за нас беше как точно да направим филтъра и да изберем живите организми, които да бъдат в основата му. Разбира се, с професионална помощ от ментора и лабораториите на Минно-геоложкия университет успяхме да създадем перфектната формула.
Колко време отне разработката на прототип?
Ерина: Първият ни прототип заедно със самото планиране отне може би около 2 месеца, като конструирането му – само 1 ден.
Кои бяха първите Ви клиенти и как ги спечелихте?
Ванеса: Нашите първи клиенти са индивидуални собственици на къщи от районите, в които живеем. Печелим нашите клиенти с визия и новаторство.
Какъв потенциал виждате за Вашия продукт?
Александра: Надяваме се продуктът ни да се развие и да започне да се използва масово, защото има потенциал.
С какво Ви помогна програмата „Учебна компания“ на JA България?
Александра: Програмата „Учебна компания“ ни научи на търпение, работа в екип и глобално мислене. Научи ни също, че ако искаме нещо, наистина трябва да се потрудим и след това ще видим резултатите.
Оттук накъде?
Кристиана: Тази година завършихме 11. клас, като в 12. ще се отдадем повече на учението за матури. Но през септември ни чака конференция в Брюксел, на която бяхме поканени от EIT Manufacturing. Пожелаваме късмет на всички, които тепърва ще се запознаят с приключението „Учебна компания“.