вторник, 17 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7132 прочитания

    Какви са спецификите при лечение на деца с редки или ракови заболявания?

    Кое е най-важното при лечение на деца, по-лесни пациенти ли са от възрастните и защо родителите имат ключова роля в терапията, разказва проф. Александър Рокитански, ръководител на отделението по хирургия във Wiener Privatklinik
    04 юли 2024, 11:48 a+ a- a

    Снимка: Economy.bg

    Унив. проф. д-р Александър М. Рокитански специализира обща хирургия, детска и юношеска хирургия и детска интензивна терапия. През 40-годишната си кариера той е извършил повече от 7000 хирургични интервенции. В допълнение към общите процедури за деца и юноши неговата област на експертиза включва лечение на деформации на гръдната стена. Извършил е над 800 операции на pectus excavatum („фуниевиден гръден кош“) и pectus carinatum („гълъбов гръден кош“). В продължение на 24 години той ръководи едно от най-големите хирургични отделения в Източна Австрия. През 80-те години на миналия век допринася за разработването на изкуствено сърце, което проправя пътя за трансплантация на човешко сърце. 

    Основана през 1871 г. във Виена, Wiener Privatklinik (WPK) е една от най-големите частни болници в Австрия и притежава сертификат World‘s Best Hospitals (2021 – 2023 г.). Wiener Privatklinik предоставя медицински услуги в повече от 30 специалности, като разполага с 10 центъра за компетентност, 145 легла, хирургично отделение с 4 операционни зали и радиологичен център, оборудван с ПЕТ-КТ и нуклеарна медицина. В болницата се намира и единственият частен център за лъчетерапия в Австрия, открит през 2020 г. Пациентите имат достъп до над 300 международно признати медицински експерти, които използват най-новите и съвременни методи за диагностика и лечение. Проучване, проведено от WPK, показва, че все повече български пациенти пътуват в чужбина, за да търсят лечение в напреднал стадий на рака след пандемията от Ковид. През 2023 г. се наблюдава увеличение на онкоболните пациенти на възраст под 40 години и на пациентите, диагностицирани с редки досега онкологични заболявания, включително рак на панкреаса. Повече от 50% от пациентите на болницата са от Източна Европа. Лечебното заведение отчита нарастващ брой българи, както и сърби, украинци и руснаци, пътуващи до Виена, Австрия, за второ мнение, медицинска помощ или контролни прегледи след лечение.

    Economy.bg се срещна с проф. Рокитански, за да ни каже кои видове онкологични заболявания се срещат най-често при децата, каква част от тях са лечими, кой е най-важният аспект при лечението на деца и какви малформации мгат да се лекуват успешно.

    Кой вид рак се среща най-често при децата?
    Рак на кръвта.

    Каква част от раковите заболявания, които установявате, са лечими?
    Повечето са лечими, около 80%, и това е много хубава част от лечението на рак при децата – че повечето лечения са ефективни.

    Как определяте най-добрия начин за лечение при децата?
    При децата е по-специфично. При възрастните говорите с пациента и той става все по-спокоен. Не можете да успокоите така децата, особено бебетата и тези до 3 години, защото трябва да установите връзка с детето и тогава то ви вярва. Също така е необходимо роднините, например майката – ако тя е притеснена, трябва да направите така, че тя да разбере всичко. Преди да прегледате детето, трябва да разговаряте с майката или бащата, или дядото, или бабата. И ако те разберат и ако ви се доверят, тогава без думи децата стават по-спокойни. Малко по-сложно е спрямо възрастните [пациенти], но на мен ми харесва и го правя често и обикновено е успешно, защото ако усещаш, че детето ти има доверие, тогава всяко лечение е по-лесно.

    Кое е най-специфичното при лечението на деца?
    Трябва да направите всичко възможно детето да няма травма и да не изпитва никаква болка или почти никаква. Обичайно работим много тясно с анестезиолог и детски или неонатален анестезиолог и той е един от най-важните хора, защото със съвременните възможности на анестезията детето е спокойно. Разбира се, някои ситуации са болезнени и тогава трябва да дадете болкоуспокояващо, но и анестезия, за да не помни детето. След това то ще е обезпокоено, защото няма да си спомня какво се е случило, но тогава обясняваме – ще поспиш малко, ще сънуваш нещо хубаво и т.н. Но най-важното нещо при лечението на деца е да е без болка!

    По-лесни пациенти ли са децата спрямо възрастните?
    Бих казал, че повечето деца са по-лесни, защото има някои много възрастни пациенти, които понякога са много по-стресиращи от малките деца.

    Какви редки заболявания лекувате най-често?
    Пектус екскаватум, големи хемангиоми, при които може да се използва мултидисциплинарен подход с модерна лазерна терапия с удължена дължина на вълната на лазерната светлина, тъй като причинява по-малко щети на околните тъкани. Тук имам много специализирано оборудване. От редките заболявания се занимавам с малформации, на ануса например. 

    Тук във WPK нямаме специализирано неонатално отделение. В първия месец от живота има нужда от неонатална интензивна грижа. Ние все още нямаме такова отделение, но имаме партньорства с детската болница „Св. Анна“ и още две големи болници във Виена. При по-големи деца се занимавам със саркокцигеален тератом (бел.ред.: тератом на опашната кост); също проблеми със стърчащи уши, проблеми от сферата на пластичната хирургия, също синдактилия на пръстите (бел.ред.: срастване между пръстите), всички видове хернии от редките заболявания. 

    Вероятно трябва да спомена и белодробните малформации. Понякога в белия дроб има киста, което означава, че има кистозно белодробно заболяване и ако си я отгледате 20 или 30 години, тя може да се превърне в рак. Затова трябва да предприемете резекция на белия дроб. Ние можем да направим тази процедура лесно, тя не е опасна. Пример за кистозни малформации на белия дроб, при които се прилага резекция, е наличието на допълнителен дроб, който не се използва нормално. Става дума за допълнителен лоб на белия дроб, който понякога няма никаква или много малка връзка с дихателните пътища. При резекция могат да настъпят и някои усложнения, като например хемоптизис (бел.ред.: кървене от устата и носа) и т.н. Занимавам се с такива състояния, те са редки, но съм направил много такива операции през живота си.

    Има ли такова нещо като обичайна причина за рядко заболяване?
    В много случаи не знаем защо се появява рядкото заболяване. Когато се появи, семействата са притеснени. Понякога при роднините няма нищо, само при един член от семейството се проявява. Разбира се, майките не бива да пушат по време на бременност, не бива да вземат определен тип лекарства, родителите трябва да са внимателни и винаги да се консултират.

    Какъв съвет бихте дали на родители, чиито деца са диагностицирани с рак или рядко заболяване?
    Съветът ми към родителите е, че трябва да се справим с тази ситуация заедно – рамо до рамо, ще имаме обща част от живота на детето. Винаги им съобщавам резултатите, както и че те обикновено са успешни, хубаво е да съобщаваш такива новини, че в 80% от случаите можем да го излекуваме. Или това, което чухме от проф. Минков днес за хематологичните заболявания – много успешни, когато родителите не са стресирани. Да, това е важно.

    Още по темата:

    Кое е най-важното нещо при лечението на ракови заболявания?

    Ракът ще бъде едно от най-големите предизвикателства за здравеопазването

    Защо онкоболните пациенти се увеличават?

    Коя е най-добрата профилактика на раковите заболявания?

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    Microsoft пусна новия Copilot
    Той включва AI асистенти, които да автоматизират определени бизнес процеси
    преди 7 часа
    България стартира кампания за падане на визите за САЩ
    Целта е понижаване на процента на отказите, което е необходим критерий за премахване на визите
    преди 9 часа
    Екатерина Захариева ще е еврокомисар за стартъпи, изследвания и иновации
    Урсула фон дер Лайен обяви състава на бъдещата Еврокомисия
    преди 10 часа
    Amazon връща служителите си в офиса 5 дни в седмицата
    Новата политика влиза в сила в началото на 2025 г.
    преди 11 часа
    „Бианор Холдинг“ АД вече се търгува на сегмент Premium на БФБ
    Предстои холдингът да направи поредно увеличение на капитала си