петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2049 прочитания

    Американски компании са създали 30 000 работни места у нас за последните 25 години

    Работи се по нови 4 американски инвестиционни проекта в ИТ и автомобилна индустрия, които се очаква да създадат още над 1000 работни места
    13 октомври 2022, 17:37 a+ a- a

    Сн: AmCham

    „Ние всички трябва да сме наясно, че търговията и инвестициите между България и САЩ в двете посоки създават работни места. За последния четвърт век американски компании са създали поне 30 000 преки работни места. Освен това, Офисът на АТК във Вашингтон, който се управлява от Иво Константинов е свързващият мост, по който могат да текат капитали, идеи, хора, продукти и услуги от България към САЩ и обратно.“, каза  Оливие Маркет, президент на Американска търговска камара в България, при откриването на конференцията "EXPLORE U.S." в София, на която се представят възможностите пред над 140 български компании да стартират и разширяват своя бизнес в САЩ. Форумът се организира от Американската търговка камара в България и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (МСП).

    САЩ са естествен стратегически ключов партньор за нашата икономика. Това подчерта служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев. Той цитира данни, според които стокообменът между България и САЩ е 1,3 млрд. долара за 2021. Това е ръст от 20% в сравнение с 2020. "Тенденцията продължава да бъде положителна. За първите 7 месеца на 2022 износът се е увеличил с 16% спрямо същия период на 2021". "Може да правим повече и ще направим повече", допълни министърът на иновациите.

    По думите му от 2005 България е сертифицирала проекти с американско участие на стойност 4 млрд. лева. Става дума за над 20 приоритетни проекта, които са създали 3500 работни места. "Работим по развитието на още 4 проекта с американски спонсори, с които очакваме да отворим още над 1000 работни места. Фокусът е ИТ, автомобилна индустрия, високотехнологични инвестиции", подчерта Пулев.

    Той отбеляза, че в момента е национален координатор по инициативата "Три морета". "Имахме интересни разговори с американските партньори с фокус киберсигурност", отбеляза министърът на иновациите. „Има активна подписана декларация на ниво държави, там сме се обединили около една обща ключова позиция във връзка с 5G сигурността“, каза той. Пулев съобщи още, че съвместно с Министерство на транспорта и вицепремиера Христо Алексиев активно се разговаря по линия на „Три морета“ с американски контрактори, за това как да се подобри качеството на дигиталната инфраструктура, с фокус върху киберсигурност. "Нашата цел е България да стане регионален хъб от гледна точка на потока на дигитална информация, като страната ни е ключова за преноса й от Азия".

    САЩ са в топ 6 на чуждестранния бизнес у нас, коментира служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, който също присъства на форума. По думите му българският износ за САЩ бележи ръст от 50% през 2021 и възлиза на близо 1 млрд. долара.

    „Америка е един от най-конкурентите пазари в света. Фактът, че наши компании бележат подобен впечатляващ ръст в експорта е показателен за качеството на продукцията ни“, подчерта Стоянов.

    Той се обърна с послание към представителите на американския бизнес да потърсят партньорство или инвестиция в България, защото талантът на българските кадри може да им осигури утрешния растеж, въпреки кризата. Стоянов увери и българските компании, че имат пълната подкрепа на държавата за позициониране и развитие на американския пазар.

    В конференцията взе участие и Джефри Пайът, помощник държавният секретар на САЩ по въпросите на енергийните ресурси. Той поздрави България за "изключителния напредък по отношение на сигурността и диверсификацията на доставките на енергия".

    Американският дипломат отбеляза, че у нас са стартирали дейности за диверсификация на доставки на природен газ и за газови връзки със съседните държави.

    Той обърна внимание, че за трансформацията на енергетиката в САЩ чрез т.нар. пакет с климатични мерки се заделят 370 млрд. долара. Освен това има закон за инфраструктурни инвестиции за над 1 трилион долара, който включва и промяна на енергийната инфраструктура. "Ще се търси мащабна трансформация на енергетиката и внедряване на иновации. Говорим за енергия от вятър и слънце и други мерки за трансформиране на енергетиката на САЩ", посочи Пайът.

    По думите му има възможности за стратегическо партньорство на САЩ и България в енергетиката. "С нетърпение очаквам да чуя как може да се използват, за да надмогнат предизвикателствата, свързани с цените на енергията", посочи в заключение Пайът.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 12 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 13 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 19 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 20 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава