сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    594 прочитания

    Димитър Радев, БНБ: Облагането на свръхпечалбите на банките носи сериозни рискове за икономиката

    Надяваме се да бъде взето балансирано решение, което ще бъде в полза на всички, коментира Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България
    10 декември 2024, 13:14 a+ a- a

    Димитър Радев, БНБ, сн: АББ

    Под мотото „Заедно към успеха“ Асоциацията на банките в България отбеляза тържествено Деня на банкера в „Гранд Хотел Милениум София“ на 6 декември 2024 г. Сред гостите бяха вицепрезидентът на Република България – г-жа Илияна Йотова, г-н Димитър Радев, управител на БНБ, и членовете на УС на БНБ Петър Чобанов и Радослав Миленков, Илия Лингорски и Любомир Каримански, доц. д-р Росен Карадимов, министър на иновациите и растежа, г-н Мартин Дановски, заместник-министър на финансите, представители на банките, медии и бизнес партньори.

    Домакин на събитието беше г-жа Петя Димитрова, председател на УС на АББ и главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка, която направи обзор на успешните проекти на Асоциацията през изминалата година, свързани с предстоящото приемане на еврото, финансовата грамотност и ESG практиките и очерта фокуса на работа за предстоящата 2025 година.

    „Банките са един от секторите, които дават стабилност както на икономиката и държавата, така и на гражданите. Обръщайки се назад към изминалата година можем да обобщим, че банките работиха успешно върху няколко ключови проекта – въвеждането на еврото, финансовата грамотност, високото ниво на киберсигурност и прилагането на най-успешните ESG политики на практика и подкрепата на обществено значими каузи. Банките в България управляват активи в размер на 182 милиарда лева и това още веднъж доказва изключително важната роля на нашия сектор в обществения и икономически живот. Банковият сектор осигурява работа на над 25 000 души, а ако добавим цялостния финансов сектор, цифрата ще надхвърли 100 000 души, като същевременно плаща данъци в размер около 500-600 милиона лева. В момента очакваме да бъдем единственият сектор, който ще понесе тежестта на над 50% увеличение на данъка. Надяваме се в това отношение разумните доводи да надделеят и да бъде взето балансирано решение, което ще бъде в полза на всички“, подчерта г-жа Димитрова.

    „Българската банкова система е сред най-стабилните, благодарение на високата експертност на хората, които работят в нея. Те успяват въпреки турбулентните времена в България, в Европа, в света. Бележат успехи, защото следват правилата и законите. Стабилността на банковата система е важно условие за националната сигурност на държавата“, каза г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България по време на своето приветствено слово. В приветствието си вицепрезидентът поздрави Българската народна банка за това, че без много шум си върши работата по подготовката на страната за членство в еврозоната. „Българската народна банка е единствената банка извън еврозоната, която поддържа такова тясно сътрудничество с Европейската централна банка“, посочи Йотова. „Бих искала да благодаря специално на г-жа Димитрова, че превърна Асоциацията на банките в България в толкова авторитетен орган, чиито действия винаги дават отлични резултати“, завърши тя.

    „Благодаря на колегите от банковия сектор за постигнатите забележителни резултати в настоящата силно турбулентна среда. Бих искал да се спра върху две важни теми – първата е предложението за облагане на свръхпечалбите на банките. След внимателен анализ на всички данни ние не виждаме никакъв рационален аргумент за неговото прилагане в практиката. Това, което виждаме, са много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и за финансовата стабилност като цяло. Предложеното свръхоблагане на банките ще има като първи резултат оскъпяване на кредитирането и като втори – декапитализиране на банките. Нашето мнение е, че не бива да допуснем фискалната криза да се превърне във финансова криза. В тази връзка оценявам много високо усилията на АББ да постигне балансирано решение на казуса. Втората тема, върху която бих искал да се спра, е приемането на еврото. Ние сме изключително близо до влизане в еврозоната и следим внимателно критерия за ценова стабилност. Разликата, която трябва да покрием, продължава да се свива – към месец октомври тя е малко повече от 0.6%, като очакваме тя да падне до 0.3-0.4% през ноември, което ще стане ясно след около седмица. Оттам нататък финалните действия по успешното приключване на процеса ще бъдат в ръцете на политиците. Както вече беше споменато, банковият сектор е готов за приемане на еврото“, заяви по време на събитието г-н Димитър Радев, управител на БНБ.

    „Банковият сектор в България се развива изключително стабилно през изминалата година. Той е един от най-устойчивите участници в българската икономика и се надяваме да я подпомогне в нейната реиндустриализация, от която тя сериозно се нуждае. Инвестициите в индустрията на страната ще станат реалност само когато банковият сектор застане зад тях и като министър на иновациите и растежа изключително разчитам да продължим успешната съвместна работа с банките“, сподели г-н Росен Карадимов, министър на иновациите и растежа.

    „В резултат на усилията на банковия сектор 2024 отново е силна година за банковата система в България, като я нарежда сред най-добре капитализираните в Европейския съюз и с висока ликвидна позиция. Поддържането на високо ниво на финансовата стабилност е ключово за следване на приоритетите на държавната политика, провеждането на реформи и плавното функциониране на реалния сектор. Затова и в динамични времена, като днешните, служебното правителство се стреми да гарантира спокойна и предвидима среда за развитие на банковата система. Приоритетна цел на правителството, банковия сектор и цялото общество е балансирането на иновациите с нуждата от стабилност, сигурност и социална отговорност. В тази връзка поздравявам Българската народна банка, Асоциацията на банките в България и нейните членове за усилията, които полагате. Инвестициите, които влагате в дигитализацията, за да може гражданите и бизнесът, като потребители на банкови и платежни услуги, да се възползват от нея, ще се възвръщат многократно през следващите години“, обобщи г-н Мартин Дановски, заместник-министър на финансите, който поднесе поздравителен адрес от името на г-жа Людмила Петкова, заместник министър-председател и министър на финансите.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 15 часа
    преди 16 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 19 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа