петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    958 прочитания

    Петкова: България е против данъчната хармонизация на ниво ЕС

    България е анализирала доклада "Драги", но счита независимостта на данъчната политика за начин държавите да влияят върху специфичното си икономическо развитие
    05 ноември 2024, 16:56 a+ a- a

    Заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова участва в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН), което се проведе днес в Брюксел.

    По време на регулярната закуска преди заседанието министрите обсъдиха ролята на данъчната политика за насърчаване на инвестициите и конкурентоспособността в духа на Доклада на Марио Драги за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС. Петкова посочи, че България внимателно анализира мерките, предложени в доклада, включително тези, насърчаващи използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност и т.н. Тя се съгласи с необходимостта от усилена работа и на национално ниво за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на Съюза. Въпреки това България не счита, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане. Страната ни подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции. В заключение вицепремиерът подчерта, че независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие. България счита, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ниво ЕС и е необходимо да се заложи на други решения.

    Съветът ЕКОФИН постигна компромис по законодателния пакет относно ДДС в ерата на цифровите технологии, който има за цел противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията.

    По време на заседанието бяха обсъдени и финансово-икономическите последици от руската военна агресия срещу Украйна. Министрите приеха решения за изменения в плановете за възстановяване и устойчивост, представени от Чехия и Нидерландия. Съветът одобри заключения относно постигнатия напредък по статистическите приоритети на ЕС, като същевременно даде насоки за по-нататъшната работа.

    В рамките на участието си в заседанието на Еврогрупата в приобщаващ формат вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова се срещна с Анджей Домански, министър на финансите на Полша. Двамата обсъдиха въпроси от общ интерес за публичните финанси на двете страни, приемането на България в еврозоната и календара на Съвет ЕКОФИН по време на предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС. Домански се ангажира Полша да подкрепи България в усилията й за членство в Еврозоната и да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Apple планира $1 млрд. инвестиция в Индонезия
    Ще бъде изграден завод, който да произвежда компоненти за смартфони и други продукти
    преди 8 часа
    От 11-ия опит: Избраха Наталия Киселова за председател на Парламента
    Тя е експерт по конституционно право и преподавател в Софийския университет
    преди 8 часа
    СУ и “Аурубис България” със споразумение за партньорство
    Net-Zero Lab към университета ще си партнира с най-големия германски инвеститор в страната
    преди 8 часа
    преди 9 часа
    BgGPT, разработен от INSAIT, влиза в общините
    Първата община, която ще го имлементира е Бургас
    преди 10 часа
    Макрон заяви, че няма да се оттегли
    Избраното от него правителство претърпя вот на недоверие