Снимка: iStock
Правителството на Бразилия публикува изпълнителна заповед, която на практика въвежда минимум 15% данък върху печалбите на мултинационалните корпорации, показва публикация в официалния вестник на страната от 3 октомври.
Правителството на Бразилия търси нови източници на приходи, за да постигне фискалните цели, които включват намаляване на фискалния дефицит до нула, пише „Ройтерс“. В документа се казва, че новият ход е в съответствие с глобалните усилия за борба с укриването на данъци.
Изпълнителната заповед определя допълнителна такса върху бразилския данък върху социалните вноски върху корпоративния доход (CSLL), за да се гарантира, че минималното данъчно облагане е 15%.
По-рано бразилски официални лица казаха, че този ход се разглежда както като начин страната да се приведе в съответствие с данъчните дискусии, които тя разглежда като председател на Г-20, и да се гарантира, че фискалната цел за 2025 г. е изпълнена.
Почти 1000 компании, които в момента плащат по-малко от 15%, може да бъдат подложени на данъка от следващата година, каза Министерството на финансите на Бразилия. Очаква се този ход да увеличи данъчните приходи с 3,4 милиарда реала ($623,5 млн.) през 2026 г. и 7,3 милиарда реала през 2027 г.
Този ход идва в момент, когато Бразилия „се адаптира към Глобалните правила за борба с ерозията на бази (Правила на GloBE), разработени от ОИСР/Г20, включваща рамка за ерозия на бази и прехвърляне на печалби“, каза правителството. „Бразилия е юрисдикция с ниски данъци за някои мултинационални групи поради предоставянето на данъчни стимули.“
Миналата година Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) публикува наръчник за механизма, в който се застъпва за това, че той гарантира, че големите мултинационални компании плащат минимален данък върху печалбите си във всички юрисдикции, където оперират, за да възпре прехвърлянето на печалби към данъчно благоприятни места.
Изпълнителните заповеди в Бразилия имат незабавна валидност, но трябва да бъдат одобрени от законодателите в рамките на четири месеца или изтичат.