Това съветва Марио Драги, бивш управител на ЕЦБ и настоящ премиер на Италия, в своя доклад по темата
Снимка: ЕЦБ
ЕС се нуждае от много по-координирана индустриална политика, по-бързи решения и масивни инвестиции, ако иска да поддържа икономическо темпо спрямо САЩ и Китай. Това каза Марио Драги в своя дългоочакван доклад.
Преди година Европейската комисия поиска от бившия управител на Европейската централна банка (ЕЦБ) и настоящ италиански премиер да напише доклад за това как ЕС трябва да поддържа своята екологична и по-дигитална икономика конкурентоспособна във време на засилени глобални предизвикателства, припомня „Ройтерс“.
„Европа е най-отворената икономика в света, така че когато нашите партньори не играят според правилата, ние сме по-уязвими от другите“, каза Драги на пресконференция.
В началната част на доклада от около 400 страници, Драги казва, че блокът се нуждае от допълнителни инвестиции в размер на €750-800 милиарда годишно, до 5% от БВП – много повече дори от 1-2% в плана Маршал за възстановяване на Европа след Втората световна война.
„Растежът се забавя от дълго време в Европа, но ние го игнорирахме“, каза Драги. „Сега не можем повече да го игнорираме. Сега условията се промениха: световната търговия се забавя, Китай всъщност се забавя много и става много по-малко отворен за нас... загубихме нашия основен доставчик на евтина енергия, Русия.“
Страните от ЕС вече са отговорили на новите реалности, се казва в доклада на Драги, но се добавя, че тяхната ефективност е ограничена от липсата на координация.
Различните нива на субсидии между държавите смущават единния пазар, разпокъсаността ограничава мащаба, необходим за конкуренция на глобално ниво, а процесът на вземане на решения в ЕС е сложен и муден.
„Това ще изисква пренасочване на работата на ЕС върху най-неотложните въпроси, осигуряване на ефективна координация на политиката зад общи цели и използване на съществуващите процедури за управление по нов начин, който позволява на държавите-членки, които искат да се движат по-бързо, да го направят“, се казва в доклада .
Документът предлага т. нар. гласуване с квалифицирано мнозинство, при което не е необходимо абсолютното мнозинство от държавите-членки да подкрепят, трябва да се разшири в повече области и като крайна мярка на страните със сходно мислене да се позволи да се справят сами по някои проекти.
Въпреки че съществуващите национални или европейски източници на финансиране ще покрият някои от необходимите огромни инвестиционни суми, Драги твърди, че може да са необходими нови източници на общо финансиране, на които страните, водени от Германия, в миналото не са били склонни да се съгласят.
„Ако са изпълнени политическите и институционалните условия, тези проекти също ще изискват общо финансиране“, се казва в доклада, посочващ като примери инвестиции в отбраната и енергийната мрежа.
Растежът на ЕС е постоянно по-бавен от този на САЩ през последните две десетилетия, а Китай бързо наваксва. Голяма част от разликата се дължи на по-ниска производителност.
Докладът на Драги идва, когато се появяват съмнения относно икономическия модел на Германия, някога двигателят на ЕС, след като Volkswagen обмисля първото затваряне на завод в страната.
Драги каза, че ЕС се бори да се справи с по-високите цени на енергията, след като загуби достъп до евтин руски газ и вече не може да разчита на отворени външни пазари.
Според бившият управител на ЕЦБ блокът трябва да насърчи иновациите и да намали цените на енергията, като същевременно продължи да декарбонизира и едновременно да намали зависимостта си от други, особено Китай за основни минерали, и да увеличи инвестициите в отбраната.