четвъртък, 12 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1107 прочитания

    Финансови предизвикателства, за които да внимаваме през есента на 2024

    Георги Захариев, партньор във Finance Academy и „Захара консулт“, дава някои съвети за справяне с личните финанси след края на лятото
    28 август 2024, 10:24 a+ a- a

    Георги Захариев е партньор във Finance Academy и „Захара консулт“, както и носител на наградата „CEO на годината за 2024“. Предприемач и инвеститор с дългогодишен опит, както и един от лекторите на академията в сферата на бизнеса и инвестициите (Снимка: Личен архив)

    Летните почивки и ваканции са към своя край и всички гледат към предстоящата нова учебна година и връщането обратно към работа. Докато лятото е период на безгрижие и по-високи разходи, свързани със заслужена почивка, периодът от септември до декември може да бъде предизвикателен за личните ни финанси. Началото на учебната година, промоциите около Черния петък, коледните празници, когато традиционно закупуваме подаръци и пътуваме, за да прекараме време със семейството – периодът между септември и декември може да бъде тежък за личните ни финанси, ако нямаме план. 

    Как да се справим с някои от най-големите есенни предизвикателства, съветва Георги Захариев:

    1. Предстоящата учебна година
    За много родители идва нов сезон на гордост, премеждия и множество емоции с началото на учебната година. Разбира се, раница, дрехи, учебници, пособия и всичко друго нужно за учениците струва пари и може да бъде предизвикателство към нашия бюджет. Затова е важно още преди да влезем в септември месец, да сме си записали точно какви разходи очакваме да направим около първия учебен ден, за да не бъдем изненадани и да не се чудим как ще ни стигнат парите. Там, където е възможно, учебниците втора употреба могат да бъдат много голям приятел на семейния бюджет. Ако има допълнителни пособия, които не са задължителни, може да обмислим да изчакаме с тяхното закупуване, за да преценим дали действително ще бъдат нужни, или по-скоро може и без тях. 

    2. Черен петък 
    През последните години Черният петък се наложи като време, в което масово хората пазаруват на отстъпка и дори се запасяват с подаръци за коледните празници. За съжаление, не всички търговци са лоялни и не всяка отстъпка, която виждаме е реална. В същото време бизнесът се опитва да измести Черния петък колкото се може по-напред във времето, за да успее да събере парите ви преди другите конкуренти да са го направили. Това води до бомбардиране с реклами, промоции и отстъпки през почти целия ноември. За да успеем да вземем максимума от промоциите и в същото време да не обявим банкрут, можем да следваме много семпло правило.

    Да си направим списък на конкретни продукти или услуги, които искаме за нас, за близките ни или за подарък, и да следим конкретни вериги или уебсайтове, които ги предлагат. За да бъдем ефективни, трябва да си запишем стандартната цена, на която се предлагат и още от септември/октомври да заделяме пари за покупките през ноември. По този начин, когато започнат промоциите, ще можем да сравним дали реално цената е намалена, или сме жертва на некоректна търговска практика, както и да закупим конкретните неща, от които имаме нужда, без да правим импулсивни покупки. 

    3. Изграждане и попълване на авариен фонд. 
    Едно от водещите правила на личните финанси е създаването и попълване на авариен фонд. Това са „бели пари за черни дни“, които не използваме за нищо на света, освен за много тежки моменти. Аварийният фонд помага в ситуации, ако например останем без работа или здравословното състояние на нас или нашите близки се влоши. Той включва между 3 – 6 месеца от нашите месечни разходи. Например, ако месечният ни разход е 1500 лева месечно, то аварийният ни фонд следва да бъде 4500 – 9000 лева, които не използваме за нищо друго освен за сигурност. 

    4. Придобиване на нови знания и умения 
    В съвременната динамична среда, работата и доходите ни зависят от адаптивността и уменията, които имаме. Новите знания и умения са гарант, че ще останем конкурентни на пазара на труда или че ще намерим източници на допълнителни доходи в свободното си време, които да ни помагат в постигането на личните ни финансови цели дългосрочно. Уменията могат да бъдат пряко свързани с нашата работа или да бъдат нови знания, които да ни помагат в живота – например как да изградим финансова свобода, как работят инвестициите, как да автоматизираме част от доходите си. В днешно време, ако стоим на едно място и не се развиваме, всъщност правим крачка назад. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Общата инфлация в ОИСР пада до 5,4% през юли 2024 г.
    Движението на индекса варира значително в различните държави
    преди 17 часа
    БНБ с нови правила за ипотечни кредити
    Максималният срок на договор за жилищен кредит вече става 30 години
    преди 17 часа
    „България Еър“ посрещна петия си самолет Airbus А220 и първия от модела A220-100
    Той разполага с 8 бр. места за бизнес класа и 110 бр. места за пътниците в икономична класа
    преди 18 часа
    „Райсволф България“ стартира търговия на BEAM пазара на БФБ
    Компанията листна целия си капитал в размер на 8,4 млн. лв. и обмисля бъдещи IPO
    преди 19 часа
    Хилтън София откри новия си панорамен етаж
    Последният, десети етаж предлага 11 премиум стаи, сред които президентски апартамент от най-висок клас
    преди 23 часа
    България сред страните с най-голям ръст на учителите под 30-годишна възраст
    Според доклад на ОИСР страната ни е и сред първите по ръст на средства за образование и заплати на учителите