Основен фактор се оказва икономическата несигурност в Китай
Снимка: Economy.bg
Икономическата несигурност в Китай оказва груб ефект върху глобалните енергийни перспективи, пише Quartz. Според последния месечен доклад на ОПЕК за пазара на петрол се очаква светът да използва 2,1 милиона барела петрол на ден повече, отколкото миналата година, вместо прогнозираните 2,2 милиона барела на ден.
„Тази лека ревизия отразява действителните данни, получени за 1Q24 и в някои случаи 2Q24, както и смекчаване на очакванията за растеж на търсенето на петрол в Китай през 2024 г.“, съобщава организацията.
Не се очаква промишленото производство да спадне. Намалението идва от китайския потребителски сектор, където забавянето на инвестициите в жилища и офис сгради свива дискреционните* разходи. Освен това друга ключова потребителска база бавно пресъхва.
„Насрещните ветрове в сектора на недвижимите имоти и нарастващото навлизане на LNG камиони и електрически превозни средства вероятно ще натежат върху търсенето на дизелово гориво и бензин“, се казва в доклада на ОПЕК.
Китай фигурира на видно място в няколко други големи сюжетни линии на петролната индустрия. „Ройтерс“ съобщава, че саудитската Aramco, най-голямата петролна компания в света, очаква да започне да изпраща по-малко барели в Китай в отговор на това очаквано намаляване на търсенето. Иран, друг основен доставчик, заобикаля санкциите на САЩ, като доставя до Китай и вдига износа до най-високите нива от 2018 г. насам.
*средства, които се изразходват за стоки или услуги, които не са от съществено значение или пари, които могат да бъдат спестени без това да се отрази на качеството на живот