Централната банка съобщи, че първото намаляване може да се случи през септември
Снимка: Фед
Американският Федерален резерв (Фед) остави лихвите непроменени след края на заседанието си на 1 август. Централната банка съобщи, че може да започне да понижавалихвите още през септември, след като гласува те да останат на 23-годишен връх за осми пореден път, отбелязва Financial Times.
Управителят на Фед Джером Пауъл каза: „Намаление може да има още на следващата ни среща през септември... Данните за инфлацията от второто тримесечие добавят към увереността ни и още добри данни ще я засилят допълнително“.
Инфлацията вече не е грижа номер едно за Фед, а по-скоро увеличаващата се безработица. Пауъл добави, че Фед не се нуждае от допълнителни доказателства за отслабване на пазара на труда, за да повярва, че се е справил с инфлацията.
Предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, базиран на основния индекс на цените на разходите за лично потребление, сега е 2,6%, след като достигна своя връх от над 5% през 2022 г. Пауъл каза, че последните данни показват „по-широка дезинфлация“.
Растежът на пазара на труда в САЩ също започва да се забавя спрямо предишния си темп, като нивото на безработицата се повишава през последните няколко месеца до 4,1%. Натискът върху заплатите също е намалял, показват последните данни.
Централната банка се опитва да осъществи „меко кацане“, при което инфлацията се сваля до целта, без икономиката да се насочи към рецесия.
Срещата на Фед през септември, на която се очаква централната банка да намали основния си лихвен процент, който в момента е 5,25-5,5%, с четвърт процент, ще е последната преди президентските избори в САЩ, отбелязва още изданието.