Централната банка обаче затяга правилата за отпускане на ипотечни заеми
"Налице е изразен кредитен растеж, който БНБ наблюдава регулярно на база на широк набор от регулаторни, макроикономически и други индикатори. Предвид представения анализ и в контекста на поддържаните високи нива на капиталови буфери, ликвидност и рентабилност от страна на банките, към настоящия момент хипотезата „прегряване“ в сегмента кредитиране, обезпечено с жилищни недвижими имоти не е подкрепена. Устойчивостта на банковата система към потенциални шокове остава адекватна, като БНБ ще продължи да провежда активна макропруденциална политика с всички инструменти по ЗКИ, включително и мерки, засягащи кредитната дейност на банките при необходимост от допълнителна интервенция". Това е записано в анализа на БНБ „Преглед на въведените от БНБ макропруденциални мерки във връзка с рисковете пред банковата система“. Аналитичният материал посочва, че в резултат на надзорната политика на БНБ за системното изграждане и съхраняване на буфери в банковата система е създадена устойчивост по линия на ликвидност, капитал, ефективност и качество на кредитите.
ПОради кредитния растеж УС на БНБ разпореди на банките и клоновете, извършващи дейност в страната, прилагането на следния минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти:
1. Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
2. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
3. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
4. Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
5. Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
6. Максимален срок по договора за кредит (матуритет).
С решението се утвърждават определенията и начина на изчисляване и се въвежда тримесечна отчетност за тези показатели на индивидуална и на консолидирана основа.
С така създадения механизъм за наблюдение и отчетност се цели да се формализира процесът на оценката на рисковете при кредитиране, обезпечено с жилищни недвижими имоти. БНБ ще предприема последващи надзорни действия въз основа на резултатите от тази оценка.