През третото тримесечие третата по големина икономика в света се свива с 2,1%
Снимка: iStock
Брутният вътрешен продукт (БВП) в третата по големина икономика в света се сви с 2,1% през третото тримесечие, показват правителствени данни, което е много по-голям спад от средната пазарна прогноза за годишен спад от 0,6%. Той последва ръст от 4,5% през предходното тримесечие, припомня „Ройтерс“.
Данните показват, че упорито високата инфлация оказва влияние върху разходите на домакинствата и увеличава затрудненият за производителите от забавянето на глобалното търсене, включително в Китай.
Данните отразяват слабото потребление и капиталови разходи, разбивайки надеждите на политиците за възстановяване на вътрешната активност след пандемията, което да компенсира по-слабото външно търсене от Китай и другаде.
Потреблението остава непроменено в шериода юли-септември, след като се понижи с 0,9% през предходното тримесечие, което не достигна средната прогноза на икономистите за растеж от 0,2%.
Капиталовите разходи намаляват с 0,6% през третото тримесечие след спад от 1,0% в периода април-юни, обърквайки пазарните прогнози за ръст от 0,3% и поставяйки под съмнение мнението на Японската централна банка, че стабилните корпоративни инвестиции ще подкрепят растежа.
Външното търсене намали с 0,1% БВП през юли-септември, в съответствие с очакванията, тъй като увеличението на вноса на услуги компенсира нарастването на износа на автомобили.
Въпреки че слабата йена даде неочаквани печалби на големите износители, заплатите не се повишиха достатъчно бързо, за да компенсират домакинствата за постоянното нарастване на инфлацията. Коригираните спрямо инфлацията реални заплати, барометър на покупателната способност на потребителите, намаляват с 2,4% през септември спрямо година по-рано, за да отбележат 18-и пореден месец на спад.
Премиерът Фумио Кишида засили призивите към фирмите да увеличат заплатите и обяви пакет от мерки за смекчаване на икономическия удар от нарастващите разходи за живот, въпреки че анализатори се съмняват, че мерките ще имат голям ефект за стимулиране на икономиката.