Показателят се увеличава с най-бавното темпо от края на 2021 г.
Снимка: ЕК
Инфлацията в еврозоната падна до най-ниското си ниво от 2 години насам през септември, което предполага, че стабилната политика на Европейската централна банка с повишения на лихвените проценти успява да овладее цените, макар и с нарастваща цена за икономическия растеж, отбелязва „Ройтерс“.
Потребителските цени в 20-те държави, които споделят еврото, са се повишили с 4,3% през септември, най-бавното темпо от октомври 2021 г., спрямо 5,2% месец по-рано, според експресните данни на Евростат.
Инфлацията, с изключение на храните, енергията, алкохола и тютюна, която се следи внимателно от ЕЦБ като по-добър измерител на основната тенденция, спадна до 4,5% от 5,3%, което е най-големият спад от август 2020 г. Тези показания вероятно ще засилят убеждението на ЕЦБ, че е повишила лихвените проценти достатъчно, за да свали инфлацията до нейната цел от 2% до 2025 г.
Спадът на инфлацията е широкообхватен, като всички ценови категории се увеличават с по-бавни темпове, а цените на енергията падат рязко за пети пореден месец.
Отделни данни показват, че цените на вноса в Германия, които са склонни да водят потребителските цени, тъй като Германия доставя много междинни продукти и суровини от чужбина, регистрират през август най-големия годишен спад от ноември 1986 г.