събота, 25 март 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    552 прочитания

    Росен Христов: Газът като преходно гориво трябва да се ползва с приоритет

    Газопреносната инфраструктура може да бъде преобразувана за пренос на зелен водород заяви министър Христов в Баку
    03 февруари 2023, 14:19 a+ a- a

    Снимка: МЕ

    „Предизвикателствата в енергетиката изискват комплексни и трансгранични решения между правителствата, институциите и частния сектор.“ Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов в изказването си по време на 9-ата министерска среща на Консултативния съвет на Южния газов коридор, провеждаща се в Баку, Азербайджан. Според него това е единственият начин да се решат актуалните въпроси, така че да има сигурност и стабилност на енергийните източници. 

    „България работи активно със съседните държави за постигане на стабилност и диверсификация на доставките на газ“, подчерта министър Христов. В тази връзка той посочи усилията на българското служебно правителство за навременното пускане в експлоатация на интерконектора с Гърция, старта на строителството на новата газова връзка със Сърбия, която трябва да е готова до края на годината, както и подписаното преди месец споразумение с турската държавна компания Боташ за ползване на техните терминали за втечнен газ. 

    „Тези проекти са от полза не само за България, но и за доставките на газ в целия ни регион“, допълни Христов. Той припомни и за представения пред Европейската комисия проект за солидарност за надграждане на съществуващата инфраструктура на България, Румъния, Унгария и Словакия, чиято цел е да удвои капацитета за пренос на газ от Азербайджан и LNG от Гърция и Турция до Югоизточна и Централна Европа. 

    „Имаме ясна цел за декарбонизация за 2030-2050. Знаем какви са ни целите и как да ги постигнем, като това трябва да се случи чрез плавен преход. Ето защо газът като преходно гориво трябва да се ползва с приоритет, заедно с ядрената енергетика, спрямо произведената енергия от полезни изкопаеми“, каза още Христов. По думите му технологиите за изграждане на газопреносна инфраструктура дават възможност в бъдеще тя да бъде преобразувана за пренос на зелен водород. 

    „Всичките проекти, свързани с LNG терминали, в които се включихме и развиваме в Гърция, всичките подобрения в газовата инфраструктура и в изграждането на нови газопроводи са инвестиция в нашето зелено бъдеще и в стабилността на целия регион. Както и моите колеги споменаха, енергийната сигурност означава и национална, и регионална сигурност“, поясни енергийният министър. Той изрази надежда, че ще се достигне това ниво на глобалното сътрудничество, което е необходимо, за да се решат предизвикателствата в енергетиката. 

    Форумът в Баку бе открит от президента на Азербайджан Илхам Алиев и от еврокомисаря по енергетика Кадри Симсон.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 17 часа
    Πpи зaмянaтa нa лeвa c eвpo заплатата ми, ако е 1500 лв., ще стане ли автоматично 1500 евро?
    От Българска народна банка обясняват след като се въведе еврото, как ще се превалутират заплатите
    преди 18 часа
    Представиха сайта за за наблюдение на цените на основни хранителни продукти
    Към момента са включени около 30 основни хранителни продукта
    преди 21 часа
    НСИ отчете спад на цените на жилищата в София
    Понижението е за последното тримесечие на 2022
    преди 22 часа
    2200 турски компании са създали над 4500 работни места у нас
    2 големи турски компании са инвестирали в Индустриален логистичен парк Бургас, а турски ИТ компании си сътрудничат с фирми в града
    преди 23 часа
    За първи път: Европа на едно ниво със САЩ по инвестиции в стартъпи в ранен етап на развитие
    Нова платформа за таланти в „дълбоките технологии“ ще насърчи новаторите да изберат да развиват бизнес в Европа, обяви Мария Габриел в САЩ