Професионалисти във водещи компании в България споделят посланията с най-голямо влияние върху кариерата и живота им
Колаж: Economy.bg
Колко голяма и трансформираща може да бъде силата на думите? В края на годината попитахме професионалисти от различни компании в България за най-стимулиращите, окуражаващи или вдъхновяващи думи, които са чули през 2024 от своите лидери или колеги. В отговорите се открояват думи на благодарност и признателност, думи, които мотивират и ни карат да се усмихнем, които вдъхват увереност в предизвикателни моменти... Вижте и историите, свързани с тях.
Цвета Димитрова - PR консултант, PROTONE Agency. Снимка: Личен архив
Цвета Димитрова - PR консултант, PROTONE Agency
„Българска работа, ама хубава“
„Българска работа – това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосано ръководство, която сякаш по задължение свършва със скандал.“ Така пише Иван Хаджийски в своята „Оптимистична теория за българския народ.“ Това е и обичайната асоциация, която извиква изразът във всички към днешна дата.
Но аз ще разкажа една друга, много по-оптимистична история. В един октомврийски ден край морето, във Варна, имах привилегията да съм част от екипа, който даде старта на иновативната образователна програма GEN I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ. За първи път у нас бизнес и висши училища обединиха усилия, за да дадат възможност на 26 студенти от 18 различни специалности да работят заедно в мултидисциплинарни екипи по реални бизнес казуси заедно с топ ментори, като използват инструментите на Design Thinking методологията. Това стана възможно по инициатива на Schwarz IT – България в партньорство с Икономически университет – Варна, Технически университет – Варна и ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Този дълъг ден край морето завърши с една друга вдъхновяваща теория за произхода на „българска работа“. Чух я за първи път от ректора на Икономическия университет във Варна – проф. д-р Евгени Станимиров. Той разказа как през 19. и началото на 20. век изразът всъщност е станал популярен в Австрия и Унгария като атестация за добрата и отговорна работа на българските градинари там. Именно българи са проектирали и са се грижили за едни от най-красивите градини във Виена. И „Българска работа“ всъщност е било нарицателно, единица мярка за високо качество.
Оттогава не спирам да мисля, че от всеки от нас зависи кой от двата смисъла ще дадем на този израз. Ако всеки се грижи по-добре за своя двор и гледа по-малко в чуждия, ако избира внимателно и съзнателно кои семена ще посее, кои идеи ще полива и най-вече някак намери сили да не се отказва да копае… Ами, тогава може да имаме българска работа, ама хубава.
И последно за добрата работа и градинарството. Друг от вдъхновяващите лектори на същото събитие – Милена Стойчева припомни, че смисълът на живота е да засадиш дърво, под чиято сянка не очакваш да седнеш ти.
Евелин Георгиева - Employer Branding Specialist в SoftServe. Снимка: Личен архив
Евелин Георгиева - Employer Branding Specialist в SoftServe
„Правим добро с това, в което сме най-добри”
С тези думи мой колега описа работата ни в Open Tech инициативата на SoftServe – платформа, която обединява технологични иновации с доброволчество в подкрепа на значими каузи.
Чрез Open Tech проектираме решения, които адресират глобални и локални предизвикателства.
Платформата събира доброволци от компанията, които със своите професионални умения подкрепят различни каузи в гражданския сектор. Подобни услуги често не могат да бъдат заплатени със собствени средства от организациите – като разработка на сайт, софтуерни решения и различни полезни функционалности, а специалистите ни помагат в това про боно.
През 2023 г. доброволци от компанията подават ръка на „Заедно в час“ за подобряването на дигиталната платформа за обучение prepodavame.bg, в което влагаме 7672 работни часа. От февруари 2023 г. насам пък работим по сайта на Българската федерация по волейбол, за да насърчим активния начин на живот сред младите хора, в което към момента са вложени над 8700 доброволни часа.
Тези проекти са ярък пример как технологиите могат да се използват като сила за добро, и се радвам, че в работата ми като CSR специалист мога да се докосна до тях.
Димитър Попов – Market Leader Deloitte Central Europe South and Deloitte Central Europe Talent Leader. Снимка: Личен архив
Димитър Попов – Market Leader Deloitte Central Europe South and Deloitte Central Europe Talent Leader
„Благодаря!“
Част от най-вдъхновяващите моменти през 2024 г., а и през други години е, когато наши клиенти изказват искрена благодарност за проактивността на екипа ни и високия постигнат резултат, както и от отношението ни по време на работата заедно. Специфичният проект през тази година като пример беше особено предизвикателен, тъй като хората, с които комуникирахме по него не говореха добре английски език. В същото време нашият екип включваше професионалисти от три различни държави, а не само от България.
Тази ситуация подчерта силата на екипната работа и способността ни да се справяме с езиковите и културните различия. Въпреки предизвикателствата, успяхме да намерим решение, което не само отговори на очакванията на клиента, но и допринесе за положително въздействие върху българската икономика. Работата ни по проекта показа как синхронът, отдадеността и усилията на мултикултурен екип могат да постигнат значими резултати.
Неофит Савов - Product Manager в StorPool Storage. Снимка: Личен архив
Неофит Савов - Product Manager в StorPool Storage
„Проблемите се обсъждат, анализират или атакуват, но не и хората”
Още щом прочетох въпроса, се сетих за фразата: „Проблемите се обсъждат, анализират или атакуват, но не и хората” – един от основните принципи, съгласно които работим в StorPool Storage. Срещал съм подобни принципи и в други компании, където официално приетите ценности са вкоренени в ежедневните процеси. Но често, когато темпото се ускори и обстоятелствата се променят, тези красиво формулирани правила остават само на хартия. Зад изисканите корпоративни лозунги нерядко има среда, в която хората се колебаят да споделят идеите или тревогите си, страхувайки се от нападки, вместо да очакват искрен и конструктивен диалог.
В StorPool обаче ситуацията е различна. Всеки път, когато наблюдавам екипа без значение от позиция или момент, виждам реалното прилагане на фирмените принципи. Хората се изслушват, критикуват идеи, без да уронват достойнството на другия, предлагат решения и разменят честна обратна връзка. Няма престорена учтивост, която да прикрива проблемите, а откровеността е мотивираща, градивна и насочена към общия успех. Никой не се стреми да се хареса на всяка цена или да замита грешки. Напротив, тук се поощряват различни гледни точки, а „неудобните“ въпроси получават ясни и навременни отговори.
Този подход не е просто лозунг, а дълбоко заложена ценност. Така се създава среда, в която всеки допринася и се учи. Екипната динамика не се гради на фалшива вежливост, а на искрено уважение. Така една не толкова голяма българска компания успява да създаде и усъвършенства продукт, който надминава постиженията на гигантите от Силициевата долина, опирайки се на своята култура на доверие и непрекъснато усъвършенстване.
Надежда Добрева - QA инженер в DataArt. Снимка: Личен архив
Надежда Добрева, QA инженер в DataArt
„Ти си част от семейството ни и ние знаем какво можеш!“
Това ми каза наскоро проджект мениджърът, когато ме покани да се включа в ново направление за наш клиент. Работата в DataArt е динамична – често участваме в различни проекти, а в зависимост от нуждите на клиентите периодично влизаме и излизаме от тези проекти. Затова понякога се случва да си „на скамейката“, докато чакаш следващото си предизвикателство.
В такъв момент поканата да се присъединиш към нов екип, особено с колеги, с които вече си работил и които ценят труда ти, е изключително мотивираща. От една страна, това е шанс да се потопиш в нови предизвикателства и да усвоиш нови умения. От друга, усещането, че си ценен и уважаван, е невероятно. Това те зарежда с ентусиазъм, вдъхновение и желание да дадеш най-доброто от себе си – и то с усмивка на лице!
Мартина Видолова - Старши Мениджър „Бизнес партньори“, Progress . Снимка: Личен архив
Мартина Видолова - Старши Мениджър „Бизнес партньори“, Progress
„Бъди по-смела, защото аз вярвам в теб!“
В края на 2024 година осъзнах, че не думите сами по себе си са от значение, а това как ги казваш и какво чувство оставят след себе си. Един от най-вдъхновяващите моменти за мен беше, когато моят мениджър ме погледна и с увереност каза: „Бъди по-смела, защото аз вярвам в теб!“. Това бяха просто думи, но изречени с искреност и увереност, които ме накараха да погледна на себе си и на възможностите си по нов начин. Те не само ми вдъхнаха кураж, но и ме мотивираха да изляза извън зоната си на комфорт.
В бизнеса често използваме термини като „синергия“, „иновации“ или „потенциал за растеж“, но без правилния тон, страст и истинско вдъхновение те губят своето значение. Истинското лидерство се състои в способността да вдъхновяваш хората чрез думи, които не просто звучат добре, а докосват и влияят. Истинската сила не е в думите сами по себе си, а в начина, по който ги предаваш. Когато идват от сърцето и вдъхновяват, могат да променят не само хода на разговора, но и хода на цяла кариера.
Моника Николова - HR Business Partner в МенторМейт. Снимка: Личен архив
Моника Николова - HR Business Partner в МенторМейт
„Работата ти има стойност“
„Благодаря за усилията ти по време на всички промени напоследък. Работата ти има стойност, която се усеща отвъд конкретните задачи, а енергията и отдадеността ти оставят осезаем отпечатък.“
Тези думи чух от Стефан Цвятков, Director of Emerging Industries, с когото работя съвместно в позицията ми на HR Business Partner. Промените, за които той говори, са провокирани от цялостното преструктуриране на организацията ни, което започна след придобиването на МенторМейт от Tietoevry Create.
Думите на Стефан не само ме вдъхновиха, но и ми напомниха за основната мисия на моята роля – да изграждам истински и смислени отношения и да създавам среда, в която хората се чувстват подкрепени и разбирани.