събота, 03 юни 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    979 прочитания

    Тези са най-конкурентоспособните икономики в света

    Вижте и къде е България в класацията на IMD
    05 октомври 2022, 11:28 a+ a- a

    Сн: ЕП

    България се изкачва с 4 позиции в Световната класация за дигитална конкурентноспособност за 2022 на Швейцарския институт IMD. За втора поредна година Българската търговско-промишлена палата е официален партньор на Института за развитие на мениджмънта (IMD) - Швейцария в проучването. Класацията е показател за нивото на развитие на цифровите технологии и степента, до която тяхното прилагане оказва влияние върху бизнес практиките, административното управление и функционирането на гражданското общество в страните-обект на проучването.

    Тазгодишните резултати показват подобрение в класирането на България, която се изкачва до 48-мо място от 63 страни в сравнение с миналата година, когато страната е била на 52-ро място от 64 държави.

    При България се наблюдава умерен ръст в показателите по два от основните критерии, а именно знанията и бъдещата готовност, а бизнес гъвкавостта, IT интеграцията и нагласите към приспособяване демонстрират най-положителните тенденции.

    Като най-силни страни на България в областта на дигиталната конкурентоспособност са посочени следните области: концентрацията на жени в изследователския сектор (11/63), предоставени високотехнологични патенти (13/63), липсата на страх у предприемачите от провал (06/63) и защитата на личните данни от закона (20/63).

    За първи път от 5 години насам класацията е оглавена от Дания, която измества четирикратния първенец в сферата на дигиталната трансформация -САЩ. Добрият резултат на Дания до голяма степен се дължи на нейното изключително представяне в бъдещата готовност, определена от Центъра за световна конкурентоспособност като: „нивото на готовност на страната да използва цифровата трансформация“. Дания се представя най-силно в бизнес гъвкавостта (1/63) и ИТ интеграцията (1/63), като също достига 5-то място в своите адаптивни нагласи.

    САЩ остават на второ място, следвани от Швеция и Сингапур.

    Методологията на Световната класация за дигитална конкурентноспособност включва наблюдение и сравнение по три основни фактора: знание, технологии и бъдеща готовност, разделени на общо 52 критерия, позволяващи да бъде оценен всеки един аспект на процеса по откриване, разбиране, внедряване и развитие на цифровите технологии в страните-участнички в класацията.

    Важно заключение от тазгодишната класация за дигитална конкурентоспособност е, че правителствата и частният сектор трябва да инвестират навсякъде – в таланти, обучение и образование, научна концентрация и научноизследователска и развойна дейност – за да защитят цифровата си инфраструктура от кибератаки и да осигурят конкурентни услуги на електронното управление. Това са и ключови стъпки към създаването на цифрово конкурентни икономики.

    Международният институт за развитие на мениджмънта (IMD) е независима академична институция, основана преди повече от 75 години от бизнес лидери за бизнес лидери. Базиран в Лозана (Швейцария) и Сингапур, IMD е класиран в Топ 3 на годишната глобална класация на Financial Times за Executive Education за последните 10 последователни години и в първите пет за 18 последователни години. Програмите за MBA и EMBA на IMD многократно са определяни сред най-добрите в Европа и света.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Близо 1000 са вече работещите в Центъра за споделени услуги на KBC във Варна
    Част от служителите са се завърнали от чужбина, за да работят във Варна
    преди 1 ден
    Работните места в САЩ продължават да се увеличават
    Пазарът на труда в страната показва силна устойчивост
    преди 1 ден
    Япония с предупреждение към OpenAI
    Органът за защита на поверителността в страната предупреди компанията да не събира данни без разрешението на потребителите
    преди 1 ден
    САЩ глоби Amazon $30 млн. за нарушаване на поверителността
    Служители на Amazon Ring и стотици изпълнители са имали пълен достъп до личните видеоклипове на клиентите, включително деца, години наред
    преди 1 ден
    Американският Сенат прие Закона за ограничаване на дълга
    Предстои президентът Байдън да подпише документа, за да влезе в сила