сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1428 прочитания

    Каква 2025 очаква бизнесът в България?

    Вижте какви са очакванията за годината на изпълнителни директори на водещи компании от различни индустрии
    03 януари 2025, 10:36 a+ a- a

    Кои ще са тенденциите, които ще движат бизнеса през 2025 – вижте какви са очакванията на изпълнителни директори на водещи компании от различни индустрии в България:

    Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка и председател на УС на АББ:

    Година на преход към еврозоната

    Акцентът през следващата година ще бъде поставен върху успешния преход към еврозоната, което се очаква да подкрепи икономическата интеграция и да засили конкурентоспособността на страната. Очакваме в тази преходна година икономиката да засили своя ръст, водена от потреблението и износа, което да се отрази положително на всички фирми в страната.

    И през следващата година ще продължим да инвестираме в модерни технологии и иновации. Още в началото на 2025 ще пуснем нашата изцяло нова платформа за интернет и мобилно банкиране. Новите дигитални канали ще са с нов и модерен дизайн, интуитивна навигация и подобрено клиентско преживяване, ще повишат удовлетворението на всички потребители на услугата и ще улеснят ежедневните операции.

    Калин Добрев, управител на Festo в България:

    Целта ни е Техническият инженерен център на Festo в България да стане най-големият развоен център на концерна извън Германия

    Новата година очакваме да започне така, както приключва 2024 – т. е. без сериозен ръст на поръчките. По-стабилно развитие на индустриите се очаква през третото тримесечие на 2025.
    Що се отнася до българските производствени локации на Festo прогнозите са ръстът на оборота да е двуцифрено число. Основната движеща сила за това ще са новите продукти в сферата на Електрическите задвижвания и трансферите на съществуващи вече продукти към нас от другите локации на Festo. За развойния ни екип натоварването ще продължи да бъде високо и ще остане такова за дълъг период от време. Тук персоналът ще се увеличава сериозно, за да можем да постигнем стратегическата цел на концерна – Техническият инженерен център на Festo в България да стане най-големият развоен център на концерна извън Германия.

    Владимир Грозданов, изпълнителен директор на Barin Sports:

    Разрастваме се и стъпваме на нови пазари

    Продължаваме да се разрастваме и да завоюваме нови територии. Целим да се затвърдим като основен „доставчик“ на спортна наука в Африка. Обръщаме поглед към Америка и Азия, където инвестициите в спорта растат главоломно. Ние сме в уникалната позиция да предлагаме решения на проблеми, които там ескалират в последните години. Освен това не забравяме ДНК-то на нашата компания и планираме да завършим обещаващите технологични нововъведения, върху които работим.

    Виктор Димитров, управляващ директор на Ди Екс Си Технолоджи за България:

    Затрудненията на Запад неминуемо ще се отразят и у нас

    Индикациите са, че следващата година ще продължи да бъде предизвикателна за бизнеса. Европа като катализатор на българската икономика е в трудно положение със свиване в много ключови сектори, като например автомобилостроенето и свързаните с него отрасли. Икономиките ни са като скачени съдове и затрудненията на Запад неминуемо ще се отразят и в нашата страна.
    Конкретно за сектора на информационните технологии в България е притеснителна индикацията за ново вдигане на максималния осигурителен праг в последния възможен момент. Освен повишаване на разходите за работодателите и служителите това ни поставя и в сложна ситуация от гледна точка на финансовото планиране. Нужно е подобни ходове да се обсъждат и комуникират достатъчно рано, за да може бизнесът да ги заложи в плановете си за финансовата година.
    Там, където има предизвикателства, обаче се откриват и възможности. В условията на свиваща се икономика все повече бизнеси се концентрират върху въвеждането на иновации, които да повишат конкурентоспособността им. Нашата компания е специализирана именно в това да трансформира дигитално клиентите си и да им помага да отключат максималната добавена стойност от технологиите.
    Доста обещаващо изглежда и решението на ЕС от края на 2024 да включи активно частния сектор в борбата с киберзаплахите. В България се намира едно от най-големите звена на Ди Екс Си за киберсигурност в света и смятам, че експертизата, която нашите хора имат, може и трябва да играе ключова роля в борбата за по-сигурно дигитално пространство.

    Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател, Payhawk:

    Целта е да се позиционираме успешно в САЩ

    Едно от най-мотивиращите предизвикателства за 2025 е да подобрим продукта си за американския пазар. Това е изключително конкурентна среда, където много от играчите залагат на агресивно изразходване на средства и често оперират с икономически несъстоятелни модели. Ще бъде изключително мотивиращо да създадем продукт, който пазарът да оцени въпреки огромните ресурси, с които разполагат конкурентите ни. Успехът ни на този пазар е ключов особено като се има предвид, че всяка компания, която се позиционира успешно в САЩ, разполага с решение, съобразено с особеностите и изискванията на американските потребители. Знаем, че няма как да постигнем суперуспешно публично предлагане в САЩ, без да разполагаме с продукт, който да работи отлично в тази среда.

    Станимир Хаджиев, управител на Окадо България:

    Наемаме нови хора и развиваме Центъра за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове

    За да отговоря какво очаквам през 2025 г. ще споделя за един наш успех от 2024, който ще надградим.

    В началото на годината в София се създаде т.нар. Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията. Той следи дейностите в складовете по целия свят, 24/7 и помага технологичните операции в тях. За да осъществява денонощна поддръжка на роботите и системите, екипът си колаборира с инженери на място в складовете и използва богат набор от технологични инструменти, с които решава проблеми от разстояние.

    През 2025 ще консолидираме Центъра за мониторинг и техническа поддръжка и ще го развием. Той ще стане по-голям и ще започне да поема още по-отговорни дейности. В момента сме в процес на наемане на нови хора, с които да развием Центъра.

    Отвъд това, през 2025 в софийския офис ще се стремим да се утвърдим и като хъб за изграждане на модели за машинно обучение на технологични продукти и услуги. Вече работим в посока на разрастване на нашия екип в сферата на машинното обучение.

    Безспорно зад всичко стои един страхотен екип от много добри хора и професионалисти, които допринасят за това доверието към създадените в България технологични продукти и към страната ни да расте.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 14 часа
    преди 14 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 18 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа