Въпреки това компанията увеличава изплащането на дивиденти
Снимка: Aramco
Саудитският държавен петролен гигант Aramco отчете 112,81 милиарда риала ($30,0 млрд.) нетна печалба за второто тримесечие, спад от близо 40% спрямо същия период на миналата година на фона на спад в цените на въглеводородите, пише CNBC.
Въпреки това печалбата за второто тримесечие надхвърли очакванията на анализаторите в проучване, предоставено от Aramco, като достигна близо $29,8 млрд.
В декларация до саудитската фондова борса, известна като Tadawul, компанията каза, че същественият спад се дължи на по-ниските цени на суровия петрол и отслабването на маржовете на рафинирането и химикалите.
„Въпреки икономическите затруднения виждаме сигнали, че глобалното търсене остава устойчиво, подкрепено от продължаващото възстановяване в авиационния сектор“, каза главният изпълнителен директор на Aramco Амин Насър пред медиите по време на разговор за печалбите на компанията.
Компанията следва своите конкуренти в индустрията, като увеличава изплащането на дивиденти въпреки резкия спад на печалбите. Петролният гигант потвърди основния си дивидент от $19,5 млрд. за първото тримесечие, изплатен през второто тримесечие, и декларира дивидент от $19,5 млрд. за второто тримесечие, който трябва да бъде изплатен през третото тримесечие.
Aramco също така заяви, че възнамерява да разпредели дивиденти, свързани с резултатите, за шест тримесечия, като започне с разпределение на $9,9 млрд. през третото тримесечие.
„Нашият план за поддържане на устойчив и прогресивен дивидент за нашите акционери остава непроменен“, каза Насър.
Нетният приход намалява с 38% спрямо печалбите за второто тримесечие на предходната година, които достигнаха невероятния нетен доход от $48,4 млрд. По това време резултатът за второто тримесечие на 2022 г. е нараснал с 90% спрямо годината, на фона на скока на цените на енергията, предизвикан от войната на Русия в Украйна.
Спадът на печалбите е в съответствие с тенденциите в индустрията. Британският петролен гигант BP отчете близо 70% спад на годишна база в печалбата си за второто тримесечие, Exxon Mobil, Shell и френската петролна компания TotalEnergies също отчетоха рязък спад в печалбите, тъй като по-слабите цени на петрола проникват в сектора.