сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1327 прочитания

    До 800 хил. лв. за български фирми и учени за космически технологии

    Най-добрите български разработки ще намерят приложение в дейността на Европейската космическа агенция
    13 юни 2022, 11:04 a+ a- a

    снимка: NASA

    Между 70 000 лв. и 800 000 лв. могат да получат микро, малките и средни предприятия и научноизследователските организации в страната за създаване на нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство. Средствата са предвидени в ратифицираното миналата седмица Споразумение между българското правителство и Европейската космическа агенция (ЕКА).

    Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер коментира, че подписаното споразумение с ЕКА е възможност за нарасналия интерес и ангажираност на България да осигури по-голяма възможност на космическата индустрия за участие при изпълнение на проекти в областта на научно-приложните изследвания и високотехнологични продукти и услуги. "Сътрудничеството допринася и за повишаване на качеството и конкурентоспособността на научноизследователския и технологичен сектор у нас, както и за по-бързо развитие на българските иновативни компании", допълни той.

    Тръжната процедура за разпределянето им ще стартира през юли т.г. Програмата е на обща стойност 2,4 млн. лв. В нея ще могат да участват още стартъпи и български компании, които внедряват космически технологии или извършват такава дейност в България. Критериите за кандидатстване ще бъдат финализирани тази седмица, когато ще се подпише Хартата на Плана за европейска кооперираща държава.

    Подаването на документите ще продължи до септември. Ще се финансират проекти и приложения, свързани с летателния сегмент, оборудване или подходящи за мисиите на ЕКА продукти, демонстрации на технологии, пазарни проучвания, макетни дейности и др. Ще се насърчава партньорството между науката и бизнеса, включително с организиране на стажове в реална изследователска или работна среда.

    Най-добрите български разработки ще намерят приложение в дейността на Космическата агенция. До момента, благодарение на членството на България в нея, са одобрени 37 проекта. Сред тях е създаденият от БАН дозиметър, с който се изследва космическата радиация на Марс.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    преди 4 часа
    преди 5 часа
    EY и denkstatt се обединяват в една от най-големите консултантски компании в областта на ESG у нас
    denkstatt става част от мрежата на EY в Австрия, България, Румъния, Унгария и Словакия и ще бъде позната под марката EY denkstatt
    преди 7 часа
    Google отмени някои от изискванията си, касаещи служители на нейни доставчици
    Това може да помогне на технологичния гигант да избегне договаряне със синдикатите
    преди 22 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 1 ден