понеделник, 14 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5391 прочитания

    Войната на патентите: кой печели и кой губи?

    Samsung плаща обезщетение и се сдобива с обезценени акции, Apple получава нов коз в борбата си срещу конкуренти, а потребителите могат да се надяват на по-разнообразен пазар
    27 август 2012, 16:22 a+ a- a

    Apple излезе победител от делото на родна земя

    Двумесечното дело между технологичните гиганти Samsung и Apple завърши с разгромяваща победа за американската компания. Деветчленното жури постанови, че южнокорейският производител е нарушил шест патента за мобилни устройства на конкурента си и ще трябва да заплати обезщетение в размер 1.05 млрд. долара, като от своя страна не получи нищо от исканите 399 млн. долара.  В резултат акциите на компанията поевтиняха със 7.5%, равняващо се на 12 млрд. долара загуби, съобщава Reuters.

    Допълнително Apple ще пледира за блокиране на продажбите на Samsung телефони в САЩ. Едно от основните притеснения на Samsung е дали Apple ще подгони и Galaxy S3, който не беше включен в настоящото дело. Galaxy S3 е най-продаваният смартфон на марката и изваждането му от продажба на американския пазар ще даде значително предимство на Apple, смята BBC.

    Присъдата срещу Samsung ще даде и нов тласък на Apple в борбата й с останалите производители на смартфони, като ги разубеди да разпространяват устройства, които наподобяват знаковия iPhone.  Ябълковата компания ще преследва най-вече конкурентите си на родна земя HTC и Motorola, тъй като американският пазар е най-силното перо в приходната част на Apple, коментира The Guardian.

    Друг голям потърпевш от изхода на делото е Google, върху чиято операционна система са базирани телефоните на Samsung. Към момента Android държи 61% пазарен дял, докато iPhone може да се похвали само с 12%.  Производителите, които използват Android,  обаче могат да се насочат към други системи, например новият Windows 8 на Microsoft, поради притеснения дали дизайните им не наподобяват твърде много смартфона на Apple, с което биха могли да си навлекат съдебно преследване (тъй като Apple не може да съди директно производителя на операционната система, а само производителя на физическото устройство), обяснява Advertising Age. 

    В отговор Google предостави изявлениe на The Verge, в което твърди, че повечето от засегнатите патенти не са пряко свързани с основните функционалности на Android, като също така изтъква, че мобилната индустрия се развива динамично и много от играчите в нея използват технологии, които са били всеобщо достояние в продължение на десетилетия.

    Своеобразен печеливш от изхода на делото е крайният потребител, тъй като се очаква пазарът да предложи по-голямо разнообразие от мобилни устройства.

     
     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 3 часа
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията
    преди 4 часа
    Заради рецесията в Германия и кризата у нас: ОББ понижи прогнозата си за ръста на икономиката ни
    До 3-6 месеца е възможно България да покрие инфлационния критерий за Еврозоната, прогнозират от банката
    преди 7 часа
    SpaceX улови ускорителя на Starship с гигантски механични ръце
    Успешният тестов полет приближава човечеството стъпка по-близо до цяла ракета за многократна употреба
    преди 8 часа
    Летище Пловдив с нови чартърни полети и редовни линии
    Полетите ще улеснят достъпа на туристи от Румъния и Чехия до ски курортите Пампорово и Чепеларе