Латвийска авиокомпания подрежда пасажерите според интереси и настроение
Забравете за досадното пътуване със самолет! Латвийската авиокомпания AirBaltic предлага на клиентите си възможност да си изберат спътник, с когото споделят общи интереси и настроение. Концепцията се нарича SeatBuddy или „другар по седалка”, съобщава Economist.
При закупуването на билет пасажерите, които искат да изпробват системата, могат да изберат между четири възможности за прекарване на времето, докато трае полетът: да работят на спокойствие, да завържат делови контакти, да водят неангажиращ разговор или да релаксират, необезпокоявани от никого.
За да им бъде намерен перфектният съсед по седалка, пасажерите могат да допълнят данните си с информация за образованието, професията, хобитата и езиковите си познания.
AirBaltic събира информацията за предпочитанията на клиентите в база данни, за да може тя да бъде използвана при следващо пътуване.
Подреждането на пасажери със съвпадащи интереси се осъществява автоматично, без да се разкрива самоличността на пътуващите.
Латвийският авиопревозвач ще изпробва за първи път услугата в края на този месец. Компанията уточнява, че SeatBuddy е избираема и напълно безплатна услуга.
Все повече авиопревозвачи залагат на различни иновационни услуги в опит да се справят със спадащите приходи в кризата.
В края на миналата година и холандската авиолиния KLM пусна услугата Meet&Seat („Срещни и седни”). Тя позволява интеграция с Facebook при регистрация за полет. Така пасажерите ще могат да избират спътника си чрез социалната мрежа.
„Тенденцията на „социалното летене” все повече ще набира сили, защото тя позволява по-голям контрол на пасажерите по време на полета им”, коментират експерти.