четвъртък, 12 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2589 прочитания

    Тази BG компания прогнозира с 90% точност риска от контузии в спорта

    Internet of People е нова ниша, която ще развием с устройства за пoвишaвaнe ĸaчecтвoтo и пpoдължитeлнocттa нa живoт нa хората; разширяваме и екипа до 50 души – Владимир Грозданов, изпълнителен директор на Barin Sports, пред Economy.bg
    20 август 2024, 11:16 a+ a- a

    Преди дни стана ясно, че носителят на „Златна топка“ Майкъл Оуен пристига в София за спортно събитие у нас през ноември. Той ще бъде специален гост на мащабна научна конференция, организирана от българската компания за технологии в спорта Barin Sports.

    Конференцията е първата по рода си, организирана от български учени – тесни специалисти в нанотехнологиите, физическата подготовка и възстановяването. Целта е да разисква начините за достигане на нови измерения в спорта и физическото здраве. Впечатлен от висококачествения продукт, който Barin Sports предлага, преди година Майкъл Оуен стана инвеститор в компанията. Сега той ще бъде част от гостите на Barin Sports Science Conference, които ще споделят своя опит с участниците.

    Barin Sports е един от лидерите на пазара за спортни технологии. Компанията се слави със собствено разработени в България от изцяло български екип единствени по рода си софтуер и хардуер за проследяване на показателите на спортистите в реално време по време на тренировка и състезание. Познати като GPS системи във футбола, устройствата на Barin Sports измерват повече от 12 000 показателя в секунда, които в реално време дават разбита и напълно достъпна информация на треньорите. Най-голямото предимство на системата е, че с огромен процент точност тя може да помогне за предотвратяването на контузия още преди да се е случила. Заради уникалния продукт през последните години Barin Sports успява да спечели доверието на редица федерации, грандове и академии, сред които Българският национален отбор по футбол – мъже и жени, както и всички гарнитури; голяма част от българските елитни клубове, сред които ЦСКА – София, „Левски“, „Черно море“, „Локомотив“ – Пловдив, Славия; детско-юношески футболен клуб „Национал“; Националният отбор по футбол на Мозамбик, на Македония – „Гьорче Петров“, „Миедз“ – Легница и много други. През настоящата година системата на Barin Sports беше одобрена от FIFA и получи FIFA Quality сертификат, минавайки тестовете с изключително висок резултат.

    Освен към професионалните клубове дружеството се насочва към пoлyпpoфecиoнaлния и aмaтьopcĸи opгaнизиpaн cпopт. Πo-дaлeчнaтa цeл на компанията e paзpaбoтĸaтa нa пpoдyĸти за пoвишaвaнe нa ĸaчecтвoтo и пpoдължитeлнocттa нa живoт нa нaceлeниeтo чpeз paзвитиe нa cмapт ceнзopи и гъвĸaвa eлeĸтpoниĸa, вгpaдeни в тeĸcтил.

    Каква е целта на конференцията и кои ще са основните лектори, как се привлича инвеститор като Майкъл Оуен и как помага това, какви са основните предимства и клиенти на продукта на Barin Sports, какви са следващите цели, ще се разширява ли екипът и с какъв тип специалисти, ще се търсят ли нови инвестиции, колко голям е пазарът на спортна аналитика и какъв AI се интегрира в него – тези и други въпроси коментирахме с Владимир Грозданов.

    Владимир, организирате научна конференция в София през ноември, посветена на иновациите в спорта. Къде се пресичат технологиите и спорта?
    Ние стоим точно на този кръстопът и сме много щастливи, че успяваме да обединим двете направления. Компанията има технологично ДНК в мое лице и в лицето на техническия директор с много години опит в сферата. Всъщност нашата страст към спорта обедини тези 2 много силни вертикали и създадохме уникална в световен мащаб услуга – комбинация между хардуерна и софтуерна платформа. От 2015 досега натрупахме доста опит с работата ни с много от най-добрите треньори в България. Ходим по научни конференции и непрекъснато се усъвършенстваме. На тази база създадохме и отдела си по спортна наука. Логична следваща стъпка е да разпространим това знание към хората, които се занимават ежедневно с това.

    Каква е целта на форума и кои ще са основните лектори?
    Лекторите са много и в различни направления. Програмата вече е дефинирана. Това, което правим, е в няколко посоки. Едното е в помощ на кондиционната подготовка или там, където имаме страшно много опит – начини за периодизиране на натоварванията, начини за търсене на оптимално представяне и в същото време съхранение на атлетите. Търсим баланс между натоварване и възстановяване, което е критично. Решаваме значителен проблем в световен мащаб. В момента има ръст от над 20% в безконтактния травматизъм, което е огромно. Това струва милиарди на клубовете като преки и непреки разходи. И въпреки всички нови устройства, които излизат непрекъснато, за да подпомагат работата на треньорите, този проблем само се задълбочава. Стъпвайки върху него, ние затворихме една услуга, наречена Barin Sports 360. Тя събира данни от тренировки и анализира как представянето и тренировката влияят върху вътрешното състояние на атлетите, кога имат нужда от възстановяване, колко и кои енергийни депа са изпразнени и колко време е нужно, за да бъдат възстановени. Разбирането какво натоварване могат да поемат, е ключово. Над 10 вертикала от данни непрекъснато захранват нашите алгоритми за машинно самообучение и изкуствен интелект. Прогнозираме безконтактен травматизъм с над 90% успеваемост и изключително нисък процент на фалшиви тревоги към треньорите. Това е, когато без някой друг състезател да е влязъл в контакт, се получава контузия. Най-често такива контузии са на мускулно-скелетната система. Най-големият бич в тази посока е разтежение и скъсвания на бедрен мускул.

    За кого би била най-подходяща конференцията? Към кого е насочена?
    Би била полезна най-много на професионални спортисти и хората, които се грижат за тях. Това са кондиционни треньори, рехабилитатори, доктори на отбори, включително спортни директори. Лектори ще бъдат много известни на Балканите и в Европа хора, които се занимават със съвременна спортна наука.
    Звездата на конференцията е най-известният от нашите инвеститори – Майкъл Оуен, най-добър футболист на годината в света за 2001. Той ще я открие и ще сподели впечатление колко е важно това, което правим. Това беше и причината той да се присъедини към екипа.

    Как успяхте да го привлечете като инвеститор? И как Ви помага това?
    Той е футболист от най-високо ниво, който заради претоварвания и невъзможност за проследяване на това, което днес можем, трябваше много ранно да прекрати кариерата си. Стартира изключително силно като най-младия капитан на Ливърпул, най-младия футболист, отбелязал гол за Ливърпул в Шампионска лига – беше вкарал 4 гола на Германия с националния отбор на Англия. Изключителна кариера и трансфер в Реал Мадрид, където системни мускулни и безконтактни контузии доведоха до спад в неговата форма. Стигна се до неучастие в серия ключови мачове и оттам невъзможност за пълно възстановяване. Тоест неразбирането тогава в такъв детайл на спортната наука доведе до много ранно прекратяване на изключително обещаваща кариера. Той прие, че това, което вижда тук, би помогнало на много като него. И съвсем логично се присъедини към нас. Стана наш глобален посланик. И на конференцията ще подчертае, че е важно не да следим играчите, за да им се караме колко малко са изтичали на тази тренировка, а да ги съхраним така, че да са в най-добра форма и така да удължим тяхната кариера. Това е изключително важно. Виждаме, че в последно време има състезатели, които се представят на най-високо ниво дори на 38 – 42 години, докато преди само 10 години кариерата си приключваха на 30 – 33 години.

    Освен победа и удължаване на кариерата какви други ползи за спортистите носи Вашият продукт?
    Зависи от гледната точка – за клуба това е грижа за техния най-ценен актив, защото те приемат състезателите си за актив и грижата за него е изключително важна. Печелят се милиони и от следващи трансфери, но ако се контузят състезатели, това е невъзможно. Треньорите имат съвсем различна перспектива. За тях е важно да имат по-ясен поглед върху това какво се случва в реално време на терен, така че да максимизират представянето, тоест да побеждават повече. Нашата система се превърна в изключително влиятелна система за вземане на решения в реално време по време на мачове. Всички параметри, които успяваме да съберем, ги предаваме и обработваме в реално време, така че те са достъпни секунда по секунда по време на мача, което води до вземане на множество решения, тактически промени, смени на състезатели, корекция на темпо на мача, как да се защитаваме и т.н.

    Какви данни конкретно събирате?
    В няколко вертикали са. Първата е физическото представяне, изминати дистанции, максимални скорости и ускорения, максимална мощност, резки смени на посоки. Множество от такъв тип данни. Над 50 са. Оттам как това представяне влияе на физическото състояние в момента, в кои зони на натоварване работи организмът, кои енергийни депа изпразва, от какво има нужда, за да се възстанови, можем ли да си позволим да сме по-агресивни, трябва ли да забавим темпото на мача, така че да се възстанови индивидът или отборът като цяло. Това е втората с физическото състояние. Третата е тактиката. Свършили сме някаква работа на терен, доколко обаче тя е била полезна. Тактическите връзки между различните играчи остават ли, когато започнем да се изморяваме, какво е разстоянието между централните защитници, колко широко играе целия състав, колко флуидно успява да се пренесе от защита в атака и обратно. Много специфики.

    Къде се събират всички тези данни?
    В наша базова станция, отстрани на терена. Предоставят се всяка секунда към крайни потребители, каквито са старши треньор, помощник-треньор, кондиционен треньор и медицински екип.
    Устройството влиза в джоб, който стои на гърба. Съответно успява да събере над 12 000 точки от данни всяка секунда за всеки атлет. Това е огромно количество. И имаме нужда от нещо, което да ги обработи. Там е магията на базовата станция – на машинното самообучение и изкуствения интелект, които успяват да свършат много ценна работа. И когато сме събрали тези 3 вертикала от данни: за представяне, физическо състояние и тактика, трябва да отговорим на въпроса защо се намираме в това състояние, т.е. защо след средата на второто полувреме има спад във високоинтензивната работа или във високоскоростната работа на даден състезател.

    С други думи, освен мониторинг правите и анализ ли?
    Анализът е крайният продукт на нашия екип по спортна наука. Той може да покаже, че има проблем с биохимията на даден състезател, че трябва да се коригира нивото на хемоглобин, дехидратацията и т.н. Или пък има някакъв биомеханичен проблем с възстановяването, съня, храненето. Екипът по спортна наука успява да обедини всичко това и да отговори на въпроса защо се намираме в дадено състояние. И тук е добавената стойност. На база на това, което сме събрали като информация, и алгоритмите, които сме развили, стигаме там, където винаги е била целта на нашата компания – да използваме професионалния спорт като трамплин, така че да адаптираме технологията към полупрофесионалисти, аматьори и ежедневния живот.

    Освен футболните отбори в момента кои са другите Ви клиенти?
    Работим с лекоатлети, с художествена гимнастика, с тенис, с гребане, голф, множество спортове.

    Коя е следващата Ви цел? Планирате ли излизане извън професионалния спорт?
    Досега стояхме много строго фокусирани в професионалния футбол, защото екипът беше малък. Разрастването на компанията ни позволява да разширим обхвата на мечтите си. Това, което разработваме в момента, е няколко стъпки напред. Интегрираме огромна част от сензорите, важни за събиране на витални показатели в умен текстил. Работим с технологии с графен, със сребро. Успяваме да интегрираме електроди, оптични сензори, електрокардиограма, която директно да бъде сваляна, докато тичаме. Това е изключително важно за превенция и за разбиране как работи сърцето под натоварване и какво е нивото на дехидратация на организма, което е огромен проблем за контузии. Изследваме и тежки състояния като възможност за сърдечен арест. Знаем, че има т.нар. златен час, в който, ако успеем да хванем различни девиации в стойностите на кардиограмата, можем да кажем дали има нужда от някаква мярка за защита на съответния човек.

    Кога очаквате да имате готов продукт и за обикновения потребител?
    Продуктът е готов на лабораторно ниво. Доказали сме го – има прототип, който може да работи на терен. Индустриален ще се появи догодина. Вървим към индивидуални атлети и обикновеното население. Приемете го като нещо, което стои под основната ви дреха.

    Защо предпочитате този вариант пред устройства като тракери на ръката?
    При тракерите като часовници, гривни и пръстени, когато има интензивно движение – тичане с над 20 – 30 км в час, на практика не може да се разчита на тях. Тоест това, което правим, е в посока професионален продукт, достъпен за обикновеното население.

    Как AI може допълнително да даде тласък на развитието на спортната аналитика?
    Когато слагаме все повече сензори, имаме нужда да обучим и изкуствения интелект да ги разчита и да успява да намери взаимовръзки, които човек не би могъл или би му отнело години. В това изкуственият интелект е изключително полезен, защото проблем с биохимията води например до биомеханичен проблем или проблем в представянето. Така че инвестираме много в тази посока.
    Ясно е, че оттук натам ще има 2 типа продукти: които използват изкуствен интелект и такива, които не използват. Това ще бъде и разликата между нормалните гривни и преносими технологии и това, което ние наричаме „Интернет на хората“. Internet of People е изцяло нова ниша, която смятаме да развием. Свикнали сме да говорим за „Интернет на нещата“, за умни градове, но не говорим за добавената стойност за хората от тези неща. Тоест новото поколение система хардуер плюс софтуер плюс изкуствен интелект ние наричаме „Интернет на хората“. Тоест различен тип сензори, които предават информация към общ хъб. В крайното устройство в момента на получаване на данните има възможност вътре да са интегрирани алгоритмите за изкуствен интелект. Това правим ние. Можем да съберем данни от пачове, мерещи захарта на диабетно болен, което да е обвързано с неговата активност, с неговата нужда да приеме лекарства или вода. Ние създаваме едно ядро и периферни сензори, които могат да комуникират и да предават данни към това ядро. Това е „Интернетът на хората“.

    Казахте, че това ще е възможно благодарение на разширяването на екипа. Колко голям е той в момента? И какво разширение планирате?
    За момента сме 25 души, като само преди 2 години бяхме под 10. Целта ни не е да се разширим бързо, а устойчиво. До края на следващата година смятаме да бъдем около 50, за да можем да отделим още повече ресурс върху обработката на всички данни, които ще събираме по новия начин с новия продукт.

    Какъв тип специалисти ще търсите?
    Търсим кадри както в развойния ни екип, така и анализатори на данни и хора, свързани със спортната наука. А с вкарването на повече сензори ще ни трябват съответно хора с медицинско образование, които да могат да четат медицинските данни.

    Предполагам, че за това ще Ви е нужен значителен ресурс. Имате вече привлечени няколко инвестиции. Планирате ли допълнителни рундове за търсене на финансиране?
    Да, сравнително наскоро обявихме нов рунд на инвестиции. Можем да кажем, че вече спокойно можем да се самоиздържаме с това, което правим. Тоест финансирането не е на всяка цена. Виждаме обаче огромен потенциал и подходът за натурално разрастване би бил бавен за нас и технологията ни. Затова търсим следващ инвестиционен рунд. Надяваме се да го затворим до края на годината. Вече има добри перспективи в тази посока.

    Финансиране в какъв размер ще търсите?
    Между 5 и 10 милиона, но по-скоро към 10 милиона евро.

    За разрастване на екипа и за новия продукт ли ще е то?
    Плюс за маркетинг и нови пазари.

    Към кои пазари сте се насочили?
    Към момента работим много успешно в цяла Европа и в Африка. В Африка имаме конкурентно предимство, което отваря континента за нашия продукт. Това е работата на системата в автономен режим без нужда от стабилна интернет свързаност. Отборът взема едно куфарче със себе си и може да тренира в която и да е пустиня. Това отваря много врати в Африка. Вече имаме системи в националния отбор на Мозамбик, в Мароко. Отваряме широко пазарите в Южна Африка, Ангола и т. н. В Европа имаме достъп почти навсякъде. Следващите стъпки са да сертифицираме продуктите си за пазарите на САЩ и двете Америки, плюс източните части на Китай. Можем да работим с текущата система и в Близкия изток. Имаме системи в Обединените арабски емирства. В момента отваряме пазара на Саудитска Арабия, където имат много агресивна политика за въвеждане на такъв тип нови технологии.

    Колко голям е пазарът на спортна аналитика и какъв е потенциалът му?
    Непрекъснато расте между 50 и 100% на година. Все повече се инвестира в големи отдели за спортна наука. Съвсем наскоро бяхме в отбор от Premier League, където, отваряйки вратата на екипа за спортна аналитика, имаше 28 стола. Това не се вижда от нормалния зрител, когато си пусне даден футболен мач. Но си представете 28 души, които следят секунда по секунда какво се случва на терен и дават своята обратна връзка към терена.

    Откъде тръгна идеята за Barin Sports? Професионалният спорт ли беше сферата, в която първоначално искахте да се развивате?
    Отговорът е не. Моят опит преди това е свързан с микро- и нанотехнологии, с микроелектромеханични системи. Работих за голяма световна корпорация. След това направихме силни проекти като част от мое докторантско обучение. Развихме сензори на високо ниво и охарактеризирането на тези сензори ми отвори мирогледа какви биха били ползите от внедряване на подобен тип технологии. Първият проект, с който стартирахме в тази посока, беше свалянето на цифров двойник от човек.

    Преди колко години?
    Преди 11. Тогава не се говореше за цифрови двойници и така той далеч изпревари времето си.

    Колко дълъг беше пътят от идеята до реализацията и първите клиенти?
    Когато видяхме, че няма готовност на пазара за подобен тип бизнес или той е прекалено малък, което не би ни позволило да се самоиздържаме, направихме смяна на посоката – вместо следене на един човек в 3D към следене на 30 души в 2D. Това беше подсказано от пазара и ние го чухме. Колкото по-рано чуеш пазара, толкова по-добре. Така направихме и ние. Съответно през 2015 започнахме работа и през 2018 вече имахме най-добрата система за проследяване в реално време, която се ползваше от професионални футболни клубове.

    Отказахте ли се окончателно от първоначалната си идея, или в някой момент, когато пазарът е готов, ще се върнете към нея?
    Можем да се върнем по всяко време. Все повече пазарът узрява за подобен тип технология и сензорите вече са на различно ниво. Така че би било още по-лесно да се направи такава настройка.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    БНБ с нови правила за ипотечни кредити
    Максималният срок на договор за жилищен кредит вече става 30 години
    преди 15 часа
    „България Еър“ посрещна петия си самолет Airbus А220 и първия от модела A220-100
    Той разполага с 8 бр. места за бизнес класа и 110 бр. места за пътниците в икономична класа
    преди 17 часа
    „Райсволф България“ стартира търговия на BEAM пазара на БФБ
    Компанията листна целия си капитал в размер на 8,4 млн. лв. и обмисля бъдещи IPO
    преди 18 часа
    Хилтън София откри новия си панорамен етаж
    Последният, десети етаж предлага 11 премиум стаи, сред които президентски апартамент от най-висок клас
    преди 22 часа
    България сред страните с най-голям ръст на учителите под 30-годишна възраст
    Според доклад на ОИСР страната ни е и сред първите по ръст на средства за образование и заплати на учителите