вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    12386 прочитания

    Ето къде ще е най-новото ИТ училище

    Кога ще бъде открито то и в кои други градове да очакваме технологични училища – Крум Хаджигеоргиев, председател на УС на БАСКОМ, пред Economy.bg
    15 юли 2024, 10:45 a+ a- a

    Първото ново технологично училище от 10-те, които БАСКОМ иска да се създадат на територията на страната, вече е в напреднала фаза. То ще бъде част от мащабен проект за създаване на Център за енергийно развитие и нови науки (ЦЕРНН) във Враца. Проектът бе представен неотдавна в НС от кмета на Враца Калин Каменов и бе подкрепен от министъра на образованието Галин Цоков, от депутати и от ИТ бизнеса.

    БАСКОМ е инициатор на каузата за създаване на 10 нови технологични училища в страната по подбие на ТУЕС в София и ИТ училищата в Правец, Бургас, Стара Загора и Варна. Асоциацията смята, че това не само ще подготви качествени кадри за новия тип икономика, но и ще има позитивен демографски ефект – ще съживи регионите и ще привлече бизнес и наука в тях.

    Очаква се бъдещата Регионална технологична гимназия да бъде открита за учебната 2025/26 г. Тя ще привлича ученици от цяла Северозападна България, на които ще бъдат осигурени общежития. Ще се създаде и индустриална зона, където завършилите специалисти ще могат да се реализират. Паралелно с това те ще имат възможност да продължат образованието си в корпусите на Софийския университет и Техническия университет – София, които ще бъдат открити в Центъра. Предвижда се още изграждането на детска градина и спортен център.

    Какво стои зад инициативата на БАСКОМ за 10 нови ИТ училища, в кои градове са планирани те, как ще си партнират с бизнеса и в какво се крие уникалността на модела на ТУЕС – тези и други въпроси коментирахме с Крум Хаджигеоргиев.

    БАСКОМ е инициатор на създаването на 10 нови технологични училища у нас. Как се развива този проект?
    БАСКОМ от години работи по темата, а и имаме колеги, завършили успешните училища като ТУЕС, Правец и др., създали добри програмисти, инженери, директори и мениджъри. В последните години много ярък пример е бургаската ИТ гимназия, която се разви с активната подкрепа на местната власт. Колаборацията между компании, държава и местни институции и училища дава добър резултат. Децата и родителите са доволни. Това, плюс нуждата от кадри и намаляването на възрастта за изучаване на програмиране, което според нас трябва да започне още от ранна детска възраст, беше една от провокациите да се замислим колко още такива училища можем да създадем, защото те са супер. Срещали сме се с кметове в различни общини и сме им казвали: „Вижте тези примери, дайте да ги направим и тук“. Във Враца има голяма инициатива, която включва и ИТ училище в себе си. Наскоро имаше среща, на която кметът показа плана за развитие. И там най-вероятно ще е следващото такова училище, което ще се направи.

    Кога очаквате да бъде открито?
    Надявам се догодина или следващата.

    Защо точно във Враца?
    Защото желанието само на БАСКОМ не е достатъчно, за да се движат тези проекти напред. Важни са и кметовете. Това са инициативни хора, които разбират стойността на подобно училище. Когато те кажат: „ОК, действаме“, ще намерим начин. Тогава нещата започват да се случват. А защо 10? Защото, като изградим 10, сигурно ще си поставим друга цел.

    В кои други градове са планирани подобни училища?
    Следващият ритрийт, който планираме, е в Смолянско, където също има дейни и будни хора, както и много силни в математическите дисциплини гимназии. Там отново видяхме енергия в местната власт, че искат да направят нещо такова. Ходили сме на много места – в Благоевград, в Пловдив, но и в по-малки като Троян и Ловеч, където освен будни хора има и деца с интерес за подобни училища. Конкретните училища ще станат ясни в даден момент, надяваме се да са повече от 10.

    Как тези училища ще си партнират с бизнеса?
    Бизнесът дължи на учениците повече видимост. Мениджъри и предприемачи от общността, незадължително от БАСКОМ, трябва да ходят и да се срещат както с учениците, така и с учителите в тези училища. Защото има градове, където учители и мениджъри на училища нямат идея какво се случва в света на новите технологии, но има и такива, които са доста напред и искат да правят иновации. Нужна е малко колаборация и да говорим повече по тези теми.

    В какво се корени уникалността на модела на ТУЕС, който искате да репликирате и в други градове?
    Първо, качеството на преподаване, традициите, средата на конкурентност. Защото, като знаеш, че там е най-доброто училище за програмисти и за всяко свободно място има 10 кандидати, летвата се вдига все повече. И когато тези училища са били успешни толкова дълго време, те са се превърнали в институция, която произвежда читави кадри, защото там отиват умните деца. За мен това е магията. А тези училища имат и силна асоциация на завършилите, които продължават да помагат и са мотиватор за учениците. Тази съвкупност от фактори ги прави много успешни.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа
    преди 19 часа
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 23 часа
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила
    17 януари 2025, 16:34
    17 януари 2025, 16:21
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те
    17 януари 2025, 15:25
    ОББ: България е много близо до изпълнение на инфлационния критерий за еврозоната
    Банката повиши прогнозата си за цените на жилищата от 12.2% до 15.1% за 2024