Мария Габриел върна неизпълнен първия мандат на президента
Когато първият мандат за съставяне на правителство не успее, всеки следващ означава още по-тежки, а понякога и трудно обясними компромиси и рискове за обществото. Това заяви президентът Румен Радев, след като кандидатът за министър-председател Мария Габриел върна неизпълнен първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на настоящия парламент.
В изпълнение на конституционната процедура държавният глава прие днес на „Дондуков“ 2 Габриел, посочена преди седмица от най-голямата по численост в 49-ото Народно събрание парламентарна група на ГЕРБ-СДС.
Пътят, по който сте се насочили, изисква много работа и най-вече интензивна комуникация пред българското общество, заяви президентът Радев, като отбеляза положените усилия в търсене на подкрепа в силно фрагментиран парламент.
Държавният глава призова, независимо от хода на процедурата за съставяне на правителство, парламентарно представените политически сили да не бавят приемането на държавен бюджет и други закони, които се очакват от българските граждани и са изключително важни за българската държава.
Мария Габриел обясни, че връща неизпълнен мандат предвид постигнато съгласие с втората по численост парламентарна група в НС. „Имаме ясно виждане за това, че вторият мандат трябва да бъде национален“, посочи кандидатът за министър-председател.
По-рано тя и номинираният за министър-председател от "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков дадоха съвместно изявление. Те обявиха, че ще бъде предложено правителство за 18 месеца, като в първите 9 премиер ще бъде Денков, а вицепремиер и външен министър Мария Габриел, а за следващите 9 месеца премиер ще бъде Габриел, а Денков – вицепремиер.
Правителството с втория мандат се ангажира: да реализира конституционна реформа за промени в структурата на прокуратурата и ВСС; да внесе в срок редовен бюджет с до 3% дефицит при запазване на социалните плащания и без увеличение на данъците; да изпълни законодателната програма и да спази приоритетите за Шенген и еврозоната; да промени Изборния кодекс, така че да се върне машинният вот, както и да промени състава на ЦИК, така че да се гарантира честността на вота на българските граждани; да изработи механизъм за избор на състав на регулатори с изтекъл мандат, с цел подбор на личности с високи професионални и морални качества; да внесе законодателни промени за освобождаване на ръководствата на българските служби за сигурност от чуждо влияние.
Акад. Николай Денков ще подаде оставка при неизпълнение на тези условия или при подмяна на приоритетите на правителството.