сряда, 09 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7263 прочитания

    България губи позиции като аутсорсинг дестинация пред балтийските държави

    Трябва да ни възприемат като страна със сравними качествата на работната сила и по-добра финансова атрактивност, за да се развиваме с темпото на нашите конкуренти, каза Петър Бришимов от A.T. Kearney
    21 април 2011, 03:33 a+ a- a

    Развитието на аутсорсинга е заложено в проекта за нова икономическа стратегия на страната, която ще бъде представена до две-три седмици, каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов при откриването на конференцията „Аутсорсинг 2011 – Посоки на развитие, ползи и рискове”, организирана от в. „Пари”. По време на конференцията бяха представени резултатите от проучванията на A.Т.Kearney и SееNews за аутсорсинг пазара.

    Вижте видео с Петър Бришимов от A.T. Kearney
    България запазва конкурентните си предимства пред държавите от Централна и Източна Европа и Азия, но губи позиции пред балтийските държави. Това показва анализът на международната консултантска компания A.T.Kearney за 2011. Положителна тенденция е, че европейски компании, които аутсорсват в държави от Северна Африка обмислят да се пренасочат към пазари с по-нисък риск в Източна Европа.

    Основните конкурентни предимства на България в сферата на аутсорсинга са политическата стабилност, членството в Европейския съюз, близостта до държави от Европа, данъчното облагане. „По отношение на финансовата привлекателност България е много близо дори до държавите от Азия и запазва добрите си позиции.  Балтийските държави обаче успяват да намалят разликата и вече са много близо до нас”, посочи Петър Бришимов от A.T. Kearney. Според него областта, в която България трябва да положи повече усилия, е качеството и количеството на работната сила, за да можем да се развиваме със същите темпове, с каквито и нашите конкуренти. „Това, което трябва да постигнем, е в съзнанието на потенциалните клиенти България да се възприема като държава със сравними качествата на работната сила и относително по-добра финансова атрактивност”, каза Бришимов. 

    Водещи аутсорсинг компании, представители на бизнеса и консултанти се обединиха около позицията, че най-големите предизвикателства пред аутсорсинг бизнеса в България са свързани именно с намирането на квалифицирани кадри, постигането на растеж и диверсифицирането на услуги и клиенти.

    Основен ключов момент е да се разработи държавна програма за развитие на аутсорсинга, включително и в сферата на образованието, която да е част от национална стратегия. Представителите на сектора на аутсорсинг услуги настояха бъдещите мерки, предприети от държавата, да включват данъчни облекчения, опростяване на разходите за осигуровки или предоставяне на държавни субсидии за наем на офиси в градове извън столицата, провеждане на образователна реформа, така че кадрите да са по-пазарно ориентирани.

    Вижте видео с Райна Лазарова от SeeNews
    Мениджърите разчитат на държавата и за да получават повече работни ангажименти от нейните структури. Те посочват, че в други страни, като САЩ и Холандия именно държавата е най-големият възложител на аутсорсинг бизнеса. У нас публичният сектор има дял от около 6% в поръчките на аутсорсинговите компании според проучването на SeeNews.

    „Един от основните изводи на проучването е, че секторът у нас работи предимно с чуждестранни клиенти”, каза Райна Лазарова от SeeNews. Топ 3 на държавите, които аутсорсват у нас са Великобритания, САЩ и Германия.   Най-често използват възможността да изнасят вътрешни процеси компании от финансовия сектор, телекомуникациите, разработката на софтуер и търговията на едро и дребно.

    Голям риск за компаниите в сектора, е, че голяма част от тях са зависими от малък брой клиенти. „При три от всеки четири компании над 80% от годишните им приходи се формират от 5 или по-малко клиента. В същото време е значителен делът на дружествата, които разчитат на един, до два клиента, за по-голяма част от приходите си”, посочи Райна Лазарова. Според проучването обаче бизнесът има позитивна нагласа за следващите две години.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 минути
    300 млн. лева ще достигне инвестицията на Зиес Юръп у нас
    През 2025 предстои разширяване на производството на китайската компания за части за електромобили в Пловдив
    преди 2 часа
    Adobe предлага безплатно приложение за принос към AI съдържание
    То ще позволи на създателите на снимки и видеоклипове да прикрепят идентификационни данни за съдържание към работата си
    преди 3 часа
    OMV Petrom започва да доставя природен газ до индустриалните потребители в България
    Румънската компания разширява дейността си по доставка на природен газ у нас
    преди 4 часа
    SWIFT ще тества на живо трансакции на токенизирани активи и цифрови валути през 2025 г.
    Досега глобалната банкова мрежа за съобщения е участвала в изпитания на цифрови пари и токенизирани активи