петък, 13 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7465 прочитания

    Повече от две трети от малкия и среден бизнес у нас ползва „облака”

    Около 40% от МСП в България са без ИТ мениджър, сочи проучване на Microsoft
    05 юни 2013, 16:24 a+ a- a

    Облачните технологии се оказват доста популярни сред малкия и среден бизнес у нас. 67% от малките и средни предприятия (МСП) в България използват някакъв вид облачна услуга. Други 41% споделят, че планират да преминат към „облака”. Това сочи проучване на Microsoft, проведено от Ipsos MORI. Изследването се основава на данни от над 6 800 анкетирани малки и средни фирми с до 25 служители в 22 страни в Европа и Турция, в т.ч. 9 страни от ЦИЕ: България, Чехия, Унгария, Гърция, Полша, Румъния, Словакия и Украйна.

    Каква част от бизнеса у нас ползва облачните технологии?

    Три четвърти от МСП с облачни решения (77%) у нас заявяват, че те са от решаващо значение за постигането на бизнес растеж. Около 60% от българските компании, които не ползват облак, споделят, че настоящите им ИТ допринасят за развитието им.

    88% от „облачните” малки и средни фирми у нас заявяват, че по-високата сигурност е основна причина за преминаването към този вид технологично решение. Интересното е, че това е в рязък контраст с 73% от фирмите, които не са преминали към „облака” и според които сигурността и загубата на данни са повод за загриженост при преминаването към облачни услуги.

    Като основен мотив за високия процент български малки и средни компании, преминали към „облака”, изпълнителният директор на Майкрософт България Георги Ранделов посочи оптимизацията на разходите.

    Колко от фирмите у нас имат ИТ мениджър?

    В България изследването показва, че 41% от МСП не разполагат със служители за ИТ управление. Ролята на ИТ мениджър често се изпълнява от висшето ръководство (в 35% от комапниите без ИТ мениджър). В допълнение 51% от малките и средни фирми в България споделят, че отделят повече от 3 часа седмично за решаването на ИТ въпроси, което е значително по-високо от средното за ЦИЕ ниво (31%). Това се равнява на 156 часа на година.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    Софтуерният сектор у нас: За 8 години сме пораснали 5 пъти, вече сме индустрия за близо 10 млрд. лв., до 2026 заетите ще достигнат 70 хил. души
    100% от компаниите в софтуерната индустрия планират или вече използват изкуствен интелект, сочи проучване на БАСКОМ
    преди 4 часа
    ИТ секторът у нас настоява за предвидим бюджет
    Липсата на дългосрочна стратегия и предвидимост застрашава конкурентоспособността на страната, предупреди високотехнологичният бизнес у нас
    преди 6 часа
    Xiaomi откри физически магазин в Пловдив
    Това е третият обект на компанията в България
    преди 7 часа
    Ето колко компании у нас ще дадат коледен бонус на служителите си
    Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори
    преди 7 часа
    Лек ръст на сивата икономика в България
    Усилията за ограничаване на сивата икономика не трябва да отслабват, отбелязват от АИКБ