Преференциите ще са основно за инвестиции в проекти във високотехнологични дейности или в общини с висока безработица
Сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите предприятия, разкрили нови работни места, ще получават обратно направените за тяхна сметка осигуровки за новоназначените служители за период от 24 месеца. Това предвиждат промените в закона, които бяха приети окончателно от Парламента, след като президентът Росен Плевнелиев наложи вето на първоначално приетия вариант.
Условието за ползване на преференцията е инвестицията и трудовата заетост да се поддържат от работодателите най-малко 3 години за малки и средни предприятия и най-малко 5 години - за големи фирми.
За прилагането на мярката се изисква годишното трудово възнаграждение на заетите да е по-високо от средното за страната в съответната икономическа област и инвеститорът реално да е направил осигурителните вноски. От насърчението могат да се възползват и работодатели в съществуващи предприятия, но само при доказано нетно увеличение на броя на работниците и служителите им, уточняват от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Новата мярка ще се прилага приоритетно за проекти във високотехнологични дейности на икономиката или в общините с безработица над средната за страната.
Броят на създадените нови работни места също ще бъде критерий за сертифициране. Проекти в сектора на услугите, при които размерът на инвестицията не е висок, но генерираната заетост е значима, също ще могат да кандидатстват за сертификат.
С промените в закона беше свален и прагът за придобиване на българско гражданство. Така срещу извършена инвестиция от не по-малко 500 000 лв. чужденецът ще може да получи гражданство. Той ще трябва да създаде и най-малко 10 работни места за българи.
За инвеститори в райони с по-висока безработица от средната за странaта прагът ще е по-нисък - 250 хил. лв. инвестиции и поне 5 нови работни места.