сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1311 прочитания

    Фонс Саймънс, Mercer: Време е да започнем да градим организации, базирани на умения

    Топ прироитет за HR-а става преквалификацията и надграждането на уменията на хората в компаниите, обяви Старши Директорът на Mercer Амстердам по време на EconomyForum
    22 ноември 2024, 09:52 a+ a- a

    Фонс Саймънс - Старши директор в Мърсър Амстердам. Снимка: Economy.bg

    Все повече компании преминават към типа организация, базирана на умения, като създават т.нар. „вътрешен пазар“, където ролята на „валута“ играят уменията. Това обяви Фонс Саймънс - Старши директор в Мърсър Амстердам, по време на Let’s Talk about Tomorrow - първото събитие, част от EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg.

    Фонс Саймънс очерта водещите тенденции и приоритети в управлението на хора през 2024, като представи данни от проучване на Мърсър сред 12 000 души, сред които над 800 висши ръководители и над 1 200 HR директори.  

    „Трябва да загърбим мисленето, че ако променяме част от бизнеса си, разработваме нова част от бизнеса или променяме работни места, не можем вече да използваме старите хора, а трябва да наемем нови“, коментира Фонс. „Подборът не трябва да се фокусира толкова върху опита, което е традиционният начин за търсене на хората, а по-скоро върху необходимите умения за дадената работа“, посочи още той.

    Вижте избрани цитати и видео от представянето на данните: 

    „Всеки втори ръководител смята, че изкуственият интелект ще промени коренно неговия бизнес модел. HR-ите в момента вярват, че изкуственият интелект може да намали текущия обем на работа, а един от трима служители смятат, че организациите им ще ги преквалифицират.“

     

    „Трима от петима изпълнителни директори смятат, че професиите, а не хората трябва да бъдат заменени. Това означава, че организациите стават все по-зависими от уменията... Някои от големите компании вече имат технологично базиран пазар, където търсенето се изразява чрез умения, а предлагането идва от самите служители...“

     

    75% от изпълнителните директори считат, че повечето от техните служители не могат да се адаптират към новия свят на работа. „Организациите трябва да започнат преквалификация и повишаване на уменията, за да се случи това. Трябва да мислим за изграждането на организация, базирана на умения, където уменията са новият език или новата валута, с нови нагласи за развитието на хората.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 13 часа
    преди 14 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 18 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа