петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    814 прочитания

    В Австралия влезе в сила ново „право на изключване“

    Служителите няма да бъдат санкционирани, ако не отговарят на имейли или обаждания извън работно време
    27 август 2024, 12:25 a+ a- a

    Снимка: ЕП

    Австралийските служители вече могат да игнорират имейли и обаждания от служебен характер и други намеси в „домашния живот“ благодарение на нов закон за „правото на прекъсване на връзката“, предназначен да ограничи пропълзяването на служебните имейли и обаждания в личния живот, отбелязва „Ройтерс“.

    Новото правило, което влезе в сила в понеделник (26 август), означава, че служителите в повечето случаи не могат да бъдат наказвани за отказ да четат или отговарят на контакти от своите работодатели извън работно време.

    Поддръжниците казват, че законът дава на работниците увереност да се изправят срещу постоянното нахлуване в личния им живот от служебни имейли, текстови съобщения и обаждания, тенденция, която се ускори, след като пандемията от Covid-19 разби разделението между дома и работата.

    „Преди да имаме цифрова технология, нямаше посегателство, хората се прибираха вкъщи в края на смяната и нямаше да има контакт, докато не се върнат на следващия ден“, каза Джон Хопкинс, доцент в Технологичния университет Суинбърн. „Сега в световен мащаб е норма да има имейли, SMS, телефонни обаждания извън тези часове, дори когато сте на почивка.“

    Австралийците са работили средно по 281 часа неплатен извънреден труд през 2023 г., според проучван от миналата година от Австралийския институт, което оценява паричната стойност на труда на 130 милиарда австралийски долара ($88 млрд.).

    Промените добавят Австралия към група от около две дузини държави, предимно в Европа и Латинска Америка, които имат подобни закони, отбелязва „Ройтерс“.

    Франция бе пионер и въведе правилата през 2017 г. и година по-късно глоби фирмата за контрол на вредителите Rentokil Initial с €60 000 ($66 700) за изискване служител винаги да държи телефона си включен.

    За да се погрижи за спешни случаи и работни места с ненормирано работно време, правилото позволява на работодателите да се свързват със своите работници, които могат да откажат да отговорят само когато е разумно да го направят.

    Определянето дали отказът е разумен ще зависи от индустриалния арбитър на Австралия, Комисията за честна работа (FWC), която трябва да вземе предвид ролята на служителя, личните обстоятелства и как и защо е бил осъществен контактът. Органът има правомощието да издава заповед за преустановяване и отказ и, ако не го направи, да налага глоби до 19 000 австралийски долара за служител или до 94 000 австралийски долара за компания.

    Но Австралийската индустриална група, група работодатели, казва, че неяснотата относно това как се прилага правилото ще създаде объркване за мениджъри и работници. Според тях работните места ще станат по-малко гъвкави и по този начин ще забавят икономиката.

    Президентът на Австралийския съвет на профсъюзите Мишел О'Нийл каза, че предупреждението, вградено в закона, означава, че няма да пречи на разумните искания. Вместо това, ще прекрати практиката работниците да плащат цената за лошото планиране от страна на ръководството.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Apple планира $1 млрд. инвестиция в Индонезия
    Ще бъде изграден завод, който да произвежда компоненти за смартфони и други продукти
    преди 9 часа
    От 11-ия опит: Избраха Наталия Киселова за председател на Парламента
    Тя е експерт по конституционно право и преподавател в Софийския университет
    преди 9 часа
    СУ и “Аурубис България” със споразумение за партньорство
    Net-Zero Lab към университета ще си партнира с най-големия германски инвеститор в страната
    преди 9 часа
    преди 9 часа
    BgGPT, разработен от INSAIT, влиза в общините
    Първата община, която ще го имлементира е Бургас
    преди 10 часа
    Макрон заяви, че няма да се оттегли
    Избраното от него правителство претърпя вот на недоверие