четвъртък, 07 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1054 прочитания

    Кой има право да възстанови данъци, ако е работил в чужбина

    И какви са стъпките, споделя Рената Ганчев – управител на Euro-tax.bg
    12 август 2024, 10:13 a+ a- a

    Снимка: Рената Ганчев – Управител на Euro-tax.bg

    Рената Ганчев управлява Euro-tax.bg от над шест години. Компанията има международен екип от експерти, който свързва служителите с данъчни служби и институции в Европа. Euro-tax България е част от групата компании Euro-Tax.pl, а целта на компанията е да предостави на клиентите си изгодни данъчни декларации и предимства, свързани с работа в чужбина.

    Свързахме се с Рената Ганчев, за да ни разкаже кой има право да възстанови данъци, ако е работил в чужбина, и какво трябва да направи.

    Г-жо Ганчев, можете ли да обясните кой има право да възстанови данъци, ако е работил в чужбина, и каква част от данъците може да му бъде върната?
    Всички лица, които са били законно наети на работа в Австрия, Белгия, Нидерландия, Германия и Обединеното кралство и от заплатите им са били удържани авансови вноски за данък върху доходите, имат право да поискат възстановяване на данъка от работа в чужбина. Случаите на надплатени суми са най-често срещани сред сезонните работници, чийто годишен доход не надвишава необлагаемия размер. Важно е да се отбележи, че сумите варират и зависят изцяло от данъците, платени от работодателя.

    Какви са основните изисквания за възстановяване на данъци от работа в чужбина и какви документи са необходими?
    Тук е важно да се спомене, че данъкоплатецът може все още да бъде в чужбина и да продължава да работи. Нашата компания съдейства и от разстояние. Всяка държава има своите специфични изисквания за документация. Най-важно е да се докаже чрез документ за изплатена заплата, че работникът има внасяни данъци от страна на работодателя. Допълнително изискваме от Националната агенция по приходите в България така наречения документ за световен доход. По този начин ние можем да изчислим точната сума, която нашият клиент би могъл да възстанови в края на процеса.

    Снимка: Контакт център - Customer Service, EURO-TAX.BG

    Какви са сроковете за заявление за възстановяване на данъци?
    Всяка държава има различни срокове на давност. Например от Германия можем да възстановим надплатени данъци до 4 години назад, от Нидерландия, Обединеното кралство и Австрия – до 5 години назад, а от Белгия – 3 години назад. Данъчните години в Германия, Нидерландия, Белгия и Австрия следват календарната година. За разлика от повечето европейски държави, данъчната година в Обединеното кралство започва на 6 април и приключва на 5 април следващата година. Например данъчната година, която приключва на 5 април 2023 г., е 2022/2023 г., а годината, която започва на 6 април 2023 г., е 2023/2024 г. Данъчната декларация може да се попълни до 5 години назад, като обхваща последните 4 години и текущата данъчна година.

    Българите, които са работили в чужбина, знаят ли за тази възможност да възстановят данъци и какъв процент от тях според Вас се възползват от нея?
    За съжаление, повечето български граждани, които работят в чужбина, все още не знаят, че могат да възстановят надплатените си данъци. Почти половината от българите, работили в чужбина, не са потърсили надвнесените си данъци. Поради тази причина ние се стараем да популяризираме нашата услуга, инвестирайки не само в подобрения на процедурата, но и в маркетингова стратегия. В края на краищата това са техните пари, които те могат да получат обратно.

    Към кого да се обърнат българските граждани, за да получат помощ за възстановяване на данъци? Откъде да започнат процеса на възстановяване?
    Най-добре е да потърсят фирма, която има съответните лицензи и сертификати, и да ѝ се възложи изготвянето на данъчната декларация. В такава фирма може да се получи компетентна помощ при съставянето на документите, както и пълна подкрепа от момента на подаване на документите до получаването на данъка си. Уреждането на данъчни въпроси в чужбина е сложно, а данъчните разпоредби непрекъснато се променят, затова е по-добре българските граждани да поверят документите си на специалисти. Нашата компания предлага съдействие при уреждане на данъчни въпроси в Германия, Нидерландия, Белгия, Австрия и Обединеното кралство. Може да ни намерят в София, но също така и в други градове като Пловдив. Разполагаме и с оторизирани партньорски офиси, в които можете лично да получите помощ при възстановяването на данъци.

    Какви са основните предизвикателства, които хората срещат при опит за възстановяване на данъци?
    Най-често срещаните предизвикателства са свързани с подготовката на документацията. Всяка държава има различни изисквания, в допълнение всеки случай е строго индивидуален и понякога се изискват допълнителни документи. Доста често ни пишат хора, опитали се да си възстановят данъците и получили много ниска сума. В Euro-Tax разполагаме с пълен екип от специалисти, които познават езиците, законите и вътрешните данъчни процедури и благодарение на това можем да предоставим информация какви документи са необходими, за да се възстанови възможно най-високата сума, и можем да гарантираме правното уреждане. 

    Снимка: Димитър Стоилов, клиент на EURO-TAX.BG

    Има ли разлики в процеса на възстановяване на данъци в зависимост от страната, в която е работил даден човек?
    Най-съществената разлика е свързана с вида на изисканите документи. Например във Великобритания документите за отчитане на доход са P60 или P45, единият документ се получава в края на данъчната година, другият – при прекратяване на трудови взаимоотношения. В държави, като Белгия може да се използват фишове от заплати, получавани всяка седмица. Също така има разлики в сроковете за изпращане на декларацията и в крайния срок за възстановяване на данъците в отделните държави. Разполагаме с добре квалифицирани екипи от специалисти, които проверяват актуализациите, правилата и процедурите в чуждестранните данъчни служби – благодарение на това можем да гарантираме, че процедурата е безопасна.

    Можете ли да дадете пример със сума. Например при определен доход в дадена страна каква сума може да се възстанови?
    Възстановената сума зависи от законите на страната, от която са възстановени данъците, от доходите, получени в тази страна и от платените данъци. Средният размер на възстановените данъци от Обединеното кралство е 640 £, а от Германия – 783 €, а от Австрия е 1020 €. В някои случаи се признават допълнителни разходи, като например пътни разходи. В други случаи се добавят детски надбавки. Това, което правим, е да се фокусираме върху това как можем да възстановим максимално данъка на нашите клиенти, всеки случай е строго индивидуален и подлежи на пълен анализ. Ние проверяваме всички възможности вашите данъци да бъдат най-големи! Например към момента най-високата ни възстановена сума е на една дама от Варна, която си възстанови рекордните 25 895 лева. Допълнително нашият клиент Димитър, който си върна впечатляващите 12 515 лева.

    Повече информация за компанията и актуалните позиции за работа на EURO-TAX.BG Ltd вижте в JOBS.bg тук

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Отпускат близо 1,4 млн. лева за компенсиране на неприети деца в детските градини
    По мярката се компенсират семейства на деца от 3-годишна възраст до 1-ви клас
    преди 11 часа
    Държавата дава близо 4 млн. лева за суперкомпютъра в "София Тех Парк"
    Правителството одобри увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк"
    преди 13 часа
    „Солент Филм“ ООД ще изгради модерен киноцентър в Индустриален парк София- Божурище
    Инвестицията е в размер на 30 млн. лв. и ще създаде 40 постоянни и близо 1000 временни работни места
    преди 17 часа
    ЕС договори нови данъчни правила в цифровата ера
    Целта е противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията
    преди 18 часа
    Nvidia води скока на пазарната стойност сред глобалните компании
    Пазарната ѝ капитализация на достигна $3,26 трилиона през октомври