неделя, 26 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    892 прочитания

    ЕК с 6 препоръки към България

    Брюксел отчете липса на напредък у нас при разследванията и присъдите за корупция
    24 юли 2024, 15:59 a+ a- a

    Европейската комисия публикува петия си годишен доклад относно върховенството на закона – 2024, който разглежда развитията в тази област във всички държави членки на ЕС.

    Докладът обхваща 4 стълба: реформи в правосъдието, уредби за борба с корупцията, медийна свобода и плурализъм, както и механизми за взаимозависимост и взаимоограничаване на институциите.

    Докладът отчита, че 68% от препоръките, отправени в предишния доклад през 2023 г., са изцяло или частично изпълнени. В някои държави членки обаче продължават да съществуват системни опасения и положението се е влошило. Тези опасения са разгледани в препоръките от тазгодишния доклад.

    Докладът за 2024 г. включва съобщение, в което се разглежда състоянието на върховенството на закона в ЕС като цяло, и отделни глави за 27-те страни членки, включително България, както и препоръките.

    ЕК отчита изпълнението на препоръките от миналата година:

    • Известен по-нататъшен напредък по отношение на предприемането на стъпки за адаптиране на съответната правна уредба, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.

    • Известен напредък по изготвянето на законодателни изменения, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в подбора на неговите членове.

    • Цялостно изпълнение на препоръката за увеличаване на усилията за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съдебните съвети.

    • Липса на напредък до момента по отношение на гарантирането на по-добра ефективност на разследванията и постигането на солидни резултати по отношение на наказателното преследване и окончателните съдебни решения по дела за корупция по високите етажи на властта и значителен напредък по отношение на институционалните реформи на Комисията за противодействие на корупцията.

    • Липса на напредък по отношение на подобряването на почтеността сред висшите длъжности в изпълнителната власт, като се вземат предвид европейските стандарти, и по-специално като се гарантира, че са въведени ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за налагане на санкции.

    • Известен по-нататъшен напредък по отношение на дейността, насочена към подобряване на прозрачността при разпределянето на държавната реклама, поспециално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции

    България получава 6 препоръки. Те се отнасят до независимостта на съдебната власт, борбата с корупцията и медиите.

    На България се препоръчва:

    • Предприемане на стъпки за адаптиране на съответната правна уредба, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.

    • Постигане на напредък по проекта на законодателни изменения, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в подбора на неговите членове.

    • Напредване в работата по плановете за приемане на механизъм за въвеждане на гаранции по отношение на процедурата за назначаване на избираните от Народното събрание членове на Висшия прокурорски съвет, с който да се гарантира тяхната независимост и да се вземат предвид европейските стандарти, особено с оглед ролята на този съвет при назначаването и освобождаването от длъжност на главния прокурор.

    • Осигуряване на солидни резултати по отношение на разследванията, наказателното преследване и окончателните съдебни решения по дела за корупция по високите етажи на властта и гарантиране на ефективната работа на Комисията за противодействие на корупцията.

    • Подобряване на почтеността сред висшите длъжности в изпълнителната власт, като се вземат предвид европейските стандарти, и по-специално като се гарантира, че са въведени ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за налагане на санкции.

    • Постигане на по-нататъшен напредък по отношение на дейността, насочена към подобряване на прозрачността при разпределянето на държавната реклама, поспециално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции.

    За първи път в доклада се включват и най-напредналите държави в процеса по разширяване на ЕС – Албания, Черна гора, Северна Македония и Сърбия. Целта е с това да се подпомогнат усилията им за реформи в областта на върховенството на закона.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    24 януари 2025, 15:51
    OpenAI стартира първият си AI агент
    Operator може да използва компютър вместо вас
    24 януари 2025, 15:14
    Ипотечните кредити у нас вече с ръст от 30%
    Вижте колко пари държат българите на депозити в банките
    24 януари 2025, 15:11
    Тъмп: Произвеждайте в Америка или плащайте мита
    Това заяви американският президент в разговор с представители на форума в Давос
    24 януари 2025, 13:38
    Какво е Ла Ниня?
    И какви климатични промени ще причини в глобален мащаб?
    24 януари 2025, 11:23
    Близо 40% ръст на потреблението на електроенергия в Западна България
    Според данни на Електрохолд причините са ниските температури през декември и изборът на все повече домакинства да се отопляват на ток
    24 януари 2025, 08:05
    Норвежката централна банка остави лихвите непроменени
    Институцията се готви да започне намаления през 2025 г.