понеделник, 16 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    559 прочитания

    Двустранната търговия между България и Китай възлиза на $4 млрд. орез 2023 г.

    Министър Петко Николов и посланикът на Китай у нас обсъдиха възможностите за развитие на двустранното икономическото сътрудничество
    24 юли 2024, 11:02 a+ a- a

    Снимка: МИИ

    Въпреки, че двустранната търговия достига близо $4 млрд през миналата година, все още съществуват неизползвани възможности за по-нататъшно разширяване на българския износ за Китай и по-конкретно на продукти, с които нашата страна е известна в Азия. Това стана ясно по време на среща между министъра на икономиката и индустрията д-р Петко Николов и посланика на Китайската народна република в България Н.Пр. г-жа Дай Цин Ли. С цел разширяване на българския износ за Китай  двамата обсъдиха проекта на Меморандум за сътрудничество в областта на електронната търговия. По думите на министър Николов документът предстои да бъде обсъден и съгласуван с всички заинтересовани институции у нас, предвид факта, че България, като страна-член на ЕС, прилага общата търговска политика на Съюза, част от която е и електронната търговия. 

    По време на срещата акцент бе поставен върху привличането на китайски инвестиции в сектори, в които страната ни има традиционни предимства и такива, които осигуряват висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката. Сред тях са машиностроенето, автомобилостроенето и производството на авточасти, електрониката и електротехниката, информационните и комуникационните технологии, селско стопанство и други. 

    „Съществуват отлични възможности за привличане на китайски компании в  българските индустриални зони“, посочи министър Николов. Той подчерта, че страната ни може да предложи на китайските инвеститори индустриални терени с изградена инфраструктура за позициониране на техните производствени мощности. По думите на д-р Николов през 2023 г. интерес към инвестиране в България е бил проявен от китайски фирми в биоферментацията, производството на авточасти, на електрически материали и други. 

    Обсъдени бяха и Сесиите на българо-китайската Междуправителствена смесена комисия за икономическо сътрудничество, които са важен механизъм за развитие на търговските връзки между двете страни. Поредната 18-та сесия предстои да се проведе у нас през следващата година. Министър Николов отправи предложение към китайската страна успоредно със сесията да бъде организиран и двустранен бизнес форум, който да предостави платформа на компании от двете държави за бъдещо успешно сътрудничество. Дискутирана бе и възможността за българско участие в предстоящото провеждане на 7-та Китайска международна изложба за вносни стоки. Друга тема на разговор между министър Петко Николов и Н.Пр. г-жа Дай Цин Ли бе развитието на стратегическата инициативата „Един пояс, един път“.

    Тази година се навършват 75 години от установяване на дипломатическите отношения между България и Китайската народна република.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    13 септември 2024, 16:27
    DSV купува Schenker за $15,9 млрд.
    Сделката ще създаде най-голямата логистична компания в света
    13 септември 2024, 15:37
    Най-новият модел на OpenAI може да... „разсъждава“
    Той може да дава отговори на сложни запитвания
    13 септември 2024, 15:35
    Индустриална зона „Загоре“ с договори за 1240 работни места
    Планираните инвестиции са за 150 млн. лв.
    13 септември 2024, 14:42
    Приключи станажнтската програма на Електрохолд за 2024 г.
    В 17-ото ѝ издание се включиха над 50 студенти
    13 септември 2024, 14:16
    13 септември 2024, 11:41
    Nedschroef обмисля нови инвестиции и разширяване на завода си у нас
    Нидерландската компания с база в Стара Загора получи сертификат за инвестиция клас "Б"