Кот д'Ивоар започва прилагането на препарата, разработен от Оксфорд и Серум институт Индия
Снимка: iStock
Втората в света ваксина срещу малария беше пусната в понеделник (15 юли), когато Кот д'Ивоар започна рутинна програма за ваксини, използвайки инжекции, разработени от Оксфордския университет и Серум институт в Индия.
Въвеждането на одобрената от Световната здравна организация (СЗО) ваксина R21 идва 6 месеца след като първата ваксина срещу малария, наречена RTS,S и разработена от британския производител на лекарства GSK започва да се прилага в рутинна програма в Камерун, припомня „Ройтерс“.
Около 15 африкански държави планират да въведат една от двете ваксини срещу малария тази година с подкрепата на глобалния алианс за ваксини Gavi.
Кот д'Ивоар е получил общо 656 600 дози от ваксината Oxford и Серум институт, която първоначално ще ваксинира 250 000 деца на възраст между 0 и 23 месеца в цялата западноафриканска страна. Ваксината е одобрена и от Гана, Нигерия, Буркина Фасо и Централноафриканската република.
Разпространението на втора ваксина е най-новото постижение в глобалната борба срещу маларията и трябва да помогне за справяне с проблем, който съществува много преди пускането на някоя от двете ваксини: търсенето им вероятно ще надхвърля предлагането в продължение на няколко години.
Експертите казват, че наличието на безопасни и ефективни ваксини срещу малария е важно за посрещане на търсенето. Инжекцията е предназначена да работи заедно със съществуващите инструменти, като мрежи за легла, за борба с маларията, която в Африка убива близо половин милион деца под 5-годишна възраст всяка година.
Индийският Серум институт, който произвежда ваксината, е произвел 25 милиона дози за първоначалното пускане на ваксината и „се ангажира да увеличи до 100 милиона дози годишно“, каза компанията в понеделник за пускането в Кот д'Ивоар.
От института обясниха, че предлагат ваксината за по-малко от $4 на доза, в съответствие с целта си да доставят ваксини на ниска цена в мащаб.
Резултатите от голямо изпитване през февруари показаха, че ваксината е предотвратила около три четвърти от симптоматичните случаи на малария при малки деца през първата година след като са били ваксинирани.
Експерти коментираха пред „Ройтерс“, че сравняването директно на двете ваксини срещу малария е трудно поради многото променливи, включени в изпитанията, но като цяло ефективността им е сходна - заключение, одобрено от СЗО.