четвъртък, 07 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8581 прочитания

    Д-р инж. Боряна Манолова: Очаквам Siemens AG да инвестира сериозно в Индустриалната метавселена

    Вижте какво споделя изпълнителният директор на компанията в България пред Economy.bg
    17 юли 2024, 13:40 a+ a- a

    Д-р инж. Боряна Манолова, Изпълнителен директор на Сименс България. Снимка: Сименс България

    Индустриалната метавселена (ИМ) е идеята чрез съчетаване на редица нови технологии (като изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност, цифрови близнаци, интернет на нещата и др.) да се даде възможност на хората да управляват сложни производствени операции чрез изцяло цифрови модели. Водещ световен доставчик на продукти и услуги в това направление е концернът Siemens AG. Свързахме се с изпълнителния директор на компанията в България - др. инж. Боряна Манолова, за да ни разкаже повече за нейните планове за развитие, мениджърския си подход и визията си за бъдещето на образованието и пазара на труда в България. Ето какво сподели тя пред екипа на Economy.bg:

    Г-жо Манолова, през 2024 г. се навършват 15 години, откакто поехте ръководството на регионалното дружество на Siemens в България. Какво се промени за това време?
    Промени се и много, и малко. На глобално ниво Siemens AG предприе поредица от мащабни трансформации, които ни позволиха да останем гъвкави и конкурентоспособни в дългосрочен план. Компанията отдели част от бизнесите си, като същевременно пренасочи портфолиото си към нови, перспективни области на технологично развитие. Междувременно дигитализацията и автоматизацията изцяло промениха начина, по който работим - от проектирането и производството на стоки до комуникацията и клиентските услуги. Също така сме свидетели на нарастващ фокус върху устойчивостта, която се превръща в основен приоритет. Това се отразява не само върху нашите вътрешни операции, но и в продуктите, услугите и решенията, които предлагаме на нашите клиенти. На локално ниво засилихме присъствието си, като продължаваме да изграждаме силни партньорства с местния бизнес.

    Какви са наблюденията Ви върху българския пазар?
    Самият български пазар значително узря. Клиентите вече не се задоволяват с основните функционалности; те изискват авангардни технологии и иновативни решения. Тази промяна ни кара постоянно да се развиваме и да адаптираме нашето портфолио, за да отговорим на тези непрекъснато нарастващи очаквания. Екипът ни също се разрасна като опит и разнообразие и ние продължаваме да инвестираме в нашите хора, насърчавайки култура на непрекъснато учене и развитие. Това, което остана непроменено, е силният фокус върху клиента и неговите нужди, както и придържането към основните ценности на Siemens – иновативност, надеждност, стремеж към съвършенство, мисъл за бъдещето.

    Как се планира да се промени портфолиото на Siemens през следващите 5-10 години? В кои направления очаквате да го разширите?
    Като компания, която е на пазара вече над 175 години, Siemens знае как да се адаптира и дори да изпреварва технологичните тенденции. През следващите години моите очаквания са глобалният концерн да инвестира сериозно в нови продукти, услуги и решения в сфери като адитивно производство, изкуствен интелект, киберсигурност, умни фабрики, edge технологии, интернет на нещата, симулации и дигитални близнаци, устойчиви сгради и инфраструктура. Всяка една от тези области крие огромен потенциал за позитивна промяна, павирайки пътя към появата на т.нар. Индустриална метавселена.

    За Вас като лидер кои са най-големите предизвикателства и кои са най-силните аргументи, когато печелите ключови проекти да бъдат възложени на екипа в България?
    Мисля, че едно от най-големите предизвикателства е навигирането в бързите, често бурни води на технологичните промени, като същевременно гарантираме, че нашият екип остава гъвкав, адекватен и подготвен. Когато става въпрос за спечелване на важни проекти в България, вярвам, че ключова роля за това играе нашият доказан опит и доверието, с което се ползваме сред нашите клиенти и партньори. Ние използваме задълбочените ни познания за местния пазар, съчетани с глобалните ресурси на Siemens AG, за да намерим и предложим най-подходящите решения. Нашата способност да приспособяваме предложенията си към специфичните нужди на клиентите и отдадеността ни към дългосрочните партньорства също ни отличават.

    Как бихте определили отношението си към рисковите решения и как комуникирате големите промени с екипа си?
    Вярвам, че поемането на пресметнати рискове е от съществено значение за растежа и иновациите. Моят подход към рисковите решения включва задълбочен анализ, търсене на различни гледни точки и гарантиране, че разполагаме със стабилни стратегии за овладяване на потенциални негативни ефекти. Когато пристъпваме към големи промени, прозрачността и диалогът са ключови. Откритата комуникация насърчава култура на доверие и позволява на всеки да се адаптира по-ефективно. Трябва да сме сигурни, че всеки член на екипа разбира обосновката зад решенията и очакваните резултати. Важно е да се вслушваме в техните отзиви и незабавно да адресираме техните притеснения, ако има такива.

    Планирате ли разширяване на екипа в България?
    Да, докато продължаваме да се разрастваме и диверсифицираме нашето портфолио и услуги, ще имаме нужда от нови квалифицирани професионалисти, които да се присъединят към нас. Предлагаме динамична работна среда, хибриден режим, множество социални придобивки, както и възможности за работа по авангардни технологии и проекти, които имат реално въздействие. Търсим експерти в различни инженерни дисциплини, особено такива с опит в автоматизацията, роботиката и дигитализацията. Софтуерните специалисти и анализаторите на данни също са много желани, тъй като все повече използваме данни, за да стимулираме вземането на решения и да оптимизираме операциите. Такива позиции вече са налични както за Европейския център за иновации в сградните технологии, така и за инженерния ни хъб във Варна, който работи по проекти за водещи производители от автомобилната индустрия в цял свят. Същевременно предлагаме широк спектър от позиции извън технологичния спектър като финанси и логистика, включително в нашия Център за обработка на клиентски поръчки в София. Силна работна етика, страст към технологиите и желание за учене са основни качества, които търсим у всички потенциални кандидати.

    Предвид бурното развитие на технологиите и в частност автоматизацията, как ще изглежда пазарът на труда в България след 5 години според Вас?
    Очаквам пазарът на труда в България да претърпи значителни промени поради бързото развитие на технологиите и в частност изкуственият интелект. Можем да прогнозираме нарастващо търсене на висококвалифицирани специалисти в области като data science, машинно обучение и киберсигурност. Работните места все повече ще изискват напреднали технически умения и адаптивност към новите технологии. Много от традиционните длъжности също ще се развият и ще има по-голям акцент върху непрекъснатото учене и преквалификация. Освен това може да очакваме масовото навлизане на по-гъвкави работни условия, включително работа от дистанция, тъй като цифровите инструменти позволяват по-голяма свързаност и сътрудничество.

    Вие сте голям радетел за подобряване на качеството на образованието у нас. Кои според Вас са стъпките, които в спешен порядък трябва да бъдат предприети, за да може то да бъде адекватно на търсенето от бизнеса?
    Да, това наистина е тема, която силно ме вълнува и по която работим активно заедно с моите колеги от години. Siemens България има дългогодишни партньорства с водещите висши учебни заведения в страната като ТУ-София, ТУ-Пловдив, ТУ-Варна, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”, Висшето училище по телекомуникации и пощи, Стопанския факултет на Софийския университет и други. Имаме оборудвани десетки лаборатории, участваме в адаптирането на учебните програми, наши експерти изнасят лекции и семинари пред студенти, работим активно с ръководствата на университетите, развиваме стажантски и стипендиантски програми. Вярвам обаче, че все още има какво да се направи в посока подобряване на качеството на висшето образование. Първо, трябва да продължим да модернизираме учебната база в техническите специалности с фокус върху интегрирането на най-новите технологии и натрупването на практически опит в обучението. Сътрудничеството между образователните институции и бизнеса трябва да бъде засилено още повече, за да се гарантира, че програмите отговарят на нуждите на индустрията. Освен това, инвестирането в обучение на преподаватели и предоставянето на необходимите ресурси за целта са от решаващо значение за осигуряване на висококачествено образование. И накрая, насърчаването на култура на учене през целия живот и непрекъснато професионално развитие е от съществено значение, за да сме в крак с технологичния (и не само!) напредък.

    Кои са областите, към които бихте посъветвали младите да се насочат, за да увеличат своите шансове за кариерна реализация в бъдеще?
    Като представител на технологичен концерн, разбира се, бих посъветвала младите хора да се фокусират върху области, които са в челните редици на техническия напредък и иновациите. Сфери като роботика, изкуствен интелект, киберсигурност и възобновяема енергия предлагат значителни възможности за кариерно израстване и положително въздействие върху обществата и икономиките ни. Но развитието на силни умения за решаване на проблеми, креативност и адаптивност също е толкова важно. Прегръщането на идеята за учене през целия живот и непрекъснатото осъвременяване на техните умения ще бъде от решаващо значение в един непрекъснато развиващ се пазар на труда. Освен това натрупването на опит чрез стажове, проекти и сътрудничество с професионалисти в индустрията може да осигури ценни прозрения и връзки. И накрая, култивирането на меки умения като комуникация, работа в екип и лидерство ще подобри способността им да се развиват и процъфтяват в разнообразна и динамична среда.

    Вижте профила и актуалните позиции за работа и стаж на „Сименс“ ЕООД в JOBS.bg

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Отпускат близо 1,4 млн. лева за компенсиране на неприети деца в детските градини
    По мярката се компенсират семейства на деца от 3-годишна възраст до 1-ви клас
    преди 12 часа
    Държавата дава близо 4 млн. лева за суперкомпютъра в "София Тех Парк"
    Правителството одобри увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк"
    преди 13 часа
    „Солент Филм“ ООД ще изгради модерен киноцентър в Индустриален парк София- Божурище
    Инвестицията е в размер на 30 млн. лв. и ще създаде 40 постоянни и близо 1000 временни работни места
    преди 17 часа
    ЕС договори нови данъчни правила в цифровата ера
    Целта е противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията
    преди 19 часа
    Nvidia води скока на пазарната стойност сред глобалните компании
    Пазарната ѝ капитализация на достигна $3,26 трилиона през октомври