Край Петрич беше открита уникална антична статуя от ІІ век
сн: БАН
Археологически екип, воден от проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН), разкри на 3 юли 2024 добре запазена статуя в античния град Хераклея Синтика, край село, Рупите, община Петрич.
По първоначална преценка (предната част на скулптурата е все още трудно видима) тя представя бог Хермес и била изваяна от един мраморен блок през ІІ век сл. Хр. Статуята преживяла силно земетресение в самия край на ІV век, след което била скрита в неработещ римски канал заради напрежение между езичници и ранни християни. Християнството било обявено в 380 г. за единствената разрешена религия в Римската империя.
Статуята ще бъде изложена в Историческия музей в Петрич.
Тя вече влезе в световните медии. NYT, CNN, Fox News и др. писаха за уникалното откритие.
Преди дни министърът на културата Найден Тодоров инспектира хода на дейностите в един от най-значимите археологически обекти в страната – Античния град Хераклея Синтика.
„Откритието е от огромно значение не само в национален, но и в световен мащаб. Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници“, сподели Тодоров. По думите на министър Тодоров имаме огромна база да бъдем горди и да вървим напред с гордо вдигнати глави. „За тази цел първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат своята работа, защото в момента, в който подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде под общия прожектор на всички и това е моментът, в който ние ще може да бъдем горди от това, което сме“, подчерта министърът на културата.
Министерството на културата осигури допълнителни средства от държавния бюджет в размер на 300 000 лв. за проучванията там. Античният град Хераклея Синтика е сред 7 приоритетни обекта, включени в Програмата за „Опазване на недвижимото културно наследство“ на Министерството на културата. Те ще бъдат финансирани с общо над 2 милиона лева.
Хераклея Синтика е разположен на границата между древните области Тракия и Македония. Това е единственият гръко-македонски град в България, изследван археологически. Археологическата недвижима културна ценност „Античен град Хераклея Синтика с прилежащи некрополи“ е с обща площ 1013,291 дка. Част е от движението „Опознай България – 100 национални туристически обекта“.