Френският антитръстов регулатор е първият, който разследва компанията а чипове
Снимка: Nvidia
Nvidia ще бъде обвинена от френския антитръстов регулатор за предполагаеми антиконкурентни практики, казаха хора, които са пряко запознати с въпроса, което го прави първия орган, който действа срещу производителя на компютърни чипове, съобщи „Ройтерс“.
Френското т. нар. изложение на възраженията или обвинителният акт ще последва изненадващи проверки в сектора на графичните карти от септември миналата година, които според източници са насочени към Nvidia. Проверките бяха резултат от по-широко разследване в сектора на облачните изчисления.
Най-големият производител на чипове в света, използвани както за изкуствен интелект, така и за компютърна графика, отбеляза скок на търсенето на своите чипове след пускането на генеративното AI приложение ChatGPT, което предизвика регулаторен контрол от двете страни на Атлантика.
Френският орган, който публикува някои, но не всички свои изложения на възражения към компаниите, и Nvidia отказаха коментар. В регулаторна документация от миналата година компанията съобщава, че регулаторите в Европейския съюз, Китай и Франция са поискали информация за нейните графични карти.
Малко вероятно е Европейската комисия да разшири своя предварителен преглед на този етап, тъй като френският орган проучва Nvidia, казаха други хора, които са пряко запознати с въпроса.
В доклад, публикуван миналия петък относно конкуренцията в генеративния AI, френският надзорен орган цитира риска от злоупотреба от страна на доставчиците на чипове.
Той изразява загриженост относно зависимостта на сектора от софтуера за програмиране на чипове CUDA на Nvidia, единствената система, която е 100% съвместима с графичните процесори, които станаха основни за ускореното изчисление. Регулаторът също така изразява безпокойство относно последните инвестиции на Nvidia в доставчици на облачни услуги, фокусирани върху AI, като CoreWeave.
Компаниите рискуват да бъдат глобени до 10% от техния глобален годишен оборот за нарушаване на френските антитръстови правила, въпреки че могат също така да направят отстъпки, за да предотвратят санкциите.
Министерството на правосъдието на САЩ поема водеща роля в разследването на Nvidia, докато разделя контрола на Big Tech (бел.ред.: големите технологични компании) с Федералната търговска комисия, каза източник, запознат с въпроса, пред „Ройтерс“.