неделя, 06 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    10966 прочитания

    ИТ лидерите в България: Апостол Терзиев, съосновател и CTO, НОТО

    Създадохме Ното като продукт, за който на предишните ни работни места твърдяха, че е мисия невъзможна. Решихме да бъдем упорити и това, което започна като на шега, прерасна в компания със 60 служители и клиенти на 4 континента, споделя Апостол
    20 юни 2024, 13:38 a+ a- a

    Снимка: Апостол Терзиев, съосновател и CTO, НОТО

    Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В тази рубрика целта е да разкажем за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?

    Запознайте се с Апостол Терзиев - доказан лидер в областта на технологиите с над 14 години опит в разработката на софтуер и инфраструктура на лидерски позиции. Пикът на неговото кариерно развитие е встъпването в длъжност като главен софтуерен архитект на третата най-голяма маркетингова агенция в света.

    С магистърска степен по индустриална автоматизация, Апостол днес е един от съоснователите на Ното, като изпълнява функцията на главен технически директор. В тази роля Апостол отговаря за технологичния успех и операциите на компанията, развитието на инфраструктурата и екипа.

    Апостол, разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
    Завършил съм автоматизация на технологичните процеси в Химикотехнологичен и металургичен университет и в момента съм в процес на придобиване на докторска степен. От придобиването на първото си образование най-много оценявам контактите и изградените взаимоотношения от него. След 2000 година университетите бяха в трудно положение и най-много оценявам, че хората, които открих, ме вдъхновиха да уча, за да мога, а не защото трябва.

    Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
    Ако можех да се върна тогава със сегашното си знание, бих започнал да практикувам професията много по-рано. Не бих променил пътя, по който съм преминал, защото ме срещна именно с хората, които ми помогнаха да се насоча в правилната посока. Съветът ми към младежите хора е да учат с разбиране и да учат, за да могат, не само за дипломата и квалификацията.

    Каква беше първата Ви работа и как се чувствахте тогава?
    Първата ми работа беше за израелско-българска компания. Работих на половин работен ден, докато учех магистратурата, и работих по едни от най-интересните проекти в живота ми. Работих по мините в ТЕЦ „Марица-изток“, работих по изграждането на гидираща система на обсерваторията в Рожен, развих проект за интеграцията на автоматичните камери на КАТ, разработвах и счетоводната система на водеща маркетинг компания, което отключи интереса ми към плащанията и превенцията на измами.

    Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
    Един от най-живите ми спомени е присъединяването ми към Skrill (познат днес като Paysafe) като първия Java Developer там, който трябваше да премести цялата система от Perl на Java. Спомням си, че този проект беше доста предизвикателен за мен, но имах щастието да попадна на екип, който се вслушваше във всяка моя дума и идея и ми гласува пълно доверие и уважение. Нещо, което, между другото, много ми помогна там, е именно образованието ми като инженер. Образованието като инженер развива умението за разрешаване на проблеми, нещо, което ми се иска повече софтуерни разработчици да съумеят да прилагат.

    Как започнахте в настоящата компания?
    С другите съоснователи създадохме Ното като продукт, за който на предишните ни работни места твърдяха, че е мисия невъзможна и една мечта. Решихме да бъдем упорити и ето ни днес – това, което започна като на шега, прерасна в компания със 60 служители и клиенти на 4 континента. Софтуерът ни е много конкурентен, защото може да предлага разнообразни решения за всеки клиент, свързани с превенцията на финансови измами и изпиране на пари. Така успяваме да помогнем на клиентите ни да оптимизират с до 75% ръчните операции и да намалят финансовите измами с до 50%. 

    Какви са Вашите отговорности днес?
    Днес в ролята си на главен технологичен директор имам отговорната задача да задавам тона за стратегическото развитие и да поддържам културата и ценностите, които сме заложили при стартирането на компанията – най-важното за нас е да работим със съвестни хора. И за мен е важно да отбележа, че въпреки стратегическата си и лидерска роля, не съм спрял да пиша код и дори го пиша ежедневно.

    Как бихте обяснили на едно 5-годишно дете какво работите? А на баба си:)?
    Пазя парите на хората да не ги откраднат в интернет.

    Какво Ви мотивира?
    Основно ме мотивира това да направя нещо по-добро, което другите още не са открили. Опитвам се да прилагам на практика това, което знам. Тази мисъл и цел ни обедини с другите съоснователи – да създадем конкурентен продукт, който да обединява както превенцията на измами, така и превенцията на изпиране на пари. Продукт, който е предизвикателен, но изключително интересен за разработка и поддръжка, и родил се от практическите и реални нужди на пазара.

    С какво не бихте направили компромис?
    Не бих направил компромис с принципите, с които започнахме Ното с основателите. Не обичам да вземам решения, повлияни само от комерсиална перспектива – винаги търся добавената стойност за екипа, средата, личния си морален компас и посоката ни. Вярвам, че след като по-голямата част от ежедневието ми преминава в работата, искам работата ми винаги да ми доставя удоволствие. Няма нужда да споменавам, че не бих направил компромис с нищо, което би засегнало семейството ми. Не бих жертвал щастието си заради успеха.

    Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?
    Първо се стремим да привличаме ХОРА. Да са хора, които мислят – не хора, които само имат опит. Защото опитът невинаги означава желание и възможност да се свърши качествено работата. Аз мога да работя с всякакви хора, за мен от голяма важност е да знам каква е тяхната мотивация. Трудно работя с хора, които нямат ясна лична цел и мотивация защо вършат работата си или които се движат по инерция. Гордея се, че в Ното сме привлекли професионалисти, които работят със страст и имат искрен интерес към нея – само така се изгражда висококачествен краен продукт.

    Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
    Ще го кажа от перспективата на един технологичен мениджър: най-важното – не трябва да се изолира от технологията. Когато един мениджър действа по-скоро като администратор, той започва много повече да пречи на развитието на продукта и екипа, отколкото да помага. Той трябва винаги да разбира технологията, да я ползва, да вярва в нея, всеки ден да чете и да се образова. Второто нещо е да бъде скептичен към “модата”. Подчиняването на технологиите на „какво е модерно“ без пречупването през спецификите на компанията, води до грешки, което съм виждал многократно. Правенето на технология само и единствено на икономическата полза, никога не е водило до експлозивно развитие. Такова се постига само от хора, които са фокусирани върху стойността, искат да надминат границата на възможното. Третият ми съвет за успешния мениджър е да гледа на екипите си като хора, не като ресурси. Ако работиш с хората като хора, те ще се отблагодарят със същото. Установявам, че това е всъщност и най-голямото предизвикателство.

    Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариера и какво научихте от тях?
    Предизвикателство №1 беше да се науча, че работата по 16 часа на ден не води винаги до резултата, който очаквам. Човек трябва да се грижи за себе си – трудно научен урок, който ми струва много. Предизвикателство №2 ми е делегирането – запазването на границата докъде трябва да си въвлечен и кога да го прехвърлиш на някой друг, до ден днешен е едно от големите предизвикателства. Най-вече защото хората са различни и този подход е строго индивидуален към всеки нов член на екипа.

    Ако знаехте това, което знаете днес, какво бихте променили?
    Първо, бих си купил много биткойни, когато бяха по-евтини :) Бих заложил повече на практическото си развитие, когато учих. Може би не бих работил за огромна корпорация. Имам също силен интерес към енергетиката. Но бих ли се насочил към нея, ако имах магическа пръчка – по-скоро не. Енергетиката е много силно зависим от държавата сектор и често решенията там са не водени от техническия прогрес, а от политически и други решения. Развитието на собствен продукт повече съответства на моралния ми компас.

    Как си представяте развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
    В последните години доста компании получиха сравнително лесно достъп до финансиране, което пренасити пазара от нововъзникнали бизнеси. Наблюденията ми са, че не всички от тях имат истинска добавена стойност и смятам, че в следващите 5 години ясно ще се забележи кои са истински ценните продукти, които излязоха на пазара. А именно добрите компании ще изкарат България на глобалната карта в ИТ индустрията.

    Вижте профила и актуалните позиции за работа на NOTO в Jobs.bg

     ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:

    Христо Тодоров – Founder & VP of Technology в CleverPine
    Лальо Таков – Tech Manager в AXSMarine

    Танер Илязов, Delta Source

    Владимир Видинлиев, Merkle Bulgaria
    Мариана Гостева, Ubisoft Sofia
    Пенка Бочева, EPAM Systems България

    Недко Пенев, Cognyte Bulgaria
    Явор Попов, PhoneArena
    Ваньо Ванев, VSG Bulgaria
    Александър Джонгаров, Delta Source
    Владислав Янков, Equinix България
    Антон Ганев, Tek Experts
    Симеон Костадинов, GlobalFoundries Bulgaria
    Стоян Димитров, Yotpo SMSBump
    Деян Парушев, INDUSTRIA
    Георги Постолов, GlobalFoundries Bulgaria
    Марин Василев, Coretech Bulgaria
    Надежда Данабашева, PSInteractive
    Димитър Камбарев, Bosch Engineering Center Sofia
    Иван Гойчев, Cobuilder
    Александър Димов, „Адастра“
    Благовеста Пугьова, Childish
    Огнян Траянов, ТехноЛогика
    Ивайло Връбчев, Helecloud
    Вихрен Славчев, Мнемоника
    Стефан Стефанов, Progress
    Николай Николов, Mansion Bulgaria
    Калоян Петров, Smart IT
    Иван Дудин, Acronis
    Светослав Спасов, KPMG ITS
    Илия Николов, Devision
    Динко Манолов, Модис България
    Владимир Димитров, ITGix
    Недялко Миленков, Scalefocus
    Александър Кондов, News UK екип в Questers
    Мартин Антонов, AtScale
    Екатерина Недялкова, Experian България
    Костадин Йорданов, FITE
    Боян Шейтанов, Astea Solutions
    Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
    Светлин Николаев, Progress
    Мохамед Соула, SEEBURGER
    Дарин Маджаров, „Уча.се“
    Стоян Дамов, Tick42
    Елеонора Георгиева, МенторМейт
    Драгомир Николов, VMware - CPBU
    Атанас Райков, Rakuten Viber
    Иван Александров, eBag
    Иван Петров, Paysafe
    Михаил Панайотов, TechPods
    Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"
    Михаил Петров, Schwarz IT България


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Microsoft инвестира €4,3 млрд. в Италия
    Инвестициите са планирани за следващите 2 години в сферата на AI и облачна инфраструктура
    преди 1 ден
    ИСС: Внедряването на AI ще повиши икономическия растеж на България
    Страната ни има по-малко от 2 години, за да хармонизира законите си с европейските правила за AI, предупреждават от Икономическия и социален съвет
    преди 1 ден
    Търсенето за новото поколение чипове на Nvidia е „безумно“
    Това заяви изпълнителният директор на компанията Йенсен Хуанг
    преди 1 ден
    Вече има българи, инвестирали в имоти на Мавриций
    Основният интерес на българските купувачи към международни имоти за спекулативни инвестиции е насочен към Дубай, споделят от Unique Estates
    преди 1 ден
    Германия иска да е световен лидер в квантовите технологии
    Това заяви канцлерът Олаф Шолц при откриване на център за данни на IBM
    преди 1 ден
    Държавите от ЕС подкрепиха митата върху вноса на електромобили от Китай
    През юли ЕК наложи временни мита върху вноса на електрически коли от Китай