Според S&P Global глобална оценка на геополитическия риск, който вече смятат за повишен, се влошава
Снимка: iStock
Цените на петрола се повишиха с повече от 10% тази година и са близо до шестмесечен връх, след като израелските самолети хвърлиха бомби върху консулството на Иран в Дамаск, Сирия. Суровият петрол Brent, един от основните световни петролни бенчмаркове, се търгува за $88,66 за барел. Въздушният удар, при който бяха убити две основни фигури от въоръжените сили на Иран, сред шестима други, идва на фона на опасения, че продължилата месеци война на Израел в Газа може да ескалира в по-широк регионален конфликт, коментира Quartz.
Израел не е поел отговорност за атаката, но „Ал Джазира“ отбелязва, че тя отговаря на модела на израелската военна дейност в Сирия. „Асошиейтед прес“ съобщава, че израелски военен говорител е направил връзка между въздушния удар и атака с дрон срещу военноморска база в Южен Израел. Иран, който е съюзник на Хамас, не се е намесил директно, но страната заяви, че въздушният удар „няма да остане без отговор“.
Досега петролните пазари бяха сравнително оптимистични относно войната на Израел в контролираната от Хамас палестинска територия след атаката на групата през октомври, която уби 1200 израелци. Оттогава повече от 33 000 палестинци са загинали, а израелската блокада на хранителните доставки за цивилните в ивицата Газа доведе до нарастващи предупреждения за глад. Но това може да се промени.
S&P Global предположи, че „избухването на войната между Хамас и Израел в Близкия изток оказва допълнителен възходящ натиск върху нашата глобална оценка на геополитическия риск, който вече смятаме за повишен и влошаващ се“.
Основният риск според фирмата би бил енергиен шок. Ако Иран намали износа на петрол, това може да повиши цените, ако страни като Саудитска Арабия не компенсират с по-високо производство. Освен това Иран може да задуши трафика към близкия Ормузки проток, което би могло сериозно да ограничи световната търговия. Това би било увеличена версия на търговските прекъсвания, предизвикани от хусите, съюзници на Иран, в Червено море.