събота, 25 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    21857 прочитания

    Как се привличат, подбират и ангажират медицински специалисти в България?

    Как оперира една болница като работодател и пред какви предизвикателства се изправя, разказва Антония Зарева - Ръководител Човешки Ресурси на ВИТА
    25 януари 2024, 15:29 a+ a- a

    Антония Зарева - Ръководител Човешки Ресурси на болница ВИТА. Снимка: Economy.bg

    Какви са спецификите на пазара на труда в сектор „Здравеопазване“ в България? Как функционира една болница като работодател и какви са предизвикателствата в привличането, подбора, ангажирането и задържането на медицински специалисти в силно конкуретна среда, каквато е здравеопазването? По тези теми разговаряме с Антония Зарева - Ръководител Човешки Ресурси на болница ВИТА. 

    Болница ВИТА е първото частно здравно заведение в София, създадено преди повече от 32 години. Първоначалната и всички последващи инвестиции са на семейство от лекари. Някои от специализираните структури в Болница ВИТА са ВИТА Инвитро център за лечение на пациенти с репродуктивни проблеми, Дисплазия център за профилактика на заболяванията на маточната шийка, ВИТА Херния център, Център по метаболитна и бариатрична хирургия за лечение на болестното затлъстяване. Наскоро в Родилното отделение се роди 10000-ното бебе в 19-годишната история на ражданията в болница ВИТА.

    Антония Зарева е завършила бакалавърска степен по „Икономика и организация на труда“ в Университета за национално и световно стопанство, след което придобива магистърска степен по „Управление на човешките ресурси“ в същия университет. Има над 16 години опит в областта на управлението на хора. 

    Антония, разкажете ни как станахте Ръководител Човешки Ресурси на ВИТА и какви са отговорностите Ви? Кое е различното да си HR мениджър в сферата на здравеопазването?
    Доколкото познавам практиката на управление на човешките ресурси в българските фирми смятам, че дейностите са свързани с подбора на хора, активно участие в уреждането на трудовите отношения, поддържането на трудовите досиета, въведението на новите служители в работните процеси и тяхното обучение. Всички изброени дейности не съдържат нищо свързано с „управление“.
     
    За мен човешките ресурси са гръбнакът на всеки успешен бизнес. Това, което аз приемам за мое основно задължение, е изграждането на корпоративна култура и фирмена среда. Това е изключително отговорна задача, която изисква време и постоянна работа, защото пряко рефлектира върху цялостните резултати на бизнеса. Именно поради тази причина компанията трябва да е сигурни, че разполага с HR специалисти, които да изградят бизнес среда и да управляват персонала и процесите, свързани с него по най-добрия и ефективен начин. 
     
    Да бъдеш HR мениджър в сектор „Здравеопазване“ е много различно от това да отговаряш за човешките ресурси в корпорация, въпреки че са налице ключовите приоритети на човешките ресурси. Една от най-големите трудности, с които се сблъсквам всекидневно, е липсата на медицински кадри - хроничен проблем за този сектор със силно конкурентна среда.
    Смятам, че всичко, което правя като професионалист, е да подпомогна управлението на процесите, свързани с човешки ресурси по най-добрия начин. Благодаря  на управителите на МБАЛ ВИТА - д-р Тихомир Савчев и на ДКЦ ВИТА - д-р Анна Савчева, за доверието, което ми гласуваха, като избраха мен за тази позиция преди 6 години.
     
    Колко и какви медицински специалисти работят в болница ВИТА към момента? 
    Болница ВИТА включва болничен стационар с над 200 болнични легла, осем операционни зали, модерна реанимация, Отделение по Акушерство и гинекология, Неонатология, Отделение по оперативна гинекология и тазова хирургия, Отделение по урология със сектор Детска урология, Отделение по Хирургия, Отделение по ортопедия и травматология, Отделение по пластично- възстановителна и естетична хирургия, кабинети с доказани професионалисти в над 30 области на съвременната медицина и административен блок.
     
    Водещите принципи в работата на целия екип, които наброява над 350 медицински и немедицински кадри, са безкомпромисното качество на медицинските услуги и индивидуално отношение към всеки един пациент.
     
    Немедицинският персонал е с нужната професионална квалификация, която гарантира и осигурява ефективно функциониране на болницата и администриране на процесите в нея.
     
    Каква беше 2023 за болница ВИТА от гледна точка на работодател? Разрастнахте ли екипа си и с колко и какви специалисти?
    В последните 2 години се  наблюдава промяна в разбирането на служителите за добър работодател. Кандидатите са все по-селективни, а конкуренцията за таланти расте с бързи темпове. През 2023 г. човешките ресурси все по-осезаемо се насочиха към благосъстоянието на служителите, гъвкавите модели на работа и брандинга на работодателя. Добре позиционираната работодателска марка до голяма степен привлича добри кандидати.
     
    Доброто име на Болница ВИТА, изградено през годините, и доверието на пациентите, изключително много допринасят за привличането квалифицирани кадри. Болницата непрекъснато е в търсене на доказани специалисти, който да осигурят качествени медицински услуги на пациентите. 
     
    Като база за обучение на лекари, специализанти на МУ-София и МУ-Плевен, към нас има голям интерес от страна на младите лекари, особено при обявяването на конкурси за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.  
     
    Каква е Вашата стратегия за привличане на медицински специалисти на висококонкуретния пазар на труда в сферата на здравеопазването?
    Високите медицински умения на нашите специалисти, грижата за пациентите, внедрените водещи медицински технологии и съвременни методи за лечение отреждат на Болница Вита водещо място сред лечебните заведения в България. Стратегическата цел на МБАЛ ВИТА е постоянното й развитие и усъвършенстване като лидер в съвременната медицина. Всички усилия на екипа са насочени към предоставяне на все по-добри медицински услуги. Реализирането на целта е резултат от интегриране и прилагане достиженията на медицинската наука и практика в обслужването на пациентите и насърчаване на професионалното развитие на здравните кадри. 
     
    Кои са най-големите предизвикателства, с които се сблъсквате при подбора на персонал?
    Свидетели сме на един от най-динамичните периоди по отношение на работата и управлението на хора. HR лидерите, както и всички мениджъри на различни нива в компаниите, са изправени пред общо предизвикателство да намерят „правилните хора“. Подборът и назначаването на кадрите в Болница ВИТА е съобразен с разпоредбите на Кодекса на труда и Закона за лечебните заведения.
     
    Мисията на всяко здравно заведение е да помага за повишаване качеството на живот на хората, за профилактика на здравето, диагностика и лечение. Затова всички дейности, които се управляват в Болница ВИТА, имат голяма обществена значимост. Най-голямото предизвикателство пред нас е да осъществим мисията си, изправени пред изпитанията на новото време – липсата на мотивирани медицински кадри и промяната в приоритетите на търсещите работа и реализация.
     
    От какви медицински специалисти имате най-голяма нужда в момента и за какви специалисти конкуренцията е най-голяма на пазара на труда?
    Даването на точна диагноза и последваща терапия, професионалната грижа за двойките, които планират да станат родители, до раждането на тяхната рожба, благодарността в очите на излекуваните пациенти, мотивира екипите да са обединени и да работят като едно голямо семейство, водено от споделени цели.
     
    Постоянно приобщаваме нови водещи медицински специалисти към нашия екип, за да отговорим на нарастващите очаквания и изисквания на пациентите.  И въпреки големите положени усилия да намерим и привлечем професионалисти, трудностите понякога са по-големи от успехите ни.
     
    В момента липса на кадри има в сферата на клиничната лаборатория, микробиологията, вирусологията, патологията и др. Предлагаме висококонкурентни условия за работа и професионална реализация, затова се надяваме, че и в бъдеще ще привличаме професионалисти.
     
    На какво държат най-много медицинските специалисти при избор на работодател? Какво показват Вашите наблюдения?
    В България медицината винаги е била на високо ниво, трябва да се гордеем, че освен утвърдени специалисти, има и много талантливи млади хора, които са в началото на кариерата си. За нас от Болница ВИТА е гордост, че можем да им предложим кариерен път, в който да развият пълния си потенциал. 
     
    Ние заставаме твърдо зад силата на образованието и подкрепяме развитието на уменията и повишаване на квалификацията. Като лечебно заведение знаем, че това е водещото за всички медицински специалисти. Наш приоритет е да работим и създаваме кадри, който да  имат нужните познания и квалификация да участват в развитието на българското здравеопазване с адекватни идеи и предложения, да дават своя принос в решаването на специфични здравни проблеми за подобряване качеството на здравните грижи.
     
    Какви стратегии за задържане, ангажиране, мотивиране и развитие на специалистите в екипа на болница Вита прилагате?  
    Смятам, че мотивацията за действие и работа не трябва да идва само от работодателя или от HR мениджъра, а да бъде резултат от лична самооценка и амбиция. Вярвам, че добрият професионалист се развива не само благодарение на стимули, а е воден от самомотивация. Това е въпрос на личностно развитие и не бих могла като HR да влияя върху нагласата на нашите служители, но наблюдавам както ниска самооценка, така и свръхочаквания, основани на нереална представа за собствените възможности. Когато човек няма обективно възприятие за своите качества и потенциал, често е много зависим от стимулите. Тяхното въздействие обикновено е краткотрайно, а липсата води до демотивация. Точно демотивацията е в основата на неотговорно и дори непрофесионално поведение към работния процес.  
     
    Това са процеси, които наблюдавам най-вече при нискоквалифицирания персонал. За съжаление има хора, които нямат стремеж за професионално развитие - за тях най-важни са възнаграждението и условията на работа съгласно собствените им критерии.  В същото време има служители, които сами търсят и очакват възможности за повишаване на квалификацията и уменията и ние се стремим да ги подпомагаме. За ръководството на Болница ВИТА водещ приоритет, наред с развитието на добрите работодателски практики по линия на възнаграждения, социални придобивки и инициативи, е да подкрепяме индивидуалното развитие и мотивация. От друга страна нашата основна цел е да насърчаваме колективния дух и партньорство, за да могат всички екипи да работят като един организъм. 
     
    Как изглежда пакетът от придобивки на болница Вита? Има ли нещо отличително, което е свързано конкретно с работата в сферата на здравеопазването?
    За да имат желания ефект, социалните придобивки трябва да са съобразени с потребностите на служителите, както и да оправдават очакванията им.  В зависимост от вида си, всички придобивки създават различни възможности и стимулират служителите индивидуално. Хората са различни и удовлетвореността от социалните придобивки също не е еднаква.
     
    В Болница ВИТА залагаме на стандартен пакет социални придобивки и условия за работа: гъвкав работен график, ваучери за храна, карти с отстъпки за различни активности, с който да полагат грижа за здравето си, допълнителен платен годишен отпуск за обучение, както и преференциално здравно обслужване за служителите и техните семейства.
     
    Какво може да се направи според Вас все повече медицински специалисти да избират кариера в България?
    Голяма част от младите лекари и медицинските сестри търсят реализация извън България.  Финансовата страна е една част от причините, които карат младите лекари да напускат страната, но също и липсата на мотивация и перспективи за развитие. Възможностите за тяхното кариерно развитие в България не са много ясни по чисто законодателни причини. В повечето европейски страни  завършващите лекари имат възможност веднага да започнат специализация. В България трудностите за започване на специализация остават нерешени от години и това е основна причина млади хора да търсят работа далеч от родината. Образованието по медицина в България е на високо ниво, жалко е, че университетите у нас са донори за млади и перспективни умове за чужбина.
     
    Добри управленски решения, насочени към развитие, професионално израстване и квалификация, добри условия на труд - това са възможностите, който според мен ще накарат младите хора да останат и да се реализират в България. 
     
    Какви са приоритетите в HR политиката на болница Вита за 2024 и какво ново предстои?    
    През 2024 г. не просто ще трябва да се адаптираме към значителните промени, настъпили в настоящата бизнес среда, а ще трябва да насочим усилията си към по-устойчиво бъдеще, фокусирано върху бизнес целите на болница ВИТА. Те са свързани с предоставяне на  качествени медицински услуги, икономическа ефективност и финансова стабилност в условията на икономическата криза и лимитирано финансиране от НЗОК в рамките на делегираните бюджети. 
     
    Най-важната перспектива, която предстои и ще бъде фокус на нашите усилия, е да получим акредитация като университетска болница. Това е свързано с мащабния проект за разширяването на базата, увеличаването на персонала, създаването и структурирането на Академия за обучение на медицински специалисти.
     
    Както досега, и през 2024 г. политиката на болница ВИТА е насочена към предоставяне на достъпни, своевременни, адекватни и качествени медицински услуги на пациентите. Това се постига чрез непрекъснато усъвършенстване на кадрите, съобразно световните тенденции, и създаване на атрактивна среда за работа и изява. 
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 часа
    OpenAI стартира първият си AI агент
    Operator може да използва компютър вместо вас
    преди 20 часа
    Ипотечните кредити у нас вече с ръст от 30%
    Вижте колко пари държат българите на депозити в банките
    преди 21 часа
    Тъмп: Произвеждайте в Америка или плащайте мита
    Това заяви американският президент в разговор с представители на форума в Давос
    преди 22 часа
    Какво е Ла Ниня?
    И какви климатични промени ще причини в глобален мащаб?
    преди 1 ден
    Близо 40% ръст на потреблението на електроенергия в Западна България
    Според данни на Електрохолд причините са ниските температури през декември и изборът на все повече домакинства да се отопляват на ток
    преди 1 ден
    Норвежката централна банка остави лихвите непроменени
    Институцията се готви да започне намаления през 2025 г.