Става дума за проследяване на потребители, които са сърфирали в режим „инкогнито“
Google се споразумя по дело, според което търсачката тайно е следяла използването на интернет от милиони хора, които са смятали, че сърфират частно, съобщава „Ройтерс“.
Окръжният съдия на САЩ Ивон Гонзалес Роджърс в Оукланд, Калифорния, отложи насрочения за 5 февруари 2024 г. процес по предложения групов иск на 28 декември 2023 г., след като адвокатите на Google и на потребителите казаха, че са постигнали предварително споразумение.
Делото иска поне $5 млрд. Условията на споразумението не бяха оповестени, но адвокатите казаха, че са се съгласили на обвързващ план чрез посредничество и се очаква да представят официално споразумение за одобрение от съда до 24 февруари 2024 г.
Ищците твърдят, че анализите, бисквитките и приложенията на Google позволяват на отдела на Alphabet да проследява тяхната дейност, дори когато настроят браузъра Chrome на Google в режим „инкогнито“, а други браузъри в режим на „частно“ сърфиране.
Те казаха, че това е превърнало Google в „неотчетно съкровище от информация“, като е позволило на компанията да научи за техните приятели, хобита, любими храни, навици за пазаруване и „потенциално смущаващи неща“, които търсят онлайн.
През август Роджърс отхвърли предложението на Google да прекрати делото. Тя каза, че е отворен въпросът дали Google е дал правно обвързващо обещание да не събира данни на потребителите, когато сърфират в личен режим. Съдията цитира политиката за поверителност на Google и други изявления на компанията, които предполагат ограничения за информацията, която може да събира.
Заведено през 2020 г., делото обхвана „милиони“ потребители на Google от 1 юни 2016 г. и поиска най-малко $5000 обезщетение на потребител за нарушения на федералните закони за подслушване и поверителност на Калифорния.