четвъртък, 16 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1922 прочитания

    Откриха първата регионална иновационна долина за биоикономика и храни в България

    Пловдивската иновационна долина вече има партньор от Белгия, с който ще създаде иновационен клъстер
    13 октомври 2023, 15:17 a+ a- a

    Министър-председателят Николай Денков участва в откриващото събитие на европейската инициатива за европейски иновационни долини. Над 200 са кандидатите от целия Европейски съюз, които са подали заявления да бъдат подпомогнати по тази програма. От България е одобрена като кандидат една иновационна долина. Тя е в областта „Продоволствена сигурност“ и е на сдружение „Регионална иновационна долина Пловдив за дълбоки технологии в биоикономиката и хранителните системи“, в което участват 84 партньори от Южен централен район.

    Пловдивската иновационна долина вече има партньор от Белгия, с който ще създаде иновационен клъстер в сферата на биоикономиката и хранителните системи.

    До март 2024 г. ще бъдат определени първите 100 регионални иновационни долини, които ще могат да получат финансиране от ЕС. Останалите ще получат сертификат и правото да кандидатстват за европейски средства на следващ етап.

    Регионалните иновационни долини насърчават комерсиализацията на науката в бизнеса и заздравяват академичния потенциал на България и на Европа. Също така ще осигурят свързаност и основа за развиване на иновации и оптимизиране на веригите за доставки. Това заяви в Пловдив министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева в откриващата част на събитието за първата регионална иновационна долина за биоикомика и храни в България.

    Стойчева заяви, че страната разпознава биотехнологиите като ключови за развитието на биоикономиката. „Важно е да работим заедно, в екип с други държави и региони, за да можем да се изправим пред глобалните предизвикателства. Вярвам в потенциала на талантите на България и добре развитата технологична среда у нас, които са предпоставка за засилване на икономическия растеж“, каза министър Стойчева.

    Денков откри и новата сграда на Центъра по растителна системна биология и битехнологии в Пловдив, изграден по проекта PlantaSYST. През 2017 г. това е единственият научен проект от България, одобрен за европейско финансиране с цел създаване на върхови научни постижения в тази област. Днес това е водещ институт в региона и в България, специализиран в създаването на нови биологично чисти сортове на земеделски култури, устойчиви на суша и екстремни температури. В новопостроения научен комплекс функционират седем научни отдела, а учените и студентите разполагат с иновативен изследователски корпус от две секции – оранжерии, шест научни лаборатории, осем климатични стаи и 20 специализирани помещения с апаратура.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    Wizz Air с нов маршрут Варна – Лайпциг
    Линията ще е целогодишна, а полетите – два пъти седмично
    преди 4 часа
    Депутатите гласуваха новия кабинет
    125 народни представители подкрепиха правителството, а 114 бяха против
    преди 5 часа
    Основната инфлация в САЩ по-слаба от очакваното в края на 2024 г.
    През декември тя е 0,2%, показват нови данни
    преди 6 часа
    Българските ИТ компании Codery и Devision се сливат
    Codery планира още придобивания през 2025
    преди 7 часа
    преди 8 часа
    Проучване: Само 15% от българите са запознати с ESG
    9 от 10 българи обаче смятат за изключително важни ангажиментите на компаниите към местните общности и към положителни трудови практики, сочи нов доклад