Пред Economy.bg Христо разказва за началото на своята кариера, за настоящата си позиция, какви умения и качества са необходими, как протича типичен работен ден, какви са възможностите за развитие и кои са най-големите заблуди за специалистите, които се занимават с управление на проекти.
Началото на кариерата
В началото кариерата ми изглеждаше като филм, в който един ученик балансира между учебници и работа. Така, в стремежа си към нови знания и предизвикателства, както и да разполагам със собствени средства, започнах работа на непълен работен ден.
Работя от 11-и клас и тогава наистина започнах да разбирам стойността на труда, да изграждам трудови навици, да трупам практика. Работата ми бе свързана със специалността, която изучавах в средното училище – „Нискочестотна техника“, и продължих да работя там дори след като завърших. Може да се каже, че работата ми наистина се превърна в хоби.
Управлението на проекти дойде съвсем органично и като естествено продължение на постоянния ми стремеж да подобрявам всичко, с което се занимавам. Първите ми проекти бяха вътрешнофирмени, свързани с оптимизация или внедряване на нова система.
Изключително полезен ми е опитът в различни индустрии и това, че имам редица завършени проекти. Този поглед ми позволява да се поставя в положението на клиентите на Balkan Services, с които работя сега, и да ги разбирам още по-добре.
Успешното реализиране на тези проекти стимулира още повече интереса ми към сферата, особено в контекста на внедряването на софтуерни решения за бизнеса, и създаде почва за моето последващо развитие в тази професия.
Кога започнахте работа в Balkan Services?
Ах, този чудесен ден преди две години и половина, когато станах част от екипа на Balkan Services – уникално място с невероятна енергия и наистина вдъхновяваща и мотивираща среда. Благодарен съм, че имам възможността да работя в Balkan Services.
Какви са основните Ви отговорности на тази позиция?
Управлението на проекти. А то е разнолико. Моят ангажимент е да синхронизирам вътрешния екип с този на клиента. Ако се налага, се включват и трети страни в зависимост от сложността на проекта, като в крайна сметка трябва да се изпълнят предварително заложените цели.
На практика за всеки проект се използва различен инструментариум в зависимост от големината му, клиента и подхода на работа.
По какви проекти работите и с кои колеги (отдели) комуникирате най-често?
Отговарям за проекти, свързани с внедряването на ERP системи – мащабни проекти с няколкомесечна продължителност, в повечето случаи предшествани от бизнес анализ. Практиката в световен мащаб показва много случаи, при които подценяването на бизнес анализа довежда до оскъпяване на проектите впоследствие, а често и до неуспешното им изпълнение.
В това отношение Balkan Services има сериозен фокус при консултирането на клиента и инвестираме много време в срещи и разговори, още в предпроектната фаза. Целта е да дадем на организациите цялата необходима информация за ползите от бизнес анализа.
Работата ми е неразделна част от динамиката в компанията. Всъщност сътрудничеството с различни колеги независимо от тяхната специалност или отдел е част от ежедневието ми. Имам невероятната възможност да работя с чудесни колеги. Екипният дух, който цари в нашата компания, прави работния процес по-приятен и успешен. Ежедневно се стремим да намираме поводи да се посмеем и да съчетаваме работата с приятна комуникация.
Как типично протича един работен ден?
Работният ми ден започва като разопаковане на нов подарък всяка сутрин. Понякога това е пъзел, от който често липсват части, а друг път е карта на съкровище, водеща до успешния край на проекта.
Всеки ден носи нещо ново със себе си. Дори в дните със строго планирани срещи няма припокриване. Всеки ден има нови неща, които се обсъждат с екипите, нови изисквания от клиенти, нови функционалности, нови оптимизации.
Най-хубавото е, че в тази динамична среда винаги има какво ново да се научи. Това е като да рисуваш картина, която няма рамка, а платното ѝ се увеличава постоянно – никога не я завършваш напълно, но тръпката е да поставяш още един нюанс, да добавиш нещо ново.
Макар да няма такова нещо като „типичен работен ден“, непредсказуемостта, приятелството и постоянният стремеж към успешно приключване на даден проект ме държат мотивиран да се изправя пред каквито и да е предизвикателства.
Какви умения и качества са необходими за тази професия?
Важно е да имаш смирение и умение за активно слушане, за да разбереш нуждите на клиентите и да комуникираш ефективно. Комуникацията в различни среди и с различни участници в проектите е ключов аспект от моята роля.
Как поддържате знанията и квалификацията си?
Работата постоянно ме увлича с нови казуси, клиентите растат, ние им помагаме да стигнат по-напред в развитието си, а това ни учи на нови неща непрекъснато.
Компаниите, които търсят оптимизиране на управлението на фирмените си ресурси чрез ЕRP решение, са тези, които искат да се движат напред, да правят нещата по нов, по-добър начин.
За да бъдат те по-добри, и ние трябва да се подобряваме ежедневно. Да следим, тестваме и прилагаме новите тенденции и технологии във всеки аспект от работата ни, за да можем да ги прилагаме и при нашите клиенти.
Какви са възможностите за развитие?
Досегът до съвременните развиващи се компании е безценен. Те носят нещо много ценно в себе си – онова зрънце уникалност, иновативност, бизнес усет, което прави организацията успешна.
Благодарен съм, че имам възможност да се докосна до успешните компании на България и с екипа заедно да спомагаме за тяхното развитие. Търсейки решения за подобрения на техния бизнес, се развиваме и ние.
Кои са най-големите заблуди за тази професия?
Най-голямата заблуда за професията е, че управлението на проекти се свежда само до следене на графици и задачи.
В действителност човешкото отношение, напасването на работата на различни екипи, положителното отношение играят огромна роля в нашата професия.
Какви са хобитата Ви и какво обичате да правите след края на работния ден?
В свободното си време обичам да чета книги и да свиря на китара. Също така се грижа за няколко кошера и работата около пчелите наистина ми помага да си почина.