Аутсорсинг бизнесът в България ще нарасне три пъти до пет години
Вижте как изглежда индустрията днес, какви са възможностите и предизвикателствата според Стефан Бумов - председател на Българската аутсорсинг асоциация
В момента в един от най-динамично развиващите се бизнес сектори в България – аутсорсингa, работят между 12 000 и 15 000 души. Техният брой може да се утрои и да достигне 45 000 души за пет години, заяви Стефан Бумов – изпълнителен директор на „Софика Груп” и председател на новосъздадената Българска Аутсорсинг асоциация (БАА). Той подчерта обаче, че за да се постигне този амбициозен план, трябва да се увеличи броят на хората с необходимата квалификация и да започнат да се разкриват центрове извън София.
Какви са прогнозите, възможностите и предизвикателствата в индустрията
По думите на Стефан Бумов България днес е номер едно дестинация като атрактивност за аутсорсинг услуги в Централна и Източна Европа и на 17-то място в света според класацията на международните анализатори от A.T. Kearney.
Индустрията продължава да генерира сериозен ръст и през миналата година в България увеличението на новоразкритите работни места е в размер на 11%. В годините преди кризата този процент за България е бил около 20. Ако отново достигнем това ниво, през 2015 броят на заетите ще се удвои и ще достигне 30 000 души, а в рамките на пет години ще надхвърли 45 000.
Каква е целта на Българската аутсорсинг асоциация
Целта на Българската аутсорсинг асоциация, чиито учредители са AII Data Processing, Atos Bulgaria, Bulpros, Coca-Cola Hellenic IТ Services и Sofica Group, е бизнесът и държавата да обединят усилията си в развитието на една от приоритетните индустрии за икономиката ни, за да може страната ни отново да се позиционира в Топ 10 на най-атрактивните дестинации за аутсорсинг.
По думите ни Стефан Бумов големият процент незаети младежи в България може да се разглежда не само като проблем, но и като възможност, тези млади хора да бъдат привлечени в аутсорсинг индустрията. Основно предизвикателство, с което трябва да се справим, е, че само 12% от завършващите студенти имат необходимата квалификация да работят в аутсорсинг индустрията според доклад на McKinsey. Въпреки ниския процент обаче нашата страна в това отношение е по-добре от редица други държави и по думите на председателя на БАА има какво да наваксваме, но изходната ни позиция не е лоша.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България