вторник, 10 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1990 прочитания

    Ето къде в ежедневието си използваме изкуствен интелект

    Вижте в кои сфери най-често ползваме технологията
    10 август 2023, 14:21 a+ a- a

    Изкуственият интелект (ИИ) вече е част от нашето ежедневие – и то към момента не като заплаха, а като полезно улеснение за живота ни. Например, знаете ли, че използвате ИИ всеки ден, когато пазарувате в онлайн магазин? Може би използвате машинен преводач? Или контролирате интелигентните си домакински уреди от разстояние през мрежата?

    Вижте част от областите, в които базираните на ИИ приложения вече са част от нашето ежедневие:

    Здравето и ИИ
    Технологиите с изкуствен интелект вече дават възможност да се анализират данни за по-бързо диагностициране на пациенти, ранно откриване на заболявания и навременно започване на лечение. Днес доставчиците на здравни услуги използват ИИ алгоритми за по-добро и по-точно откриване на тумори в радиологични изображения, например. Изкуственият интелект се използва и при наблюдение на пациенти, генетични изследвания и робот-асистирана хирургия. Той също така помага при превенцията на заболявания, тъй като може да предвиди потенциални здравословни проблеми въз основа на възраст, генетична история, социално-икономически статус и други показатели. Следващият път, когато очаквате лабораторните си резултати, не забравяйте, че благодарение на ИИ можете да получите резултатите си бързо.

    ИИ във финансите
    Банките и финансовите институции използват изкуствен интелект за идентифициране на измами и злоупотреби, анализиране на кредитоспособността, управление на портфейли и предоставяне на персонализирани финансови съвети. Така че може да сте изтеглили последния си кредит благодарение на ИИ, а е възможно и той да помага за обработка на средствата Ви във Вашия частен пенсионен фонд или да управлява портфолиото от услуги.

    Търговията и ИИ
    Предприемачите и търговците вече знаят точно какво може да направи изкуственият интелект. Той помага за ефективно проучване на потребителите и потенциалните клиенти въз основа на техните навици за търсене и покупка, така че с персонализирани оферти бизнесът да може да им предложи точно това, от което се нуждаят. ИИ също така помага при разработването на нови продукти, например първата в света енергийна напитка, разработена изцяло от ИИ, скоро ще бъде достъпна от Hell Energy. Компанията е разработила всички елементи, съставки, дизайн и маркетинг инструменти на напитката, като е провела дори тестовете за вкус, с помощта на изкуствен интелект.

    ИИ при физическия труд
    В селското стопанство на много места вече се използват автономни (самоуправляващи се) комбайни за жътва на пшеница и царевица, има и роботи за гроздобер. Тези машини използват изкуствен интелект, за да опознаят заобикалящата среда, да вземат решения и да се ориентират безопасно. Те също така вече често се внедряват на места, които са опасни или вредни за хората, като много фабрики и минни дейности вече използват камиони без водач.

    Използване на енергия, опазване на околната среда и ИИ
    ИИ помага за по-ефективното управление на промишленото и битово потребление на енергия и възобновяемите енергийни източници. Той помага и да се координира работата на учените в борбата срещу замърсяването. Оптимизирането на използването на енергия в дома вече е възможно, но ИИ позволява дори и хладилниците да бъдат свързани с интернет, така че изкуственият интелект да може да проверява каква храна има на разположение и дори да поръча това, което липсва за вечеря. Той може да помогне за намаляване на хранителните отпадъци, като сигнализира на коя храна срокът на годност изтича и дори предложи подходящи рецепти, за които да се използва.

    Изкуственият интелект може да надхвърли рутинните, монотонни работни потоци на нашето ежедневие и да обработва огромни количества информация за кратък период от време, което позволява на хората да се съсредоточат върху решаването на сложни проблеми, творчество и изграждане на смислени взаимоотношения. ИИ трябва да се разглежда като възможност за комбиниране с човешките способности за постигане на оптимални резултати в много области на живота, тъй като автоматизирането на ежедневните задачи позволява на хората да фокусират времето и енергията си върху дейности с по-висока стойност, които изискват емоционална интелигентност, критично мислене и съпричастност.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    Хенкел България отвори нов офис в София
    Около 50 служители на компанията ще могат да работят там
    преди 7 часа
    СОФ Кънект представи проекта за Терминал 3 на Летище „София“
    Първото 5-звездно регионално летище в Европа и капацитет от 20 млн. пътници годишно обещава концесионерът
    преди 7 часа
    Стартира обновено издание на безплатния курс „Основи на инвестициите“ на Finance Academy
    Той бележи началото на най-детайлната програма по Инвестиции и допълнителни доходи в България
    преди 9 часа
    Progress придобива ShareFile
    Компанията добавя SaaS платформа с AI за съвместна работа върху документи в софтуерното си портфолио
    преди 10 часа
    Обсъждат директна самолетна линия София – Токио
    Тя би допринесла за по-нататъшно задълбочаване на двустранните отношения