През май тя се увеличава с най-бързия темп от 7 години насам
Снимка: iStock
Производствените цени в Китай паднаха с най-бързия темп от 7 години насам през май месец и по-бързо от прогнозите, тъй като колебливото търсене натежа върху забавящия се производствен сектор и хвърли сянка върху крехкото икономическо възстановяване, коментира „Ройтерс“.
Докато нарастващите лихвени проценти и инфлацията свиват търсенето в САЩ и Европа, Китай се бори с рязък спад на цените, като фабриките получават по-малко за своите продукти от ключови задгранични пазари. Индексът на цените на производител за месец май се понижи за осми пореден месец с 4,6%, съобщи Националното статистическо бюро на Китай. Това е най-бързият спад от февруари 2016 г.
Икономиката на Китай нарасна по-бързо от очакваното през първото тримесечие, но последните индикатори показват, че търсенето бързо отслабва със спада в износа, вноса и производствената активност през май.
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) се повишава с 0,2% на годишна база, ускорявайки се спрямо ръста от 0,1% през април, но пропускайки прогнозата за увеличение в размер на 0,3%.
Инфлацията на цените на храните, ключов двигател на ИПЦ, се забави до 1,0% на годишна база от 2,4% през предходния месец. На месечна база цените на храните са паднали с 0,7%.
Правителството си постави за цел средните потребителски цени през 2023 г. да бъдат около 3%. Цените са се повишили с 2% на годишна база през 2022 г.
Анализаторите понижават прогнозите си за икономическия растеж за годината на фона на продължаващите признаци на забавяне. Правителството си постави скромна цел за растеж на БВП от около 5% за тази година, след като силно пропусна целта за 2022 г.